مضرات خوردن چای از شب قبل مانده | زیان های استفاده از چای کهنه

مضرات خوردن چای از شب قبل مانده | زیان های استفاده از چای کهنه

در برخی موارد ما به دلیل این که زمان کافی برای دم کردن چای ندارم و یا به علت صرفه جویی کردن چایی که از شب مانده است، را دوباره گرم می کنیم و از آن می خوریم. در حالی که بسیاری از متخصصان و دانشمندان اعلام کرده اند که چای کهنه بسیار مضر می باشد و نباید از چای مانده استفاده کرد. بهترین زمان استفاده از چای تا دو ساعت بعد از دم کردن می باشد.

گاهی به علت کمبود وقت و یا برای صرفه جویی چای مانده از شب قبل را گرم می کنیم و آن را دوباره استفاده می کنیم و یا در برخی از خانواده ها چای که صبح دهم می شود، روی سماور می ماند و هر کسی که به خانه می آید آن را دوبار گرم کرده و می خورد، این گونه تا شب می بینید که از چای صبح دم شده استفاده می کنند. در حالی که خوردن چای کهنه و مانده از شب قبل اصلا توصیه نمی شود.

اما بهتر است، بدانیم که این کار را نباید به هیچ وجه انجام داد. تنها نه این دلیل که این چای طعم و عطر ندارد، بلکه چای کهنه و مانده مضرمی باشد. ژاپنی ها چای کهنه را «نیش مار» و چینی ها آن را «سم» عنوان می کنند. این نام گذاری ها بیهوده نیستند.

چای دارای فوائد بسیاری است و یکی از نوشیدنی های درمانی می باشد. در ترکیبات چای پکتین (Pectin)، تانین (tanin)، ویتامین ها، مواد معدنی و اسانس های مختلف وجود دارد. اما در چای کهنه این مواد مفید از بین می رود و به جایش مواد سمی زیاد می شود. متخصصان توصیه می کنند که چای دم شده را در طول دو ساعت مصرف شود و مصرف بیشتر از آن توصیه نمی گردد.

چرا که چای کهنه دارای باکتری ها، قارچ ها و سموم زیادی می باشد و در نتیجه می تواند بر روی سیستم معده و روده تاثیر بگذارد و به ویژه برای کبد بسیار مضر می باشد.

چای کهنه را با اهداف دیگری می توانید استفاده کنید. این گونه که، پنیه را در چای خیس کنید و بر روی پلک های خود قرار دهید. این کار سبب خوابیدن باد و ورم پلک های چشم می شود.

برای اینکه چای اضافی نداشته باشید و مجبور به دور ریختن آن نشوید، دلیل بهتر است در زمان دم کردن چای، چای خشک را به مقدار نیاز مثلا به تعداد نفرات دم کنید و پس از نوشیدن باقی مانده آن را دور بریزید، که البته اگر به مقدار مورد نیاز دم شود، باقی مانده ای هم نخواهد داشت. ولی اگر باقی مانده را نمی خواهید دور بریزید، می توانید استفاده های دیگر از آن بکنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
مضرات خوردن چای از شب قبل مانده | زیان های استفاده از چای کهنه
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)