مشکلات دوران متاهلی | مشکلات بعد از ازدواج

 مشکلات دوران متاهلی |  مشکلات بعد از ازدواج
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/18

وقتی انسان متاهل می شود و تشکیل خانواده می دهد، برایش مشکلاتی پیش می آید، که در دوره مجردی با آن ها روبرو نبوده و چنین مشکلاتی برایش وجود نداشت، چرا که زندگی متاهلی در مقایسه با زندگی مجردی دارای تفاوت هایی است و این تفاوت ها گاهی به دلیل عدم درک زوجین موجب بروز مشکلاتی برای زوجین در ارتباط با یکدیگر می شود.

روابط میان زوجین می توان گفت که نوعی مسئولیت است. هر کسی هم توانایی حمل این مسئولیت را ندارد. زوجین در سه سال اول دوره متاهلی، با توجه به قرار گرفتن در محیط جدید، اهمیت دادن به ارزش های خانوادگی مشترک، آشنایی با اعضای جدید خانواده و اینکه چه انتظاراتی از هم دیگر دارند و غیره باید دقیق باشند. خانواده های که زندگی آن نرمال می گذرد با گذر زمان به مدل خانواده ای راکد تبدیل خواهد شد.

قبل از هر چیز باید گفت که، هر فردی قبل از تشکیل خانواده دارای سبک زندگی فردی خاص خود می باشد، که خود را در این چارچوب راحت احساس می کند. اگر دقت داشته باشید، گاهی زوج هایی که ازدواج می کنند، سعی دارند توجه والدین یا اطرافیان خود را جلب کنند. از این رو، با مشکلاتی روبرو می شوند. حرف هایی را می زنند که سبب ایجاد مشکل و ناراحتی می شود. البته در گفته هایشان تا حدی هم حقیقت وجود دارد. چون که، روابط زوجین نوعی مسئولیت است. هر کسی هم عهده دار این مسئولیت نمی تواند باشد. برای نمونه گاهی این مشکلات به وجود می آید.

بر اساس آمارها، زوجین ها در روابط میان خودشان در مرحله اول آنقدر با مشکل روبرو نمی شوند، که دلیل آن عدم شناخت یک دیگر و تلاش برای مثبت نشان دادن خود به طرف دیگر است. با این حال هر انسانی به درجات مختلف دارای خصوصیات مختلفی است و با گذشت زمان خصوصیات ناخوشایندش بر روی روابط آنها تاثیر می گذارد، که دلیل آن هم این است، که طرفین بسیاری از زمان خود را با هم می گذرانند و خصوصیات منفی شان آشکار می شود و یا این خصوصیات فرصت بروز پیدا می کنند.

 مشکلات دوران متاهلی |  مشکلات بعد از ازدواج

لازم است در نظر داشته باشید، این یکی از ویژگی هایی است که از شخصیت انسان ناشی می شود و در روابط با همه انسان ها خود را نشان می دهد. به همین دلیل باید به آن توجه داشت و سعی کرد به جای تغییر، آن را هدفمند ساخت. برای مثال، دختر یا پسر بیش از اندازه به والدین خود وابسته است، در این حالت باید درک داشته باشیم و به صورت تدریجی برای حل آن اقدام کنیم. معمولاً طرفین دوست دارند، این مشکل را فوراً حل کنند. در نتیجه روابط همدیگر سرد می شود و در نهایت حتی می تواند، سبب جدایی هم شود.

آمارها نشان می دهد، خانواده هایی که در مراحل اولیه زندگی مشترک مشکلاتشان را به صورت صحیح حل می کنند و تبدیل به خانواده می شوند، در مقایسه با افرادی که تشکیل خانواده داده و جدا شده اند، با گذر زمان بهتر متوجه می شوند، که چه قدم هایی باید بردارند. لذا در مواردی که مشکلی برای خانواده پیش می آید، بهتر است، طرفین با مشورت متخصص آن را برطرف نمایند.

موضوع دیگری که نیاز به توجه دارد، توجه به خصوصیات روانشناختی افرادی است، که تشکیل خانواده می دهند، گاهی روابط عاشقانه اولیه تبدیل به روابط غذاب آور بعدی می شود و موجب می شود که روابط دیگری را زوجین آغاز کنند.

بی تردید، این روند از ناخودآگاه افراد هم ناشی می شود. که در نتیجه منجر به از بین رفتن روابط، فروپاشی خانواده و درگیری در خانواده می شود. در این موارد، ابتدا باید آسیب های روانی فردی را حل کرد و سپس بر پایه آن روابط خانوادگی را احیا نمود. روابطی که بعد از این، روابط شکل می گیرد، مستحکم تر می شود و بر بنیادهای سالمی بنا می گردد.

تشکیل خانواده و خوشبخت شدن آرزوی هر کسی است، شاید هم بزرگترین آرزو باشد، به همین دلیل این جا تنها عشق نه، منطق هم باید باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 6

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 84
تعداد کل آرا: 3155
تعداد کل بازدیدها: 501412

نظرات کاربران

*