مضرات خوردن زیاد شیر در کودکان | پیامدهای زیاد خوردن شیر کودکان

مضرات خوردن زیاد شیر در کودکان | پیامدهای زیاد خوردن شیر کودکان

در مورد شیر همه بر این عقیده هستند که شیر غذایی مفید است و برای رشد کودکان لازم و ضروری می باشد، در حالی که بر اساس تحقیق محققان، مصرف بیش از دو لیوان شیر در طول روز در کودکان سبب ایجاد کمبود آهن در خون کودکان شده و برای سلامتی کودکان مضر است، لذا مصرف دو لیوان شیر روزانه برای کودکان کفایت می کند.

همه می دانند که، شیر یکی از مفیدترین و پر فائده ترین محصولات می باشد. تنها به این دلیل مادران به کودکان خود اسرار می کنند، که آنها تا می توانند، شیر بخورند. اما، لازم است، توجه داشته باشید که، خوردن بیش از اندازه شیر، در ارگانیسم بدن کودک می تواند سبب ایجاد کم خونی شود.

نتایج تحقیقات علمی نشان می دهد، کودکانی که هر روز بیش از دو لیوان شیر می خورند، احتمال کاهش مقدار آهن در خون آنها بیشتر می باشد. آهن برای سیستم خونی انسان بسیار لازم و ضروری است. در ترکیبات اریتروسیت که در گلبول قرمز خون است، پروتئین هموگلوبین (Hemoglobin) ویژه ای وجود دارد. وجود هموگلوبین در ارگانیسم بدن ضروری است، چرا که دارای عملکردهای و فعالیت های بسیار ضروری و واجب می باشد. هموگلوبین اکسیژن را به تمام ارگانیسم بدن حمل می کند و به همه سلول های می رساند. بدون اکسیژن بسیاری در فعالیت هایی که در بدن انجام می شود، امکان پذیر نیست. به طور کلی بدون اکسیژن انسان نمی تواند، زندگی کند. آهن در ترکیبات هموگلوبین وجود دارد و اگر آهن وجود نداشته باشد، هموگلوبین نقش حمل و نقلی خود را نمی تواند، انجام دهد.

مضرات خوردن زیاد شیر در کودکان | پیامدهای زیاد خوردن شیر کودکان

لذا لازم است که، آهن همیشه وارد ارگانیسم بدن شود. در صورتی که میزان آهن در خون کاهش یابد، تامین اکسیژن ارگانیسم بدن چار اختلال می شود و این سبب ایجاد اختلالات و مشکلات مختلف می شود. برای کودکانی که در حال رشد می باشند، به اندازه کافی بودن هموگلوبین در ارگانیسم بدن لازم می باشد.

در صورتی که کودک در طول روز بیش از دو لیوان شیر بخورد، سبب کاهش مقدار آهن موجود در خون می گردد. لذا کودک هر چقدر بیشتر شیر بخورد، به همان میزان بیشتر آهن خون کاهش پیدا می کند. خستگی و ضعف، رنگ پریدگی چهره، بی‌اشتهایی، تحریک ‌پذیری، افزایش احتمال عفونت، ضربان قلب نامنظم، مشکلات رفتاری و اشتیاق به خوردن مواد غیرخوراکی مانند یخ یا خاک از جمله علائم کم ‌خونی فقر آهن هستند.

مضرات خوردن زیاد شیر در کودکان | پیامدهای زیاد خوردن شیر کودکان

به همین دلیل، در طول روز، توصیه می شود، به کودک بیش از دو لیوان شیر داده نشود، در تغذیه کودک مقدار شیر را کاهش داده و به جای آن از ماست طبیعی و دیگر محصولات لبنی می توانید استفاده کنید. همچنین برای رفع کمبود آهن در کودک می تواند از حبوبات، جگر و آب آلو، تخم مرغ، گوشت، ماهی، کشمش و اسفناج استفاده کرد، اینها از جمله مواد غذایی هستند، که از کمبود آهن در کودکان جلوگیری می‌کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 882
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1919
تعداد کل بازدیدها: 89339


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)