مراقبت های دوران پیش از بارداری و دوران بارداری از زنان

مراقبت های دوران پیش از بارداری و دوران بارداری از زنان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/25

زنان بواسطه فیزیکی بدنی که دارند و نقشی که در نظام تولید مثل بشر دارند، باید در دوران پیش از بارداری/حاملگی و در حین بارداری/حاملگی مراقبت های خاصی را داشته باشند.

در نظام های بهداشتی بین المللی دو نوع مراقبت از زنانی که قصد باردارشدن دارند را تعریف کرده اند. یک نوع مراقبت که به آن preconception care می گویند در واقع مراقبت های قبل از بارداری است و شامل موارد بهداشتی و تدابیر سلامتی و بهداشتی است که زنان، اطرافیان زن(همسر و غیره) و بطور خاص پزشک زن پیش از حامله شدن زن اتخاذ می کنند تا زن بتواند حاملگی/بارداری سالمی داشته باشد. برداشتن گام هایی به منظور حصول اطمینان از اینکه زن سلامت است و در معرض رفتارهای خطرناک و آسیب زننده مانند مواد سمی و مضر نیست از جمله مواردی هستند که به زن کمک می کنند حاملگی بهتری داشته باشد و سلامت جنین و فرزندی که به دنیا می آید را تضمین کنند.

نوع دوم مراقبت هایی است که به آن prenatal care (مراقبت های دوران بارداری) می گویند و در واقع مراقبت هایی است که از زن در طول دوره بارداری/حاملگی باید صورت پذیرد. مراقبت های دوران بارداری به محض اینکه زن بفهمد که باردار است آغاز می شود. مراقبت های بهداشتی زودهنگام/به موقع و منظم در دوران باردرای برای سلامتی مادر و جنین ضروری است.

تحقیقات نشان داده اند که مراقبت های دوران بارداری/حاملگی تفاوت هایی در یک بارداری سالم و زایمان سالم ایجاد می کنند به بیان دیگر بین زنانی که مراقبت های دوران بارداری دریافت کرده اند و آنانی که چنین مراقبت هایی نداشته اند، از حیث بارداری و زایمان تفاوت هایی وجود دارد. زنانی که از مراقبت های دوران بارداری بهره نمی برند، سه برابر احتمال به دنیا آوردن نوزادی با وزن کم در آنها بیشتر است. ضمنا تحقیقات نشان داده اند که عدم برخورداری از مراقبت های دوران بارداری خطر و احتمال مرگ نوزاد را تا سه برابر افزایش می دهد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 326
تعداد کل آرا: 3524
تعداد کل بازدیدها: 1225854

نظرات کاربران

*