مضرات تند غذا خوردن چیست؟ تاثیر تند غذا خوردن بر مری چیست؟

مضرات تند غذا خوردن چیست؟ تاثیر تند غذا خوردن بر مری چیست؟

برخی از افراد عادت دارند غذا را تند می خورند، در حالی که محققان و دانشمندان اعلام می کنند که تند غذا خوردن بسیار مضر می باشد و می تواند سبب ایجاد سرطان مری در انسان شود، از این رو، در این مطلب به بررسی تاثیرات تند غذا خوردن و ایجاد سرطان مری می پردازیم.

خوردن سریع غذا می توان سبب ایجاد سرطان مری شود. متاسفانه سرطان مری، در مرحله اول هیچ گونه علامت و نشانه ای از خود بروز نمی دهد. به همین دلیل بیمار تنها در زمانی که شرایط بیماری وخیم شد از سرطان خود آگاه می شود.

از بین سرطان های شایع، سرطان مری در رتبه هشتم از سرطان هایی قرار دارد که سبب مرگ و میر انسان ها می شود. استفاده از توتون، سیگار و نوشیدن های الکلی، چاقی، کمبود مواد معدنی (به ویژه کمبود زینگ) سبب افزایش ریسک ابتلا به سرطان مری می باشد.

دانشمندان اعلام کرده اند که، دلیل اصلی سرطان مری، روش نادرست غذا خوردن است. از جمله مهمترین روش های غلط تغذیه عبارتند از:

1- خوردن نوشیدنی های بسیار داغ

نوشیدن چای در حد جوش، قهوه بیش از حد گرم و دیگر نوشیدنی هایی که به صورت گرم نوشیده می شود، ریسک ابتلا به بیماری سرطان مری را تا دو برابر افزایش می دهد. نوشیدنی هایی که به صورت جوشان خورده می شوند، سبب از بین رفتن سلول های مری و ایجاد التهاب در مری می گردند و سبب ایجاد سرطان در این ناحیه می شوند.

به همین دلیل چای، قوه و دیگر نوشیدنی ها بهتر است به صورت ولرم نوشیده شود. متخصصان توصیه می کنند در زمان که نوشیدن چای و سایر نوشیدنی های داغ، اگر لب های شما را نسوزاند، می توانید آن را بخورید.

2- خوردن غذاهای کنسروی و آماده

خوردن سوسیس، کالباس و غذاهای کنسروی همه دشمن سلامتی می باشند. این گونه غذاها مقدار یادی دارای ماده بنزاپیرن (benzpyrene) می باشند. این ماده یکی از مواد سرطان زا می باشد. از طرف دیگر، در گوشتی که در منقل و یا اجاق پخته شده ماده ای به نام نیتروسامین (Nitrosamine) به وجود می آید که سبب ایجاد سرطان می گردد. بهترین روش پختن گوشت در آب و بخار می باشد.

3- عدم نگهداری غذاها و خشکبار در شرایط نا مناسب

نگهداری خشکبارهایی مانند فندق، گردو، انجیر، زرد آلو و ... در شرایط مرطوب و گرم، سبب ایجاد برخی از میکروب ها در این محصولات می شود که این میکروب ها سبب ایجاد سموم می گردد. خوردن این مواد سمی سبب ایجاد سرطان مری می گردد.

به همین دلیل، غذاها را در یخچال و یا مکان های خنگ نگهداری کنید، لازم است به یاد داشته باشید، غذاهایی که رویشان کپک زده است را تمیز کردن و خوردن درست نیست.

4- مصرف کم میوه و سبزیجات

کم بودن مقدار سبزی و میوه در وعده های غذایی روزانه هم سبب افزایش ریسک ابتلا به سرطان مری می گردد. ترجیح دادن میوه و سبزی جات در وعده های غذایی سبب کاهش دو برابر ریسک ابتلا به بیماری سرطان می شود.

به ویژه استفاده از میوه های مرکبات سبب کاهش ریسک ابتلا به سرطان می گردد.

برای داشتن زندگی سالم لازم است روزی 5 نوع سبزی و 4 نوع میوه مفید خورده شود. به ویژه مصرف گوجه فرنگی، هویج، اسفناج، سیر، کلم بروکلی، ترپ، کرفس، کلم گل، کلم، انجیر، پیاز و میوه های خشکبار مفید است.

اگر در طول روز به مقدار زیاد میوه و سبزیجات نمی توانید بخورید، می توانید به وسیله آب میوه گیری، آب آن را گرفته و بنوشید.

5- کم جویدن غذا

کوچک بودن لقمه ها و یواش یواش غذا خوردن سبب بهتر شدن پروسه هضم در معده می شود.

در زمان خوردن غذا، هر لقمه را حداقل 40 بار بجوئید. خوب جویدن غذا سبب کاهش ریسک ابتلا به سرطان مری می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
مضرات تند غذا خوردن چیست؟ تاثیر تند غذا خوردن بر مری چیست؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)