مشکلات شیر دهی | لاکتوستازی در پستان در دوران شیردهی

مشکلات شیر دهی | لاکتوستازی در پستان در دوران شیردهی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/06

در دوران شیردهی مشکلاتی برای مادر شیرده ایجاد می شود، که یکی از مهم ترین آنها ماستیت می باشد که در مقاله « ماستیت چیست | مشکلات شیردهی کدامند؟» به بررسی آن پرداختیم، در این مقاله به بررسی مشکل دیگر شیر دهی، یعنی لاکتوستازی در مادران شیر ده می پردازیم و روش های درمان آن را معرفی می کنیم.

لاکتوستازی (lactostasis)، انسداد یک یا چند مجرای شیر دهی در پستان می باشد. در پستان خانم ها حدود 15 الی 25 مجرای یا کانال شیر وجود دارد، که هر کدام از آن ها به نوک پستان راه پیدا می کنند. که اگر هر کدام از این کانال های شیر مسدود شود، در همین نقطه رکود شیر به وجود می آید. که همین امر سبب می شود مانع از خروج به اندازه کافی شیر از این مجرا شود. معمولاً این ناحیه ورم می کند و شروع به درد می نماید. پستان آسیب دیده را وقتی می دوشیده، مشاهده می کنید که از نوک آن گاهی شیر کم خارج می شود و گاهی هم خارج نمی شود.

مشکل لاکتوستازی در مادر می توان در دوران شیردهی کودک در یک ماهگی، 5 ماهگی و حتی تا یک سالگی به وجود آید. دلیل اصلی لاکتوستازی تخلیه شدن بد کل پستان و یا بخشی از آن می باشد. اگر خانم ها با روش ها و اصول صحیح مشکل لاکتوستازی را بر طرف نکنند، احتمال دارد در پستان آنها بیماری ماستیت و یا التهام پستان ایجاد شود.

- کمک های اولیه در زمان ابتلا به لاکتوستازی

در زمان ابتلا به لاکتوستازی در بیشتر موارد، پستان را به طور صحیح به کودک دادن و کودک را تند تند شیر دادن لازم می باشد. (حدوداً در هر ساعت یکبار) برای اینکه کانال شیردهی مسدود شده،ق را باز کنید، بهتر است که فک کودک به سمت مجرایی مسدود شده قرار گیرد، در چنین شرایطی کانال مسدود شده زودتر تخلیه می شود و باز می گردد.

مشکلات شیر دهی | لاکتوستازی در پستان در دوران شیردهی

اگر به مطالب گفته شده عمل شود، در بیشتر موارد روز بعد همه علائم لاکتوستازی بر طرف می شود. اما در شرایطی که کمی این مشکل شدید باشد، در کنار شیر دادن تند تند به کودک، می توانید سینه را هم بدوشید. میزان دوشیدن شیر پستان بستگی به وضعیت پستان دارد و می تواند در طول روز 1 الی 3 بار انجام شود. دوشیدن شیر در زیر دوش آب گرم بسیار کار را راحت تر می کند و مفیدتر حساب می شود. اگر امکان استفاده از دوش آب گرم را ندارید، می توانید از کمپرس آب گرم استفاده کنید و بعد پستان را بدوشید.

بعد از اینکه پستان را تا آخرین قطره دوشیدید، پستان آسیب دیده را لازم است به کودک دهید تا کودک شیر بخورد. در این موقع باقی مانده شیر در پستان با مکیدن کودک خارج می شود و آن کانالی از پستان که مسدود شده باز می گردد، چرا که باز کردن گرفتگی مجرای پستان با دوشیدن دست بسیار سخت می باشد. در برخی موارد تخلیه کردن پستان با دوشیدن و سپس شیر خوردن نوزاد از پستان آسیب دیده برای رفع لاکتوستازی کفایت می کند.

در موارد شدید، وجود حساسیت، درد و ورم در ناحیه آسیب دیده پستان، حتی بعد از بهبودی کامل پستان هم بر طرف نمی شود و تنها با انجام تمامی روش های درمانی بعد از 3 روز این علائم به تدریج بر طرف می شود. البته بعد از هر بار شیر دادن به نوزاد نیاز نیست، پستان دوشیده شود. چون که، به این روش، پستان مادر در مورد میزان شیر مورد نیاز نوزاد اطلاعات اشتباهی به دست می آورد. در این موقع، پستان شروع می کند، به ترشح بیشتر شیر که برای کودک این میزان شیر مورد نیاز نمی باشد. در این هنگام، یا مادر باید هر بار پستان خود را به دوشید و یا لاکتوستازی در مادر به وجود خواهد آمد.

برای آشنایی و مطالعه در مورد ماستیت دوران شیردهی به مطلب زیر مراجعه کنید:

ماستیت چیست | مشکلات شیردهی کدامند؟

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 83
تعداد کل آرا: 3106
تعداد کل بازدیدها: 352277

نظرات کاربران

*