مشکلات سلامتی در فصل بهار | مراقبت و حفظ سلامتی در فصل بهار

مشکلات سلامتی در فصل بهار | مراقبت و حفظ سلامتی در فصل بهار
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/23

تا فصل بهار چند روزی بیشتر نماند است، این فصل اگر چه فصل زیبا و دوست داشتنی است، به علت داشتن هوای لطیف و تغییر زود به زود هوای برای کسانی که دارای بیماری های مختلف می باشند، خوب نیست و می تواند اذیت کننده باشد. لذا لازم است با توجه به بیماری خود برای این فصل آماده شویم

در فصل بهار اکثر افرادی که دارای بیماری های مزمن می باشند، بیماریشان تشدید می شود. به همین دلیل افرادی که دارای بیماری هستند، خود را باید برای این فصل آماده نمایند و در ابتدا برای درمان و پیشگیری معاینات لازم پزشکی را انجام دهند. علاوه بر این داشتن تغذیه مناسب، زود به زود بودن در هوای آزاد، مشغول شدن به ورزش و بدنسازی، بیش از اندازه خسته نشدن، دور بودن از استرس، به موقع خوابیدن و غیره از اصول ساده ای هستند که می توانند به ما کمک نمایند تا فصل بهار را به آرامی و به راحتی پشت سر بگذاریم.

 در فصل بهار حتی اکثریت انسان های سالم از آویتامینوز (avitaminosis) اذیت می شوند. چرا که در فصل بهار ارگانیسم بدن انسان ضعیف می باشد، به آن ویتامین و مواد معدنی کافی نمی رسد. تنها به این دلیل، ما زود به زود خسته می شویم، عصبی می شویم و بی حال هستیم. در این گونه افراد وضعیت پوست، مو و ناخن بدتر می شود. پوست صورت رنگ پریده، خشک و پوسته می دهد و در گوشه ها دهان ترک هایی ایجاد می شود. موهایشان شکننده می شود و می ریزد، ناخن ها لایه لایه می گردد و می شکند و در نهایت لثه ها شروع به خونریزی می کنند.

در این موقع استفاده از قرص های ویتامین و مواد معدنی به انسان بسیار کمک می کند. اما توجه داشته باشید که این قرص ها را تنها می توان، پس از مشورت با پزشک استفاده کرد. علاوه بر این، به تغذیه خود هم توجه کنید. استفاده از میوه جات، سبزیجات، گوشت، محصولات لبنی باید به صورت همیشگی در وعده های غذایی شما وجود داشته باشد.

در فصل بهار بیماری های مانند سرماخوردگی، عفونت های ویروسی و بیماری سیستم تنفسی به صورت شدید افزایش می یابد. که دلیل اصلی آن ضعف سیستم ایمنی بدن می باشد. سیستم ایمنی ضعیف بدن نمی توان انسان را در برابر باکتری ها و ویروس ها مراقبت نماید.

در این شرایط هم استفاده از قرص های ویتامین و مواد معدنی و نیز تغذیه بهتر و پوشیدن لباس های متناسب با هوا برای پیشگیری، تدابیر مفیدی هستند. موقعی که از بیرون به خانه بر می گردید، دست های خود را بشورید و گلوی خود با دمنوش هایی مانند دمنوش بابونه قرقره کنید. دماغ خود را با آب دریا و یا آب معمولی نمک دار بشورید، زود به زود در هوای آزادی باشد، برای تقویت سیستم ایمنی بدن از عسل، لیمو و دم نوش های گیاهی استفاده کنید.

در فصل بهار بیماری آلرژیکی هم تشدید می شود. اگر در شما این بیماری وجود دارد، در ابتدا با پزشک مشورت کنید و درمان های لازم را انجام دهید.

بیماری مزمن سیستم روده و معده هم در فصل بهار تشدید می شوند. به ویژه بیماری هایی مانند بیماری گاستریت و یا بیماری روده اثناعشر می باشند. لذا پرهیز غذایی خود را خیلی جدی رعایت کنید. در طول روز بسیار زود به زود (5 الی 6 بار) و در مقدار بسیار کمتر غذا بخورید. از مصرف غذاهای روغنی، نمکی، سرخ شده، ادویه دار و نوشیدنی های گاز دار و الکلی پرهیز نماید.

در فصل بهار انسان های به بیماری سیستم مجاری ادراری بیشتر مبتلا می شوند. از پوشیدن لباس­های متناسب با هوا، گرم نگه داشتن پاها و نواحی کمر، امتناع نکنید. از مصرف غذاهای نمکی و ادویه دار، تخلیه کردن زود به زود مثانه (نگه داشتن ادرار مضر می باشد) و پیشگیری از یبوست مهم می باشند.

در فصل بهار همچنین بیماری قلبی، بیماری مفاصل، بیماری های روحی و فشار خون بالا می تواند تشدید شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 239945

نظرات کاربران

*