مزایا و محاسن موتور EF7

مزایا و محاسن موتور EF7

در مقاله معایب و مشکلات موتور EF7 درخصوص معایب و مشکلات موتور EF7 براساس نظرات و تجربیات صاحبان و مصرف کنندگان خودروهای ایران خودرو مجهز به موتور EF7 یعنی دنا و سمند، توضیح داده شد، اما قطعا موتور EF7 که موتور ملی محسوب می شود، دارای مزایا و خوبی هایی است که در این نوشته سعی می شود به اختصار و با گرداوری نظرات و تجربیات مصرف کنندگان به آنها پرداخته شود.

موتور EF7 ایران خودرو همانطور که در مقاله موتور EF7 سمند ساخت کجاست؟ انواع موتورهای EF7 کدامند؟ ذکر شد در سه نوع دوگانه سوز(بنزینی و گاز سوز)، بنزینی و توربو شارژ عرضه می شود که با توجه به اینکه بیشتر محصولات ایران خودرو با موتورهای بنزینی و دوگانه سوز EF7 مورد استفاده قرار گرفته اند، غالب موارد ذکر شده در اینجا مربوط به این دو نوع موتور است.

یکی از مزایای مهم موتور EF7 قابلیت CVVT(Constant Variable Valve Timing) است که در واقع امکان زمانبندی متغیر سوپاپ ها را فراهم می کند. این سیستم به واسطه اینکه تزریق هوا و سوخت به درون سیلندرها را با توجه به توانی که از موتور خواسته می شود، انجام می دهد، عملکرد بهتری از موتور در شرایط مختلف بدست می آید. این سیستم این مزایا را دارد که سبب بهبود عملکرد موتور EF7 می شود:

متغیر بودن زمان باز و بسته شدن سوپاپ های ورودی
 دارا بودن برتری راندمان در تمامی نقاط کاری موتور
 بالا نگاه داشتن گشت آورد در دور های مختلف موتور
 کاهش میزان مصرف سوخت
 کاهش میزان آلودگی

سیستم زمان بندی سوپاپ که در بالا ذکر شد به همراه دیگر قابلیت های عملکردی موتور EF7 مانند داشتن 16 سوپاپ و در نوع توربو شارژ که در واقع هوای ورودی به موتور افزایش می یابد، شتاب و توان به مراتب بهتری نسبت به خودروها و موتورهای مشابه EF7 مانند TU5 یا XU7 بدست می دهند.

بعلاوه طراحی خاص موتور EF7 که درآن واتر پمپ(پمپ آب)، صافی روغن و خنک کن روغن در یک مجموعه جمع شده اند سبب شد که محاسنی از قبیل عدم استفاده از اتصالات و لوله های جانبی به دلیل اتصال بدون واسطه به بلوک موتور و استفاده از یک قطعه به جای سه قطعه در موتور و همچنین قابلیت تعویض صافی روغن و پره واتر پمپ بدون نیاز به تعویض کل مجموعه قطعات را به همراه آورده است.

در موتور EF7 دوگانه سوز به دلیل اینکه این موتور اساسا پایه گاز سوز طراحی شده است و در آن از دریچه برقی گاز و همچنین کالیبراسیون دقیق سیستم مدیریت موتور استفاده شده است، هنگام تعویض سوخت از بنزین به گاز یا بالعکس، به هیچ وجه منجر به تغییر عملکرد خودرو نمی شود و در توان و شتابگیری خودرو تاثیر محسوسی ندارد.

همچنین در موتور EF7 پمپ روغن نیروی خود را مستقیم از میل لنگ می گیرد که مزیت آن برای موتور EF7 شامل دسترسی آسان در تعمیرات و کاهش احتمال نشت دادن از کاسه نمد میل لنگ می شود.

در مجموع می توان گفت که موتور EF7 از نظر عملکرد در کلاس خودروهای قیمت 30-40 میلیون تومان عملکرد خوبی دارد که البته اگر آن را در کنار یک گیربکس خوب و قدرتمند قرار دهند، قطعا شتاب گیری و توان عملکرد خودروهای مجهز به EF7 بهتر می شود؛ زیرا که با توجه به نظرات و تجربیات مصرف کنندگان  به یقین می توان گفت که یکی از معایب خودروهای مجهز به موتور EF7 نداشتن سیستم انتقال نیرو خوب و متناسب با توان موتور EF7 است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3
sigmaمجموع آرا: 7

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 186
تعداد کل آرا: 2653
تعداد کل بازدیدها: 673670


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)