مردان و زنان چگونه عاشق می شوند؟ جذابیت زنان و مردان برای یکدیگر

مردان و زنان چگونه عاشق می شوند؟ جذابیت زنان و مردان برای یکدیگر
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/04/24

بسیاری از دختران و پسران یا زنان و مردان چه ازدواج کرده باشند و چه نکرده باشند، این سوال برایشان پیش می آید که چه چیزی باعث می شود که طرف مقابل عاشق ما شود. در زیر برخی از دلایل روانشناسی(به نقل از منابع اینترنتی فارسی و انگلیسی) که سبب می شود یک مرد یا زن جذب مرد/زن دیگری شده و به اصطلاح عاشق او شود، آورده می شوند.

 1. تمامی انسان ها به ذات عاشق طبیعت، سبز بودن و گل و گیاه هستند. تحقیقات روانشناسان غربی نشان داده است که مردان یا زنانی که بیشتر با طبیعت و گل و گیاه سر و کار دارند و حتی خریدهای سبز می کنند، بیشتر برای جنس مخالف خود جذابیت دارند.
 2. دومین عامل جذابیت یک مرد/زن که سبب می شود جنس مخالف عاشق و شیفته او شود، دشوار بودن در رسیدن به اوست. این عامل روانشناسی بسیار در ادبیات ما و همچنین در روایات و احادیث ما به طرق مختلف بیان شده است؛ همانطور که پوشیده بودن و عشوه معشوق(زن) بسیار مورد توجه بوده است. البته مطالعه روانشناسان نشان داده است علی رغم اینکه دشواری رسیدن به معشوق یا دور نگهداشتن یکی از طرفین یک رابطه ممکن است سبب شود که طرف دیگر بسیار عاشق او شود، اما همزمان ممکن است منجر به سردی رابطه شود – البته اگر به درستی از آن استفاده نشود.
 3. در مطالعه ای که روی مردان و زنان و با نشان دادن تصاویر جنس مخالف انجام شده است، این نتیجه گرفته شده که مردان اکثر زنانی که در عکس شاد بودند را جذاب می دانستند و زنان، مردانی که وقار و غرور داشتند را جذاب می دانستند. بنابراین می توان گفت شاد و بشاش بودن زنان عامل جذابیت و وقار و متانت مردان عامل جذابیت آنهاست. ضمن اینکه در این تحقیق نشان داده شده است که حجب و حیا یا همان خجالت برای هر دو مرد و زن جذابیت دارد.
 4. تحقیقات دیگر نیز نشان می دهند که زنان باید ویژگی های زنانگی از جمله زیبایی، لطافت و مهربانی، حس مراقبت و امثالهم را داشته باشند و مردان نیز باید ویژگی هایی مردانگی مانند وقار، استقلال، حامی بودن، زیرک و باهوش بودن، متانت و غیره را داشته باشند.
 5. استفاده از زبان بدن یا حرکات دست برای هر دو جنس زن و مرد عامل جذابیت و جذب شدن به طرف مقابل است. در واقع این تحقیق نشان می دهد که افراد بسیار خشک که هنگام معاشرت و گفتگو از حرکات بدن استفاده نمی کنند، جذابیت زیادی ندارند.
 6. شاید تصور بسیاری این باشد که مردان و زنان عاشق زن/مردی می شوند که بتواند نواقص و معایب آنها و آنچه آنها ندارند را کامل کند، اما تحقیقات روانشناسی اخیر نشان داده است که مردان و زنان عاشق زنان/مردانی می شوند که به خود شباهت دارند. در واقع آنها دنبال کسی هستند که در همه جنبه ها یعنی شخصیت اخلاقی، علاقه مندی ها، باورها و غیره به خودشان شبیه باشد.
 7. شاید تصورش برای شما سخت باشد، اما تحقیقات روانشناسان دانشگاه ماساچوست آمریکا نشان داده است که مرد و زن با نگاه کردن در چشمان یکدیگر(به مدت 2 دقیقه که در این آزمایش و مطالعه انجام شده است) می توانند نسبت به هم حس دوست داشتن/عشق را داشته باشند، حتی اگر تاکنون همدیگر را ندیده باشند.
 8. عامل روانشناسی دیگر عشق مرد و زن به یکدیگر، توجه به اشتیاق ها و علائق طرف مقابل است. دکتر گاتمن که روانشناسی است که 40 سال در خصوص روابط زوج ها تحقیق کرده است، به مقوله اشتیاق و توجه به علائق طرفین بسیار تاکید دارد. براساس تحقیقات او زوج هایی که از یکدیگر بعد از 6 سال جدا شده اند در 33% موارد به علائق یکدیگر توجه می کردند و بر روی یک موضوع تفاهم داشتند و زوج هایی که همچنان در کنار یکدیگر هستند، حدود 87% از آنها با هم تفاهم داشتند.
 9. روانشناسی به نام دیوید پرت در تحقیقی به این نتیجه رسیده است که مردان و زنان بیشتر جذب زن یا مردی می شوند که شبیه والدین از جنس مخالف خود باشند. یعنی مردان عاشق زنانی می شوند که شبیه مادرانشان و زنان عاشق مردانی می شوند که شبیه پدرانشان باشند.
 10. در نهایت هم تحقیقات روانشناسان غربی نشان داده است که معمولا مردان و زنان عاشق زنان/مردانی می شوند که از لحاظ میزان زیبایی هم رده خود باشند. این حالت بویژه برای زنان یا مردانی که زیبایی خاصی داشته اند، بیشتر بوده است.

برای مطالعه بیشتر درخصوص روابط عاشقانه زنان و مردان یا دختران و پسران می توانید مقاله چگونه بفهمیم کسی ما را واقعا دوست دارد، عاشق واقعی است و به ما علاقه دارد(1) و چگونه بفهمیم کسی ما را واقعا دوست دارد، عاشق است و به ما علاقه دارد(2) را مطالعه نمایید.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 361
تعداد کل آرا: 3862
تعداد کل بازدیدها: 1442605

نظرات کاربران

*