مراقبت های پزشکی در روند بارداری | در طول بارداری چه معاینات و مراقبت هایی لازم است

مراقبت های پزشکی در روند بارداری | در طول بارداری چه معاینات و مراقبت هایی لازم است

بارداری و حاملگی یکی از دوره های مهم و اساسی در زندگی هر خانمی می باشد، این دوران بسیار حساس است و نیاز به رسیدگی های ویژه دارد، در دوران بارداری حتما باید توجه ویژه ای به آزمایشات و بررسی های پزشکی شود.

خانم های باردار باید از اول شروع بارداری تا زمان زایمان به صورت منظم تحت نظارت ماما و متخصص زنان باشند.

در درجه اول، خانم های باردار لازم است در کشور و منطقه ای که زندگی می کند، به بیمارستان و یا خانه بهداشت مراجعه کرده و تشکیل پرونده دهند. در این پرونده که در مرکز تخصصی و یا خانه بهداشت برای مادران باردار باز می شود، همه معاینات و اقدامات لازم ثبت شده و بررسی می گردد و نتیجه آزمایش ها و سنوگرافی ها هم در آن ثبت می گردد.

در زمانی که خانم باردار به خانه بهداشت و یا سایر مراکز تخصصی مراجعه می کنند، پزشک متخصص به بررسی صحت بارداری و فاکتورهایی که بارداری را تهدید می کند، می پردازد و آن را مشخص می نماید. برای این منظور به بررسی و معاینه بهداشت جنسی و عفونت های دستگاه تناسلی پرداخته می شود. از خون و ادرار خانم ها نمونه برداری می شود و همچنین گروه خونی و مثبت و منفی بودن آن مشخصی می گردد و اگر لازم باشد، خانم های باردار معاینات پزشکی سایر را هم انجام می دهند.

در معاینات کلی خانم های باردار به معاینه کم خونی و برخی دیگر از بیماری ها پرداخته می شود و به پیشگیری و معالجه به موقع اقدام می گردد. همه اقدامات و معاینات پیشگیرانه در اول بارداری، وسط و آخر بارداری یعنی به طور کلی سه بار در طول بارداری انجام می شود.

لازم است زنان باردار در نیمه اول بارداری حدقل ماهی یکبار به خانه بهداشت و یا دکتر متخصص مراجعه کرده و بررسی های لازم را انجام دهند. اما بعد از 20 هفتگی بارداری، باید ماهانه دو بار برای معاینه و بعد از 32 هفتگی بارداری ماهانه سه الی چهار بار برای معاینه پزشکی مراجعه نمایند.

در هر کدام از این معاینات علاوه بر معاینه مامایی و زنان، باید به معاینه وزن، کم خونی و کاهش فشار خون پرداخته شود.

مشحص کردن خطرات بارداری در اوایل حاملگی بسیار مهم است. در صورتی که با گذشت هر چه بیشتر بارداری و بی اعتنایی به معاینات لازم دوره بارداری، هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک می باشد. لذا انجام دادن معاینات لازم هم برای مادر و هم برای جنین مفید است و سبب زایمان موفق، رشد طبیعی و نرمال نوزاد بعد از تولد می گردد.

از این رو، در روند بارداری به معاینات لازم دوره حاملگی بی اعتنایی نکنید. لازم است خانم های باردار در مورد تغییرات کوچکی که در وضعیت خود به وجود می آید، به پزشک اطلاعات لازم را ارائه دهند.

با نزدیک شدن به اواخر بارداری و نزدیک شدن زایمان، خانم های باردار باید به زایشگاه مراجعه کرده و اقدامات لازم برای زایمان را انجام دهند. در زایشگاه پرونده تشکیل دهند. در این پرونده همه اطلاعات و آزمایش ها و دیگر اقدامات انجام شده در دوران بارداری ثبت می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
مراقبت های پزشکی در روند بارداری | در طول بارداری چه معاینات و مراقبت هایی لازم است
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)