مضرات خوابیدن بلافاصه بعد از غذا| زیان های خواب و دراز کشیدن بلافاصله بعد از غذا

مضرات خوابیدن بلافاصه بعد از غذا| زیان های خواب و دراز کشیدن بلافاصله بعد از غذا
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/11/16

برخی از مردم عادت دارند که بعد از غذا خوردن به ویژه بعد از خوردن ناهار نیم ساعتی دراز بکشند و بخوابند، در حالی که از لحاظ علمی خوابیدن بعد از غذا خودن بلافاصه مضر می باشد و سبب ایجاد برخی بیماری ها می شود، از این رو، محققان توصیه می کنند که بعد از خوردن غذا کمی قدم زده شود.

بر حسب عادت و سنتی که در کشور ما وجود دارد، بسیاری از مردم عادت دارند که بعد از خوردن ناهار کمی دراز بکشند و نیم ساعتی استراحت کنند. در حالی که بسیاری از مردم می دانند که بعد از غذاخوردن دراز کشیدن و خوابیدن خوب نمی باشد و با این حال چون بسیاری از افراد علل و دلایل آن را نمی دانند، زیاد به این مساله توجه نمی کنند و برای راحتی هم که شده یک ربع و یا بیشتر میخوابند. ولی پزشکان هشدار می دهند، افرادی که بعد از غذا خوردن فورا و بلافاصله دراز می کشند و یا می خوابند، ریسک ابتلا به برخی بیماریها و اختلال در آنها بیشتر است.

1- خوابیدن و یا دراز کشیدن بعد از غذا خوردن ریسک ابتلا به بیماری ازوفاژیت (Esophagitis) را افزایش می دهد. در موقعی که انسان بعد از غذا خوردن فورا و بلافاصله دراز می کشند، اسید معده در یک جا جمع شده و احتمال دارد، اسیده معده وارد لوله مری هم شود. اگر این حالت زود به زود تکرار شود. سبب ایجاد التهاب در دیواره مری می شود و التهاب در دیواره مری سبب به وجود آمدن زخم هایی در مری می شود. التهاب های لوله مری را «ازوفاژیت» می گویند. آزوفاژیت یک اختلال بسیار جدی محسوب می شود. اگر آزوفاژیت برای مدت طولانی وجود داشته باشد و معالجه نشود، سبب ایجاد سرطان مری نیز می شود.

2- تحقیقات علمی نشان می دهند، افرادی که بعد از غذا خوردن می خوابند، ریسک ابتلا به بیماری قند در آنها زیاد می باشد.

3- در افرادی که بلافاصله بعد از غذا خوردن می خوابند، ریسک ابتلا به چاقی در آنها افزایش می یابد. چرا که در زمان خواب سوخت و ساز بدن و یا متابولیسم بدن کند می شود و این سبب افزایش وزن بدن می شود.

4- افرادی که بلافاصله بعد از غذا خوردن می خوابند، میزان کلسترول خونشان افزایش می یابد. افزایش میزان کلسترول خون بر روی سیستم قلبی – عروقی تاثیر منفی می گذارد و ریسک ابتلا به بیماری انفارکت و ایست مغزی را افزایش می دهد.

دانشمندان توصیه می کنند، بعد از غذا خوردن کمی افراد قدم بزنند و بلافاصله بعد از خوردن غذا دراز نکشند و نخوابند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 240062

نظرات کاربران

*