مضرات آب چند بار جوشیده شده: عوارض آب چندبار جوشیده شده چیست؟

مضرات آب چند بار جوشیده شده: عوارض آب چندبار جوشیده شده چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/12/01

موقعی که می خواهیم چای دم کنیم و یا آب جوش نیاز داریم، در خیلی از موارد کتری را بر روی اجاق می گذاریم و به دنبال انجام کارهای دیگر می رویم تا کتری بجوش بیاید، در حالی که در برخی مواد کتری برای مدت طولانی می جوشید تا ما دوباره بر گردیم و همچنین گاهی آبی که قبلا جوشیده و سرد شده را دوباره می جوشانیم، در حالی که به این نکته توجه نداریم، آب زیاد جوشیده و یا چندبار جوشیده بسیار مضر می باشد و می تواند برای انسان خطرناک باشد. از این رو، در این مطلب شما را با مضرات آب چندبار جوشیده و یا زیاد جوشیده آشنا می کنیم.

بهتر است از جوشاندن مکرر آب خودداری کنید چون با این کار آن را سمی و خطرناک می کنید، چرا که با ماندن طولانی مدت آب در داخل کتری و یا جوشیدن چندباره این آب موجب می شود که ترکیبات شیمیایی موجود در داخل آب تغییر کند، و اگر مدت جوشیدن زیاد باشد، این مواد شیمیایی دوباره تغییر می یابد. استفاده از آب چندبار جوشیده برای سلامتی انسان بسیار مضر می باشد، تحقیقات نشان داده اند که در ترکیبات این آب مواد سمی وجود دارد. از این رو، باید این هشدار را جدی بگیرید که برای دفعه بعد از انجام این کار دست بردارید، چرا که. باید گفت که با این کار ترکیبات خطرناکی در آب جوش انباشته می‌گردد، از این دست ترکیبات می‌توان به آرسنیک، ‌نیترات و فلورید اشاره کرد.

1- آرسنیک:

آرسنیک یک ماده مسموم کننده می‌باشد. در همه جای دنیا گفته می شود در مواد غذایی که در ترکیباتشان دارای آرسینیک هستند برای سلامتی انسان مضر می باشند، و حتی استفاده از این مواد غذایی احتمال دارد سبب مرگ انسان شود. در ترکیبات آب چند بار جوشیدن و یا به مدت طولانی جوشیده هم اثبات شده است که آراسینک به وجود می آید. که مصرف طولانی مدت آب‌های دوباره جوشیده باعث بروز مشکلات جدی برای بدن چون سرطان، بیماری‌های قلبی، مشکلات عصبی و حتی ناباروری می‌شود.

2 نیترات:

نیترات یک ماده سمی است، زمانی که این ماده موجود در آب درمعرض حرارت بالا قرار می‌گیرد ترکیبات نیترات آن کاملا تغییر یافته و به نیتروسامین تبدیل می‌گردد گفتنی است که این ماده به شدت سرطان زا بوده و انواع سرطان‌ها را شامل می‌گردد. در همه جا، در آب و حتی هوا انسان با نیترات مواجه می شود، این ماده در بدن برای روده بزرگ، لوسمی، لنفوم غیر هوچکین، سرطان تخمدان،کولون، معده ، پانکراس و تیروئید، مضر ی باشد و با این بیماری ها ارتباط دارد.

در آبی که چند بار جوشیده است مقدار زیاد نیترات وجود دارد.

3- فلورید:

خطرناک و مضر بودن فلورید برای سلامتی انسان مدت ها پیش اثبات شده است، فلورید می تواند در انسان سطح آی کیو (IQ) را پایین بیاورد. در ترکیبات آب زیاد جوشیده شده هم می توان به مقدار زیاد فلورید برخورد کرد. بر اساس تحقیق که در سال 2013 بر روی موش ها انجام شد، نشان داده که موش های ماده که فلورید مصرف کرده بودند، توانایی بارداری خود را به میزان زیاد از دست داده اند. از این رو، می توان که فلورید می تواند سبب نازایی در انسان شود.

همچنین کسانی که آب زیاد جوشیده را مصرف می کنند، لاغر می شوند، دلیل لاغری این افراد زیان هایی است که فلورید موجود در ترکیبات این آب به بدن آنها می زند. و از طرف دیگر قرار گرفتن بیش‌ از حد در معرض فلوراید می‌تواند اثرات مخرب بر رشد شناختی و عصبی، به‌ویژه در کودکان، ایجاد کند.

امیداورم که شما بعد از خواندن این مطلب، دیگر اجازه نخواهید داد که کتری در حال جوش باشد و شما به دنبال کار دیگری باشید، برای این که بتواند از سلامتی خود مراقبت کنید همیشه تلاش کنید از آبی که تازه جوشیده و یا چای تازه دم استفاده کنید.

اگر با مطالعه این مطلب آن را می پسندید، پس با دوستانتان در میان بگذارید و آن را به اشتراک قرار دهید تا آنها هم این معلومات را داشته باشند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 89
تعداد کل آرا: 3254
تعداد کل بازدیدها: 717195

نظرات کاربران

*