مراقبت از کودکان در برابر آزار جنسی | چگونه می توان کودکان را از تجاوز محافظت کرد؟

مراقبت از کودکان در برابر آزار جنسی | چگونه می توان کودکان را از تجاوز محافظت کرد؟

امروزه تجاوز به کودکان در کشورهای مختلف گسترش یافته و افراد که دارای سوء نیت و یا کودک آزاری هستند در جوامع مختلف کم نیست، با شنیدن اخبار تجاوز به کودکان و بعد قتل آنها، موجب نگرانی خانواده و والدین می شود و این سوال به وجود می آید که چگونه می توان کودکان را از آزار و تجاوز جنسی محافظت کرد.

در دوره های اخیر، هر از گاهی اخباری از تجاوز به کودکان در رسانه ها انتشار می یابد و انسان را خشمگین می کند. با شنیدن این اخبار، در رسانه ها، این سوال مطرح می شود که، والدین چگونه می توانند کودکان خود را از افراد دارای نیت بد محافظت کنند؟ برای پاسخ دادن به این سوالات راه حل های مختلف را مطرح شده است. در گذشته والدین کودکان خود را نزد افراد آشنا، فامیل و همسایه ها می گذاشتند. اما در دوره معاصر، پیدا کردن این افراد برای والدین سخت می باشد، که البته طبیعی می باشد. تحقیقاتی که در سطح جهانی انجام شده اند، نشان می دهند، 90 درصد مواردی که بچه های در معرض تجاوز قرار می گیرند، از سوی انسان های غریبه نیست، بلکه افرادی هستند که کودکان آنها را می شناسند و با آنها دارای روابط مناسب و صمیمانه می باشند.

افرادی که به هر شکلی می خواهند به کودکان تجاوز کنند، در بین گروه های مختلف اجتماعی، علمی و حتی شهروندان عادی می باشند. در آنها علائم و نشانه خاصی برای ترسیدن و شناختن وجود ندارد. با دیدن ظاهر این افراد امکان ندارد، تشخیص داد که آنها چگونه افرادی هستند. آنها به صورت ماهرانه می توانند، ذات واقعی خود را مخفی کنند که یکی از ویژگی های فریب دهندگی این افراد می باشد.

مراقبت از کودکان در برابر آزار جنسی | چگونه می توان کودکان را از تجاوز محافظت کرد؟

بر اساس آماری که مرکز دولتی کودکان گم شده و در معرض تجاوز قرار گرفته آمریکا انتشار داده است، 84 درصد کودکانی که قربانی تجاوز جنسی شده است، 12 سال داشته اند. لذا حساس ترین سن برای تجاوز جنسی بین 9 تا 12 سالگی می باشد. به همین دلیل برای مراقبت از فرزندان خود در آینده رعایت و عمل به برخی توصیه ها ضروری می باشد. برخی از مهمترین اصول محافظت از کودکان در برابر تجاوز و آزار جنسی عبارتند از:

- به کودکان خود بارها خاطر نشان کنید که، افراد خوش نیت و بزرگسالانی که دارای نیت بد نمی باشند، هیچ وقت از کودکان درخواست کمک نمی کنند. اگر به افراد بزرگسال لازم است، کمکی شود، آنها از افراد بزرگسال دیگر درخواست کمک می کنند.

- هیچ وقت کودک خود را بدون نظارت و مراقبت رها نکنید. حتی اگر، تنها برای یک دقیقه باشد.

- «سخن افراد غریبه و ناآشنا» را با «سخن افراد حیله گر» یکسان در نظر بگیرید. به عبارت دیگر، این حرف و سخنان این افراد، نشان دهنده آن چیزی، که آنها هستند، نیست. بلکه نیت و باطن آنها را نشان می دهد، یعنی نشان می دهد که چه چیزی به کودک می خواهند، بگویند و یا چه کاری با وی می خواهند انجام دهند. تنها این ویژگی آنها را خطرناک و حیله گر می کند.

- فرد حیله گر می تواند فردی باشد که شما به خوبی او را می شناسید و یا اصلاً نمی شناسید و یا اینکه بسیار کمتر می شناسید. مثلاً فردی که در فروشگاه محله کار می کند و یا پستچی و افراد دیگر می تواند باشد. فردی که می خواهد به کودکان آسیب بزند و از بدن آنها سوء استفاده نماید. از این افراد لازم است که احتیاط شود.

- به کودکان خود گوش دهید: اگر کودک شما نمی خواهند در کنار برخی از اشخاص باشد، مثلاً برخی از اقوام، آشنایان و یا دوستان، او را به این کار مجبور نکنید. شاید کودک به موضوعی دارد، اشاره می کند.

- در زمانی که کودکان کوچک با کودکان بزرگسال در یک جا هستند، به آنها دقت و توجه داشته باشید. به ویژه در ساعاتی که دارند بازی می کنند، در اتاقی که بچه ها در آن قرار دارند، را باز بگذارید.

- شرایط و موقعیت های خطرناک را به کودکان خود یاد دهید. اگر در مراکز فروشگاهی گم شدند، چه کار باید بکنند؟ اگر فردی از آنها آدرس پرسید و در خواست کمک کرد، چکار باید بکنند؟

- اسم کودکان خود را بر روی لوازم و اشیای شخصی آنها ننویسید. مثلاً بر روی لباس و یا کوله پشتی آنها اسم کودک را حک نکنید.

- اگر کودک دارای یک دوست بزرگتر از خودش است و با وی ارتباط صمیمانه دارد، نیاز است که والدین هم دوست وی و هم پدر و مادر وی را از نزدیک بشناسند.

- عواطف و احساسات ناراحت کننده خود را باور کنید و به کودکان خود نیز یاد دهید که احساسات منفی خود باور داشته باشد، اگر از دیدن کسی حس بدی دارد، از وی دوری کند.

- اصل مهم خانوادگی صمیمت میان اعضای خانواده است، در خانواده اجازه ندهید که رازی وجود داشته باشد. به ویژه اگر موضوعات و مسائل ناراحت کننده وجود داشته باشد. اجاره دهید این موضوعات را هر موقع کودکان با والدین خود در میان بگذارند.

- بگذارید کودکان آن طور که دوست دارند، خودشان را نشان دهند، آنها مجبور به بوسیدن افرادی مانند دوستان، فامیل، اقوام، آشنایان و غیره نکنید.

- با کودکان خود به اندازه کافی وقت بگذرنید. چرا که کودکانی که حسرت توجه والدین را دارند، احتمال وابستگی به انسان های خطرناک و نامطمئن را دارند.

- با علاقه و تمایل با فعالیت های درسی و غیر درسی کودکان خود همراهی کنید، این رفتارها تاثیرات زیادی بر روی کودکان می گذارد.

مراقبت از کودکان در برابر آزار جنسی | چگونه می توان کودکان را از تجاوز محافظت کرد؟

با فرزندان خود روابط محکم و صمیمانه برقرار کنید. تا اگر مسئله ای آنها را ناراحت می کند، بتوانند در موردش با شما صحبت کنند.

- نوازش ها و ارتباطات بی خطر را به شکل نوازش کردن و غیره به آنها یاد دهید. استفاده از تاکتیک ترساندن موجب افزایش ترس کودکان می شود و همچنین چنین روش هایی اصلاً صحیح نمی باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1117
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
مراقبت از کودکان در برابر آزار جنسی | چگونه می توان کودکان را از تجاوز محافظت کرد؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)