مضرات شبکه های اجتماعی برای کودکان و نوجوانان

مضرات شبکه های اجتماعی برای کودکان و نوجوانان

امروزه شبکه های اجتماعی در زندگی بسیاری از مردم، اعم از پیر و جوان، بزرگ و کوچک، زن و مرد نفوذ یافته است. بسیاری از مردم در طول روز ساعت های زیادی از وقت خود را صرف چرخیدن در شبکه های اجتماعی می کنند و شاید ساعت ها با این شبکه ها خود را سرگرم می کنند. در حالی که تحقیقات علمی نشان می دهد که شبکه های اجتماعی برای سلامتی کودکان و نوجوانان بسیار مضر می باشد.

در دنیای معاصر کودکان و نوجوانان وقت زیادی را در شبکه های اجتماعی می گذرانند. در حالی که بسیاری از تحقیقات علمی نشان می دهنده که، این عمل دارای مضرات زیادی می باشد. برای اثبات این ادعا کافی است توجهی به جامعه و میزان حضور جوانان در شبکه های اجتماعی داشته باشیم، اگر توجه کنیم می بینیم که بسیاری از جوانان و نوجوانان ایرانی ساعت های زیادی از روز را و حتی در شب هم در شبکه هایی مانند تلگرام، اینستاگرام، واتس آپ و ... می گذرانند. از این کانال به آن کانال، از این صفحه به آن صفحه می روند. این شبکه های اجتماعی چنانچه گسترده و شایع شده است که بسیاری از مردم و خانواده آنها دیگر آن صمیمت و ارتباطات گذشته را با هم ندارند، حتی در بسیاری از جمع ها و مهمانی ها هم به جای اینکه باهم هم کلام شوند، اکثریت سرشار داخل تلفن و موبایل می باشد. بی توجهی به هم، کاهش صمیمت و ارتباطات اجتماعی، کم رنگ شدن دوستی های واقعی و تبدیل آن دوستی ها مجازی، ایجاد اختلال و دوگانگی شخصیت در افراد، دو رویی، ریا، تظاهر و هزاران مشکل و اختلال از تبعات نفوذ بیش از حد شبکه های اجتماعی در جامعه می باشد، علاوه بر این ها، در آخرین تحقیقاتی که از سوی دانشمندان امریکایی انجام شده است نشان می دهد، جوانانی که در شبکه های اجتماعی زمان زیادی را می گذرانند به افسردگی و اختلال خواب بیشتر دچار می شوند.

دانشمندان انگلیسی اعلام کرده اند که، شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام (instagram)، اسنپ چت (Snapchat) برای نوجوانان و جوانان از جمله مضرترین شبکه های اجتماعی می باشند. چرا که این شبکه ها در مورد ظاهر و نمود خارجی نوجوانان و جوانان، مشکلات جدی به وجود می آورد و سبب رشد و افزایش افسردگی در آنها می گردد.

تحقیقات علمی انجام شده در روسیه نشان می دهند که، شبکه های اجتماعی در نوجوانان و جوانان وابستگی به وجود می آورد و موجب می شود که ایجاد ارتباط در زندگی واقعی بسیار سخت شود و نیز سبب اختلال در روابط خانوادگی می گردد.

در نهایت باید گفت که شبکه های اجتماعی اعتیادی مانند اعتیاد مواد مخدر به وجود می آورد و همه این ها در سطح جهانی به یک مشکل جدی تبدیل شده است.

بر این اساس ما نمی گویم که از شبکه های اجتماعی استفاده نشود و یا جوانان از این شبکه به دور باشند، بلکه باید گفت که افراط و تفریط در هر چیزی می تواند مضرات خود را داشته باشد و شبکه های اجتماعی هم از این امر استثنا نیستند. در نتیجه برای استفاده از شبکه های اجتماعی هم باید حد وسط و اعتدال را رعایت کرد و آن را مدیریت نمود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1101
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
مضرات شبکه های اجتماعی برای کودکان و نوجوانان
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)