مشکلات شنوایی در نوزاد | علل و درمان مشکلات شنوایی کودکان

مشکلات شنوایی در نوزاد | علل و درمان مشکلات شنوایی کودکان

برخی از کودکان در سال اول تولد و یا سال بعد از آن با اختلالات شنوایی مواجه می شوند. از این رو، امروز هر نوزادی که به دنیا می آید، آزمایش های مربوط به شنوایی در آنها انجام می شود و والدین بهتر است در این رابطه دقیق و هوشیار باشند.

متخصصان جراحی شنوایی کودکان، علل ضعیف شدن شنوایی کودکان را بررسی می کنند و تا سن 18 سالگی به بررسی ناشنوایی و اختلال شنوایی سنگین کودکان و علائم و مشخصه های آن می پردازند. این متخصصان به کودکان کم شنوا و ناشنوای در مورد توانبخشی، تحصیل، شرایط اجتماعی و فعال بودن در اجتماع کمک می کنند. معاینات و معالجات کودکان، تحت مراقبت گرفتن کودکان، موفقیت های اجتماعی، انتخاب ریشته و غیره از وظایف متخصص جراحی شنوایی کودکان می باشد.

متخصص جراحی شنوایی کودکان از دیگر تخصص ها خیلی متفاوت می باشد. برای متخصص جراحی کودکان در درجه اول باید متخصص اطفال باشند. متخصص اطفال در کنار فعالیت های خود، دیگر مشکلات مرتبط با حوزه کاری خود را زیر درمان می کند. یعنی یکسری تدابیری را می اندیشد، تا کودکان که به سختی می شنوند، رشد کلامی و ذهنی آنها دچار مشکل نشود، آنها از مردم دوری نکنند.

مشکل و اختلال شنوایی تنها ناشی از یکسری بیماری های دیگر می باشد. مثلا مشکلات شنوایی که ارثی می باشند، آسیب های زمان زایمان، التهابات گوش، وجود ویروس و عفونت ور گوش، استفاده از برخی آنتی بیوتیک ها، تومورهای مغزی و غیره سبب ایجاد اختلالات شنوایی می شود. کودکانی که در نتیجه ازداج فامیلی به دنیا می آیند هم احتمال دارد با سنگینی شنوایی مواجه شوند.

ضعف شنوایی که با التهاب و عفونت در ارتباط می باشد، در مدت کوتاهی می توان آن را درمان کرد. اما ضعف شنوایی که در نتیجه سیستم عصبی به وجود می آید، را نمی توان درمان کرد. به همین دلیل لازم است ضعف شنوایی کودکان قبل از شروع فعالیت کلامی تشخیص داده شود، تا بتوان از اصول و روش های توانبخشی استفاده نمود.

در صورتی که التهاب در گوش میانی و خارجی وجود داشته باشد، درمان آن امکان پذیر می باشد، با این حال التهاب در گوش میانی به حالت مزمن تبدیل می شود. متاسفانه کودکان دارای بیماری شنوایی، که دارای ناشنوایی و کم شنوایی هستند، در بیشتر مواقع دچار بیماری مزمن می باشند و در 70 درصد مواقع آنها را با دارو نمی توان درمان کرد. در چنین شرایطی خیلی بیشتر از ابزارهای شنوایی مانند سمعک استفاده می شود. در نتیجه همین تدابیر کودکان از آموزش های ویژه و تحصیل دور نمی مانند، ولی ذهنشان به سختی رشد می کند.

مشارکت فعال والدین هم در روند و پروسه درمان بسیار مهم است. در برخی موارد استفاده از لوازم شنوایی هم برای بیماری کمکی نمی کند. چرا در این زمان در گوش داخلی میکروب وارد شده که بر طرف کردن آن نیاز به هزینه های سنگینی دارد.

- چه مشکلای برای درمان بیماری اختلال شنوایی در کودکان وجود دارد؟

در درجه اول، نبود برخی از لوازم و ابزارهای مورد نیاز برای تشخیص زودهنگام اختلال شنوایی در کودکان می باشد. البته کلینک های خصوصی با اینکه دارای این تجهیزات می باشند، ولی به علت گران بودن آنها در مراکز پزشکی دولتی وجود ندارد. به همین دلیل معاینات بیماران به سنجشگر شنوایی (audiometrician) انجام می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
مشکلات شنوایی در نوزاد | علل و درمان مشکلات شنوایی کودکان
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)