مراقبت های بهداشتی و سلامتی و رژیم غذایی زنان در دوره بارداری

مراقبت های بهداشتی و سلامتی و رژیم غذایی زنان در دوره بارداری

همانطور که در مقاله مراقبت های بهداشت، سلامتی و رژیم غذایی دوران پیش از بارداری ذکر شد. مراقبت های منظم و دوره ای در دوران بارداری به منظور داشتن یک دوره بارداری سالم و زایمان راحت و نوزادی سالم بسیار حیاتی است. در زیر برخی از اقدامات و گام هایی که بدین منظور و معمولا با توصیه پزشک زن انجام می شوند، ذکر می شوند.

استفاده از فولیک اسید

استفاده از فولیک اسید که همان ویتامین B9 است می تواند ریسک ابتلا نوزاد به آسیب لوله عصبی(NTD) را کاهش دهد. در برخی از کشورها محصولات غنی شده با این ویتامین مانند نون، غلات و خمیرها که چهاربرابر حد معمول فولیک اسید دارند در بازار وجود دارند که زنان می توانند از آن استفاده کنند.

عدم استفاده از الکل، تنباکو یا مواد مخدر

استفاده از الکل، سیگار کشیدن یا استعمال مواد مخدر در طول دوره بارداری خطر ابتلا کودک به اختلالاتی مانند اختلال اسپکتروم الکل جنین(fetal alcohol spectrum disorder/FASD) را بیشتر می کند. اختلالات FASD طیف گسترده ای از اختلالات هستند که اثرات متوسط و شدید بر بدن انسان می گذارند که شامل ناتوانایی ها در رشد جسمی و ذهنی جنین می شود. مشکلات رفتاری، ناهنجاری در صورت، قلب، کلیه ها و استخوان ها از جمله اثرات این اختلال هستند که می تواند از مصرف مواد مخدر و نوشیدنی ها در دوران بارداری ناشی شود.

کنترل استفاده از داروها و قرص ها در دوره بارداری

تقریبا نیمی از زنان حامله چهار یا بیشتر نوع دارو در دوره بارداری استفاده می کنند. توصیه می شود که مصرف داروها زیر نظر پزشک متخصص انجام شود، بویژه داروها و قرص هایی که بدون تجویز پزشک توسط خانم باردار مصرف می شود. مصرف برخی از قرص ها مانند قرص های مسکن/ضد درد مانند اپیودها(opioids) می تواند خطراتی مانند مرده زایی برای زن و جنین داشته باشد.

اجتناب از در معرض مواد سمی قرار گرفتن در دوران بارداری

در دوران بارداری در معرض پرتو/اشعه ها، حشره کش ها، برخی از انواع فلزات، برخی از مواد شیمیایی قرار گرفتن می تواند منجر به آسیب های به جنین/نوزاد از جمله زایمان زودرس یا سقط جنین خود به خودی شود. توصیه می شود بطور کلی زنان باردار اگر از در معرض ماده شیمیایی، فلزات یا پرتو قرار گرفتن و عوارض آن اطمینان ندارند، خود را در معرض آن قرار ندهند و اگر شرایط زندگی زن حامله مانند محیط کار او الزام به در معرض اشعه یا مواد دیگر قرار گرفتن را ایجاد می کند، بهتر است زیر نظر پزشک و با تدابیر خاصی این کار انجام شود. فلزاتی مانند سرب، اشعه هایی مانند اشعه ایکس که برای عکس برداری از بدن استفاده می شود و مواد شیمیایی مانند الکل ها، تینر رنگ و از بین برنده های چربی از جمله آنها هستند.

داشتن رژیم غذایی سالم در دوران بارداری

بهتر است از رژیم غذایی متنوع و سالمی در دوران بارداری استفاده شود. انواع میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و لبنیات کم چربی در دوران بارداری استفاده شود تا اطمینان حاصل شود که جنین مواد غذایی و مغذی به اندازه کافی می گیرد. استفاده منظم و زیاد از آب در دوران بارداری هم توصیه می شود.

توصیه می شود که از مواد غذایی مانند ماهی خام، گوشت کم پخته شده، پنیرهای غیرپاستوریزه مانند پنیرهای فتا، یا پنیر بلو اجتناب شود. درخصوص ماهی باید این نکته ذکر شود که برخی از انواع ماهی ها حاوی متیل مرکوری(متیل جیوه) هستند که در غذایی که ماهی ها می خورند وجود دارد و در بدن ماهی باقی می ماند. این ماده اگر از طریق ماهی وارد بدن زن حامله شود می تواند در توسعه سیستم عصبی جنین اختلال ایجاد کند.

کم کردن یا محدود کردن مصرف کافئین

برخی از مطالعات بیان می کنند که مصرف بیش از حد کافئین می تواند احتمال سقط جنین خود به خودی را افزایش دهد. بهتر است با پزشک خود در مورد مصرف مواد دارای کافئین مانند چای، قهوه و امثالهم مشورت کنید. معمولا پزشکان حد 200 میلی گرم در روز مصرف کافئین را به زنان حامله توصیه می کنند. یادآور می شوم که کافئین علاوه بر چای و قهوه در بسیاری از مواد مانند شکلات ها نیز وجود دارد.

انجام فعالیت های ورزشی یا تحرک داشتن

بیشتر زنان می توانند بطور منظم سطح فعالیت های فیزیکی خود در دوره بارداری حفظ کنند. این کار سبب می شود که زن خواب بهتری داشته، احساس بهتری داشته و برای زایمان آماده شود. البته بهتر است ورزش ها و فعالیت های زنان حامله زیر نظر پزشک و با توجه به شرایط و دوره بارداری صورت پذیرد و از فعالیت های سنگین اجتناب شود.

نظارت و کنترل بر مواد غذایی در بدن

مشکلاتی مانند کم خونی ناشی از فقر آهن(iron-deficiency anemia) که به معنای کمبود آهن در بدن است، در دوره بارداری بیشتر است و با عوارضی مانند زایمان زودرس و کم شدن وزن نوزاد در ارتباط است. معمولا پزشکان متخصص میزان آهن بدن زن حامله را کنترل کرده و اگر کم باشد، قرص های آهن تجویز می کنند.

معاینه منظم دندان ها در دوران بارداری

به دلیل تغییرات هورمونی دوره بارداری و افزایش جریان خون در دوره بارداری، قسمت های مختلف دهان و دندان مانند لثه ها به عارضه هایی مانند تورم یا عفونت ممکن است مبتلا شوند. بنابراین بهتر است که علاوه بر معاینات معمول دندان، در دوران حاملگی دهان و دندان زن حامله بطور خاص بررسی و معاینه شود. برخی از زنان از درمان های دندان خود در دوره حاملگی می ترسند، اما تحقیقات نشان داده اند که دریافت درمان های مربوط به دندان در دوره حاملگی هیچ ارتباطی با مشکلات زایمان و جنین ندارد.

جلوگیری از ابتلا به عفونت ها در دوران بارداری

برخی از انواع خاصی از عفونت ها می توانند بر بارداری و رشد جنین تاثیرگذار باشند. بنابراین انجام اقداماتی به منظور جلوگیری از ابتلا به عفونت ها یا درمان دارویی پیش یا در طی دوره بارداری بسیار مهم است.

واکسیناسیون می تواند از بسیاری از عفونت هایی که می توانند بر سلامتی مادر، جنین یا نوزاد تازه به دنیا آمده تاثیرگذارند، پیشگیری کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
مراقبت های بهداشتی و سلامتی و رژیم غذایی زنان در دوره بارداری
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)