مردها گریه نمی کنند | تاثیرات جمله مردها گریه نمی کنند بر روی کودکان

مردها گریه نمی کنند | تاثیرات جمله مردها گریه نمی کنند بر روی کودکان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/04

معمولاً بسیاری از خانواده ها و پدر و مادر، وقتی فرزندان پسر آنها گریه و بی تابی می کند، برای آرام کردن وی از این جمله استفاده می کنند که «مردها گریه نمی کنند»، در حالی که از دیدگاه روانشناسی محدود کردن و مانع شدن از گریه پسر بچه موجب انباشت احساست منفی و ایجاد عقده های مختلف در آن ها می شود که در دوره نوجوانی و جوانی این عقده ها تبدیل به بحران می گردد و شخصیت این پسران را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

در اطراف ما این گونه طرز فکر عجیب و غریب وجود دارد. برخی از والدین برای راحت کردن خود و برای آرام کردن پسر بچه هایی که گریه می کنند، از جملاتی مانند: «گریه نکن، مردها گریه نمی کنند»، «مگر تو دختری که گریه می کنی»، استفاده می کنند. پسر بچه ها این کلمات را گاهی از مادر، گاهی از پدر و یا پدر بزرگ و مادر بزرگ، گاهی از معلم و گاهی از انسان های اطراف خود می شنوند و به این درک می رسند که گریه و بغض خود را نگه دارند، پس سعی می کنند، احساسات منفی خود را، در دورن خود بریزند و در بسیاری از موارد آن را به صورت پرخاشگری از خود بروز دهند. اما در چنین شرایطی، هم کودک متهم به شلوغ کاری، بد بودن و ... می شود و در نتیجه نتبیه می شود. پسر بچه ای که از گریه کردن محروم شده است، همیشه مانند بمب ساعتی می مانند، که هر لحظه امکان انفجار دارد.

مردها گریه نمی کنند | تاثیرات جمله مردها گریه نمی کنند بر روی کودکان

در دوران نوجوانی، این وضعیت به نقطه اوج خود می تواند برسد و فرد را دچار بحران می کند. به علت اینکه سال ها احساس خود را بروز نداده است، احساسات منفی انباشت شده در خود را در دوران نوجوانی به صورت «بحران نوجوانی» نشان می دهد. اما در این دوران شرایط تا حدی وخیم تر می شود. چرا که، نوجوان دیگر خود را مستقل و فرد آزادی حساب می کنند و تربیت آن سخت می شود. این نوجوان این طور فکر می کند، که در خانواده کسی آنها را درک نمی کند و لذا به سمت هم سن و سالان خود روی می آورد. گاهی نوجوانانی که از دیدگاه والدین ایده آل می باشند، به والدین خود اهمیت نمی دهند.

با گذر زمان، جامعه پر از مردانی می شود، که نسبت به اشک چشمان مادر و همسرشان بیگانه هستند، چرا که، زمانی به احساسات وی بی تفاوتی شده و با اذیت ها و اشک چشم های وی به درستی همدلی نشده است، و به وی گفته شده که گریه کردن روش خوبی برای بروز احساسات منفی نیست. وی هنوز گریه کردن پدر، پدر بزرگ، دایی و عموی خود را ندیده است. لذا کودکان تا بزرگسانی به این گونه، رفتارها عادت می کنند و تبدیل به انسان های سنگ دل می شوند. از سوی دیگران به بی تفاوتی متهم می گردند. چنین افرادی مشکلات زندگی خود را می دانند و در شرایطی که نمی توانند آنها را حل کنند به خدا می گویند: «خدایا مرا از این مشکلات نجات بده» و به صورت مخفیانه شروع به گریه کردن می کنند و یا به نزد روانشناس می ورند و از اتفاقات زندگی خود تعریف می کند و تا می توانند گریه می کند. با گریه کردن شروع به تخلیه احساسات و عواطفی منفی خود، که سال ها در درونش انباشته شده است، می کنند. دلش نرم می شود. از احساساتی و عقدهایی که وی را عذاب می داد، رها می شود، اما نمی داند، چطور این مشکل به وجود آمده است. روزی فرزند پسر وی به دنیا می آید. وی ناخودآگاه فکر می کنند، که قاعده طلایی مردان را پدرش یاد گرفته است و آن «مردان گریه نمی کند» است و باز دوباره به فرزند خود همان جملات را تکرار می کند.

مردها گریه نمی کنند | تاثیرات جمله مردها گریه نمی کنند بر روی کودکان

لازم است، توجه داشته باشید، در دورانی که کودکان نیاز به گریه دارند، نباید گریه آنها را محدود کرد.

منبع: Saglamolun.Az

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 83
تعداد کل آرا: 3140
تعداد کل بازدیدها: 423618

نظرات کاربران

*