مسیحیان چگونه و چه زمان هایی روزه می گیرند؟

مسیحیان چگونه و چه زمان هایی روزه می گیرند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1398/12/27

علاوه بر مسلمانان که در یک ماه مشخص(ماه مبارک رمضان) و 30 روز روزه داری می کنند، در دیگر ادیان الهی و حتی مکاتب دینی نیز روزه داری و روزه گرفتن(fasting) تعریف شده است. در این نوشته سعی می شود شرایط و احکام مربوط به روزه گرفتن مسیحیان(Christians) توضیح داده شود تا شما کمی با سلوک و روش های مذهبی این دین درخصوص روزه داری آشنا شوید.

نکته اول اینکه در مسیحیت روزه داری و روزه گرفتن تابع قوانین خاصی نیست و مانند دین اسلام در یک بازه زمانی مشخص و تحت ضوابط مشخصی روزه نمی گیرند. البته در برخی موارد مانند دعا کردن، پرهیز از خوردنی ها و آشامیدنی ها و کمتر گناه کردن با اسلام و مسلمانان در روزه داری شباهت دارند.

مسیحی ها آزاد هستند که برای یک ساعت، یک روزه یا چند روز و حتی چند ماه روزه داری کنند. البته بیشتر مسیحیان و مومنان مسیحی سعی می کنند در ایامی که حضرت عیسی(ع) در بیابان روزه گرفته است روزه داری کنند.

فلسفه و برخی دلایل روزه گرفتن توسط مسیحی ها موارد زیر هستند:

 • مسیحی ها معتقدند که با روزه گرفتن دل ما در حضور خدا نرم و فروتن می شود.
 • انسان نسبت به حضور خدا حساس می شود؛ در واقع نعمات او را بیشتر درک می کند.
 • نفس سرکش انسان ضعیف و سرکوب شود؛ در واقع نوعی خویشتن داری و تقوا است.
 • آنها معتقدند روزه گرفتن کمک می کند که یاد بگیریم که خود خواه نبوده و گذشت و فداکاری داشته باشیم.

مسیحیان چگونه و چه زمان هایی روزه می گیرند؟

با وجود شباهت های روزه داری و نحوه روزه گرفتن و دلایل فلسفی و اعتقادی روزه گرفتن مسیحیان که برخی از آنها در بالا ذکر شد، در سه مذهب مسیحیت یعنی کاتولیک، ارتدوکس و پروتستان نحوه روزه گرفتن کمی با هم متفاوت است- برای آشنایی با تفاوت این مذاهب مختلف مسیحیت مقاله تفاوت مذاهب کاتولیک، ارتدوکس و پروتستان در دین مسیحیت چیست؟ را مطالعه نمایید. در زیر روش های روزه گرفتن سه آیین کاتولیک، ارتدوکس و پروتستان را توضیح می دهیم.

آیین کاتولیک(Catholics)      
کاتولیک‌ها در روز چهارشنبۀ خاکستر و نیز روز جمعة‌الصلیب روزه می‌گیرند، و در تمامی روزهای جمعۀ ماه ''انابت'' نیز که دوران توبه و تعمق کاتولیک‌هاست، از خوردن گوشت پرهیز می‌کنند. کاتولیک‌ها تا قرن‌ها اجازه نداشتند در هیچ یک از روزهای جمعۀ سال به گوشت لب بزنند، اما از اواسط دهۀ ۱۹۶۰ پرهیز از گوشت در روزهای جمعۀ غیر از دوران لنت (انابت) اختیاری اعلام شد.
در این آیین در دو روزِ چهارشنبۀ خاکستر و جمعة‌الصلیب، خوردن دو نوع غذای ساده و یک غذای معمولی مجاز است، اما مصرف گوشت ممنوع می‌باشد. مصرف گوشت در روزهای جمعۀ ماه ''لنت'' (انابت) نیز که دوران توبه و تعمق کاتولیک‌هاست، ممنوع است. روزه گرفتن در سایر روزهای جمعه اختیاری است و برخی از کاتولیک‌ها بجای روزه، به توبه یا برگزاریِ دعا‌هایی ویژه می‌پردازند.


آیین ارتدوکس(Orthodox)  
پیروان کلیسای ارتدوکس شرق دوره‌های مختلفی برای روزه دارند، از جمله ماه لِنت  که آن را دوران توبه و تعمق می دانند، روزۀ رسولان، روزۀ معراج مریم مقدس به آسمان، روزۀ ویژه میلاد مسیح و نیز چند روزۀ یک روزه دیگر. تمام روزهای چهارشنبه و جمعه، روز روزه محسوب می‌شود، مگر در هفته‌هایی که در آنها روزه نگرفتن بلامانع است.
نحوه روزه داری در این آیین این گونه است که معمولاً از خوردن گوشت، لبنیات و تخم‌مرغ پرهیز می‌شود. خوردن ماهی در برخی ایام روزه مجاز و در برخی دیگر غیرمجاز است. آنان معتقدند روزه باعث می‌شود انسان بهتر بتواند در برابر حرص و طمع و شکم‌پرستی مقاومت کند و مشمول فیض خدا واقع شود.

آیین پروتستان‌(Protestants)  
در این آیین زمان روزه به خود افراد، کلیساها، سازمان‌ها یا جوامع مسیحی بستگی دارد.از این رو برخی به‌طور کامل از لب زدن به آب و غذا خودداری می‌کنند، اما برخی دیگر تنها به نوشیدن مایعات اکتفا می‌کنند، غذاهای خاصی می‌خورند، از خوردن یک یا چند وعده غذا صرفنظر می‌کنند، و از تن در دادن به وسوسه‌های خوردنی و غیرخوردنی اجتناب می‌نمایند. چنین روزه‌هایی بویژه در سالهای اخیر محبوبیت فراوانی یافته است. افراد به دلائل مختلف نظیر تقویت و بنای روحانی، همبستگی با فقیران و نیازمندان، اعتراض به فرهنگ مصرفی جامعه امروزی، یا آوردن درخواست‌هایی ویژه به حضور خدا، روزه می‌گیرند.

بطور خلاصه آیین های مختلف مسیحیت در یکی از زمان ها و روزهای زیر روزه می گیرند:

 • روزه غیرکامل دوشنبه تا پنجشنبه هفته مقدس
 • روزه چهل روز قبل از عید پاک
 • روزه چهل روز قبل از هفته مقدس
 • روزه چهارشنبه و جمعه هر هفته؛ به مناسبت روز توطئه یهودیان برای دست گیری عیسی و روز جمعه به دلیل به صلیب کشیدن عیسی علیه السلام
 • روزه های فصلی
 • روزه، به عنوان کفاره گناهان
  همان طور که اشاره شد، روزه در مسیحیت تابع قانون خاصی نیست و هر کس هر طور که می تواند و برای مدت زمانی حتی چند ساعت می تواند روزه بگیرد.
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.3
مجموع آرا: 6

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 463
تعداد کل آرا: 4495
تعداد کل بازدیدها: 2004011

نظرات کاربران

*