مراقبت های بهداشت، سلامتی و رژیم غذایی دوران پیش از بارداری

مراقبت های بهداشت، سلامتی و رژیم غذایی دوران پیش از بارداری

زنانیکه قصد باردار شدن را دارند، بهتر است که از توصیه های یک پزشک متخصص بهره گرفته تا ریسک ابتلا به مشکلات یا بیماری هایی در دوران بارداری و پس از آن را کاهش دهند. اگر زنانی که قصد باردار شدن را دارند پیش از بارداری مواد غذایی کافی مصرف کنند و از عاداتی که اثرات مخرب طولانی روی جنین دارد، اجتناب کنند، دوران حاملگی بهتری دارند. برای مثال استفاده از یک داروی تقویتی/مکمل که 400 میلی گرم فولیک اسید دارد، در دوران پیش از حاملگی ریسک مشکلاتی مانند مشکلات عصبی(Neural tube defects/NTD) در جنین را کاهش می دهد. به بیان ساده مراقبت های پیش از بارداری می تواند به زن کمک کند که بارداری سالمتری داشته باشند.

پیش از انجام اقدامات و برداشتن گام هایی در دوران پیش از بارداری، باید برای این کار برنامه ریزی کرد. برنامه ریزی شامل قصد باردار شدن و تعداد دفعات باردار شدن در طول زندگی که بصورت مشترک بین زن و همسر او باید انجام شود، می شود و بهتر است که این تصمیمات و برنامه های زندگی زناشویی با پزشک زن در میان گذاشته شود.

رژیم غذایی و سبک زندگی سالم

شما می توانید احتمال ابتلا به برخی از بیماری ها یا مشکلات دوران بارداری مانند دیابت بارداری را با انجام اقداماتی در زمینه سبک زندگی و رژیم غذایی کاهش دهید. برخی از توصیه های مربوط به رژیم غذایی پیش از بارداری به شرح زیر هستند:

افزایش استفاده از مواد غذایی فیبردار. بدین معنی که بیش از 10 گرم فیبر به شکل غلات، میوه و سبزیجات مصرف کنید که این کار سبب می شود تا 26% ریسک ابتلا به دیابت بارداری کاهش یابد.

از مواد غذایی و نوشیدنی های قند دار کمتر استفاده کنید.

از گوشت قرمز، گوشت های فراوری شده، چربی های حیوانی و مواد دارای کلسترول کمتر استفاده کنید. استفاده کمتر از این مواد غذایی می تواند به کاهش احتمال ابتلا به دیابت در دوران بارداری کمک کند.

جایگزین کردن پروتئین های حیوانی با پروتئین هایی از نوع آجیل به منظور کم کردن ریسک دیابت بارداری. تحقیقات نشان داده اند که جایگزین کردن پروتئین های سبزیجات با پروتئین های حیوانی پیش از بارداری می تواند ریسک ابتلا به دیابت بارداری را به نصف کاهش دهد.

افزایش استفاده از فولیک اسید(Folic acid)

فولیک اسید در واقع ویتامین ب9(B9) است که به تولید و حفظ سلول های جدید کمک می کند. این مسئله در دورانی که سلول ها سریعا از بین رفته و رشد می کنند، بسیار موثر است.

به روز بودن واکسینه شدن

بهتر است با پزشک خود در مورد استفاده از واکسن ها بطور مجدد یا واکسن هایی که تاکنون زن نزده است مشورت کنید. برخی از واکسن ها را می تواند در دوران بارداری استفاده کرد. اما واکسن هایی مانند واکسن روبلا و سرخک آلمانی یا آبله مرغان را حتما باید پیش از بارداری تزریق کرد.

کنترل بیماری ها پیش از بارداری

اگر مشکلات یا بیماری هایی مانند دیابت دارید با پزشک خود مشورت کنید. برخی از بیماری ها یا مشکلات بدن نه تنها در دوران بارداری روی زن تاثیر می گذارد، بلکه بر روی جنین/نوزاد نیز تاثیر می گذارند. برای نمونه دیابت یا انواع عفونت ها از جمله این عوارض و بیماری های تاثیرگذار هستند.

پرهیز از سیگار کشیدن، نوشیدن الکل یا مصرف مواد

استفاده از نوشیدنی های الکلی یا سیگار کشیدن در دوران بارداری بطور قطع بر روی جنین تاثیر می گذارد. بنابراین توصیه می شود که زنان پیش از دوران بارداری استفاده از نوشیدنی های الکلی، مواد مخدر یا سیگار کشیدن را ترک کنند.

رسیدن به یک وزن متعادل پیش از بارداری

چاق بودن می تواند حامله شدن را دشوارتر کند. چاقی می تواند زن حامله را در معرض مشکلاتی مانند فشار خون بالا، پریکلامپسیا(preeclampsia)، دیابت بارداری، مرده زایی و همچنین احتمال نیاز به سزارین را بیشتر کند.

توجه به سابقه خانوادگی و سوابق پزشکی خود

زنانیکه قصد حامله شدن را دارند، می بایست اطلاعاتی در مورد وضعیت ژنتیکی و سلامتی فرد داشته باشند تا اگر مشکلی از لحاظ ژنتیکی یا ناهنجاری جسمی در خانواده فرد وجود داشته باشد، با مشاوره ژنتیک برطرف شود.

آمادگی ذهنی برای بارداری

ممکن است زنی که قصد حامله شدن را دارد، از لحاظ ذهنی و روحی آمادگی نداشته باشد، برای مثال ممکن است اضطراب و استرس داشته باشد، یا دچار افسردگی و ناراحتی باشد. بنابراین توصیه می شود که اگر زنانی که قصد حامله شدن را دارند، در این خصوص حس اضطراب یا دلهره دارند و یا بواسطه تغییرات هورمونی دچار افسردگی شده اند، با پزشک خود مشورت کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
مراقبت های بهداشت، سلامتی و رژیم غذایی دوران پیش از بارداری
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)