مراقب اسکاچ آلوده در آشپزخانه باشید

مراقب اسکاچ آلوده در آشپزخانه باشید
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/08

نظافت وسایل آشپزخانه از آن جایی که محلی مرتبط با مواد غذایی است بسیار حائز اهمیت است. سینک ظرفشویی یکی از مهم ترین نقاط شستشو در هر خانه به شمار می رود اما جالب این جاست که اسفنج های شستشو یا به عبارتی همان اسکاچ ها از آلوده ترین وسایل بر روی کره زمین به شمار می روند.

همه می دانیم که شستشوی ظروفی که در آن ها روزانه چندین مرتبه غذا می خوریم به قدری اهمیت دارد که می تواند سلامتی ما را تحت تاثیر قرار دهد. اسکاچ های آشپزخانه از جمله آلوده ترین وسایل هستند که می توانند ارتباط مستقیمی با این ظروف داشته باشند. با این که این اسفنج ها روزانه چندین مرتبط با آب و مواد شوینده تمیز می شوند باز هم یکی از آلوده ترین وسایل هستند. معمولا ای اسفنج ها مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار می گیرند و عمر طولانی دارند در حالی که آن ها سرشار از میکروب های مختلف و آلودگی های منزجر کننده می باشند و می بایست زود به زود آن ها تعویض شوند.

جشن باکتری ها در اسکاچ

آزمایشات شیمیایی بر روی اسکاچ ها خانگی نشان داده است که بیش از 362 نوع باکتری متفاوت در هر اسکاچ ظرفشویی وجود دارد. در هر یک سانتی متر مکعب اسفنج ظرفشویی بیش از 5050 باکتری وجود دارد که این تراکم تنها در مدفوع انسان یافت می شود. بیشتر باکتری های موجود در این اسکاچ ها مضر نیستند و در درجه اهمیت کمی قرار گرفته اند اما باکتری هایی مانند Moraxellaceae نیز در اسکاچ ها مشاهده شده است که در برابر آنتی بیوتیک های بسیار قوی هم مقاوم است. بسیاری دیگر از این باکتری ها می توانند بوی نامطبوعی ایجاد کنند. برخی از باکتری های بسیار مضر که در اسکاچ های آشپزخانه وجود دارند دارای پاتوژن ها بالقوه می باشند که بسیار خطرناک است. بدتر از آن باکتری های موجود در اسکاچ های آشپزخانه بیش از 99 درصد هر اسکاچ را در بر می گیرند و معمولا با ضد عفونی و نظافت مداوم آن ها نیز از بین نخواهند رفت.

از اسکاچ ها بترسید

همان طور که گفته شد این اسکاچ ها آلوده ترین بخش آشپزخانه و یا هر خانه ای به شمار می روند که هیچ راه رهایی از آن ها وجود ندارد. اما با چند راه کار می توانیم سلامتی خود را در برابر مضرات آن ها حفظ کنیم. معمولا ظروف هنگام شستشو نیاز به آب گرم دارند. همین آب گرم می تواند منجر به تکثیر و ازدیاد بسیاری از باکتری ها شود. بنابراین بهتر است هنگام شستن ظرف ها از دستکش استفاده کرده تا هنگامی که آب گرم را برای شستشوی ظروف انتخاب می کنید باکتری ها به دست منتقل نشود. استفاده از دستمال ها ضد باکتری نیز نکته بسیار مناسبی برای نظافت سینک ظرفشویی و یا خشک کردن ظروف است. دستمال های یک مصرف نیز می تواند در کاهش انتشار باکتری ها به نقاط مختلف آشپزخانه نیز بسیار مفید باشد. یکی دیگر از بهترین راه کارها این است که اسکاچ های ظرفشویی را مدت زمان زیادی استفاده نکنید. تعویض هفتگی آن ها از تجمع باکتری ها پیشگیری می کند.

 

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 17

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 36
تعداد کل نظرات : 6
تعداد کل آرا: 949
تعداد کل بازدیدها: 23653

نظرات کاربران

*