مشاجرات و بحث های دوران متاهلی | علل و دلایل مشاجره در دوره متاهلی

مشاجرات و بحث های دوران متاهلی | علل و دلایل مشاجره در دوره متاهلی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/18

در دوران متاهلی بعد از چند ماه که از عروسی می گذرد، بحث ها و جدل ها در بین برخی از زوجین شروع می شود و زندگی را به کام زوجین تلخ می کند، گاهی دخالت اطرافیان و سایر دوستان و آشنایان در جر و بحث های زوجین سبب جدایی و طلاق هم می گردد. از این رو، در این مقاله به بررسی علل و دلایل جر و بحث زوجین می پردازیم.

روزها می گذرد، ماه ها در پی هم می آیند، ولی هنوز به پایان اولین سال ازدواج نرسیده اند، که در بین زوجین دعوایی پیش می آید و همه اقوام و همسایه را دور خود جمع می کند. همه به یک دیگر خبر می دهند و در گوشی با هم پچ پچ می کنند. افرادی که قبلاً برای هم دعای خیر و برکت داشتند، اکنون هم دیگر را مقصر می دانند، مادر شوهری که تا دیروز می گفت، عروس اش همتا ندارد، اکنون به وی دشنام می دهد. در مورد پسر هم مادرزن که تا دیروز می گفت، دو دختر داشتم و اکنون یه پسر هم دارم، به وی فحش و بد و بیراه می گوید. اما دلیل این حرف ها و دعواها چیست؟ شاید بتوان گفت که دلایل زیادی دارد.

هر ساله در کشور ازدواج های زیادی صورت می گیرد، که این بسیار خوب است. اما از سوی دیگر هم، هر ساله در کشور طلاق های زیادی رخ می دهد، که بسیار بد است. سالم بودن جامعه و مردم و همچین سلامتی فرزندان ارتباط مستقیمی با تشکیل خانواده محکم و با دوام دارد. خانواده در همه عرصه ها هم عملکرد اجتماعی و هم عملکرد فردی دارد. کارکرد خانواده به صورت تاریخی مهم است و کارکرد سنتی و معاصر آن تغییر می کند. اما حقیقت انکار نشدنی این است که، در کشور در کنار خانواده های خوشبخت و موفق خانواده های ناموفق و بدبخت هم وجود دارند. که ما هر روز دعواها و جر و بحث های آنها را می بینیم. برخی از چنین خانواده ها در بین اقوام و نزدیکان ما است و ما با این طور خانواده ها بسیار مواجه می شویم.

دو جوان عاشق، که همدیگر را دوست دارند، برای تشکیل خانواده بی قرار می کنند، آنها نهایت خوشبختی و محبت را در تشکیل خانواده می بینند. اما باید گفت، مانند داستان ها ازدواج هم آخر خوشبختی و محبت نمی باشد. با ازدواج دو جوان داستان تمام می شود و زندگی فوراً شروع می شود. در زندگی واقعی داشتن عشق و محبت بعد از ازدواج شروع می شود. در خانواده داشتن محبت و احترام متقابل متاسفانه در بسیاری از خانواده بعد از ازدواج به وجود نمی آید. برخوردهای داخل خانواده و مشکلاتی که ایجاد می شود و این هم سبب از بین رفتن ارتباطات می گردد و زوجین به هم بی احترامی می کنند، که در حال حاضر سبب بسیاری از طلاق ها و جدایی ها می باشد.

مشاجرات و بحث های دوران متاهلی | علل و دلایل مشاجره در دوره متاهلی

طلاق و جدایی یک رویداد اجتماعی چند بعدی است، که منبع خود را از اختلافات خانواده می گیرد و اختلافات خانوادگی در نتیجه درست بنا نشدن روابط زن و شوهر به وجود می آید. به همین دلیل برای روشن کردن دلیل طلاق و جدایی، قبل از هر چیز، باید ضعف ها و نقصان هایی که در روابط زوجین وجود دارد، را آشکار کرد.

در ابتدا عروس از این حقیقت ساده شروع می کند، در خانه حرف و حدیثی است. باید این را همسایه ها و اقوام بدانند. بهتر می باشد که این مشاجره و حرف و حدیث ها را زوجین خود حل کنند. چرا که در بسیار از موارد اضافه شدن نفر سوم یا چهارم و غیره کار را خراب تر می کند و مصداق ضرب المثل «اومد ابروشو درست کنه زد چشمشم کور کرد» می شود. حتی در برخی موارد بر روی مسائل بسیار عادی و بی اهمیت بحث و مشاجره زن و شوهر ادامه پیدا می کند و در نهایت به صورت جدی در می آید. اختلافات در زندگی زن و شوهر حالت غم انگیزی به وجود می آورد و در نهایت تبدیل به فاجعه می گردد.

- اما آیا می توان خانواده ای را تصور کرد، که در آن مشاجره و برخوردی وجود نداشته باشد؟

با اطمینان می توان گفت که، بدون برخورد و مشاجره خانواده تشکیل نمی شود. نگاه نکنیم که خانواده هایی هستند که 30، 40 و 50 سال دوام دارند. می توان گفت، در خانواده مشاجره و جر و بحث وجود دارد. اما هر دو طرف مشاجر و یا حداقل یک طرف اجازه نمی دهند که جر و بحث و مشاجره مهر و محبت و عشق و علاقه را از بین ببرد.

دو فردی که بخت و اقبال خود را یکی کرده اند و هر یک با تمایل و خواسته خود به خانه مشترک می روند. اما بعد از تشکیل خانواده زوجین باید تمام تلاش خود را کنند، تا به جای اینکه بگویند «مال من» است، بگویند «مال ما» است. این تنها از جهت مادی نیست، از جهت معنوی هم می باشد. هر چقدر که اصل «مال ما» است از طرف زن و شوهر پذیرفته شود، مشاجره و حرف و حدیث های ناخوشایند هم به همان مقدار کمتر می شود. در برخی خانواده ها بر عکس نیز می شود. زوج های جوانی که در ابتدا هم دیگر را دوست دارند، بعد از مدت کوتاهی، متوجه عدم عشق و علاقه به یکدیگر می شوند و در این موقع بر حسب خصوصیات اخلاقی خود رفتار کینه توزانه و ناپسندی را بروز می دهند.

در اوایل دوره ازدواج و به ویژه در بین زوجین چرا مشاجره و جر و بحث روی می دهد؟ به دلیل اهمیت این موضوع متخصصان دلایل زیر را برای آن مطرح کرده اند:

1- خیانت و یا حسادت سبب اختلال و از بین رفتن زود هنگام روابط زوجین می شود.

2- عدم تناسب بیولوژیکی؛

3- داشتن روابط نامناسب و بد با افرادی که یک طرف و یا هر دو طرف را احاطه کرده اند مانند اقوام، دوستان، آشنایان و غیره.

4- عدم علاقه و تمایل به زندگی؛

5- داشتن کمبودهایی در زن و یا شوهر و گاهی در هر دو طرف؛

6- دخالت والدین در روابط بچه ها با هم؛

7- مختلف بودن تربیت دوران کودکی؛

هر ساله حوادث ناخوشایندی روی می دهد. یکی از این حوادث در زندگی هر کسی ممکن است طلاق و جدایی باشد، ولی برخی از زوجین با احترام و سکوت از هم جدا می شوند و برخی دیگر با کینه و دشمنی.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299044

نظرات کاربران

*