مضرات سیب زمینی تغییر رنگ یافته چیست | خطرات مصرف سیب زمینی تغییر رنگ یافته کدامند

مضرات سیب زمینی تغییر رنگ یافته چیست | خطرات مصرف سیب زمینی تغییر رنگ یافته کدامند
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/28

سیب زمینی یکی از سبزیجات محبوب و پر مصرف در میان مردم می باشد، که معمولا به صورت های مختلف و به تنهایی و یا به همراه غذاهای دیگر مصرف می شود، در مصرف سیب زمینی باید توجه داشت که سیب زمینی تغییر رنگ نداشته باشد و اگر تغییر زنگ دارد، باید چگونه باشد.

سیب زمینی گیاهی یک ساله می باشد، که از خانواده گیاهانی مانند گوجه فرنگی، بادنجان و ... محسوب می گردد. امروزه بیش از هزار گونه سیب زمینی در دنیا وجود دارد و به همین دارای مصرف خوراکی زیاد می باشد و در بسیار از صنایع غذایی از آن استفاده می شود. در مصرف سیب زمینی توجه به سالم بودن آن بسیار اهمیت دارد. چرا که برخی از سیب زمینی ها چروکیده می شوند و یا تغییر رنگ می یابند.

سیب زمینی که رنگ آن تغییر یافته و یا چروکیده شده است که همه ما دیده ایم، اما آیا می دانید که چروکیده شدن پوست سیب زمینی و تغییر رنگ آن به چه دلیل روی می دهد؟

بر اساس تحقیقات سیب زمینی که به مدت طولانی در زیر نور آفتاب و یا در شرایط مرطوب نگهداری شود، بعد از مدتی رنگ آن از رنگ زرد به رنگ سبز تغییر می کند. این تغییر رنگ در سیب زمینی، نشان از سبزینه یا کلروفیل (Chlorophyll)، موجود در آن می باشد، که در همه سبزیجات وجود دارد.

در برخی از مناطق پوست سیب زمینی که رنگ آن به رنگ سبز درآمده است، ایرادی وجود ندارد و نرمال می باشد. در سبزیجات به علت داشتن سبزینه این طور تغییر رنگ ها می تواند، به وجود آید. اما مساله این است که در زمان تغییر رنگ سیب زمینی از زرد به سبز، در سیب زمینی ماده سولانین (Solanine) شروع به کار می کند.

در بخشی از سیب زمینی و یا کل سیب زمینی که به رنگ سبز درآمده است، در نتیجه داشتن ماده سولانین می تواند، سمی شود. در سیب زمینی هر چقدر رنگ سبز تندتر شود، احتمال سمی بودن آن نیز افزایش می یابد. به وجود آمدن ماده سولانین در سیب زمینی در درجه اول در پوست سیب زمینی روی می دهد و بعد از مدت مشخصی به واسطه پوست روی سیب زمینی به همه سیب زمینی سرایت می کند.

مسمومیت به واسطه ماده سولانین به طور متوسط در انسان ابتدا حالت تهوع، سرگیجه، دل درد، اسهال و استفراغ را به وجود می آورد. ولی در حالت شدید، می تواند به فلجی، کما (Coma) و یا به توهم بیانجامد. با این حال، سیب زمینی که به رنگ سبز در آمده است، به علت داشتن طعم تلخ، بسیاری از حیوانات و انسان ها آن را مصرف نمی کنند.

اگر سیب زمینی به صورت کلی سبز می باشد و یا طعم آن تلخ شده است، لازم است به صورت کامل دور انداحته شود، اما اگر نقاط سبز آن کوچک می باشد، مناطق سبز را با چاقو بریده و از باقی مانده سیب زمینی می توانید، استفاده کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.8
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299005

نظرات کاربران

*