مراقبت از پوست در فصل تابستان | نکات مهم حفاظت از پوست در فصل گرما

مراقبت از پوست در فصل تابستان | نکات مهم حفاظت از پوست در فصل گرما

در فصل تابستان که هوا بسیار گرم می باشد، مراقبت از سلامتی پوست اهمیت دو چندانی پیدا می کند، به همین دلیل در این فصل باید به پوست خود توجه ویژه ای داشت و تنها با ایستادن در سایه نمی توان پوست را از مواد مضر نور خورشید محافظت کرد، بلکه باید تدابیر ویژه ای در این خصوص داشته باشید. برای این منظور می تواند از راهکارهای زیر استفاده کنید.

پوست انسان نسبت به بسیاری از عوامل حساس می باشد، به ویژه در فصل تابستان حساسیت آن افزایش می یابد، به همین دلیل لازم است به سلامتی آن و محافظت از آن در برابر آسیب های مختلف دقت نمود. از جمله روش ها و کارهایی که برای مراقبت از پوست در فصل تابستان باید انجام شود و به نوعی مهم و ضروری است، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- اشعه نور خورشید از شن و ماسه هم بازتاب داده می شود:

اشعه نور خورشید، گرما، عرق و رطوبت، زود به زود دوش گرفتن، رفتن به استخر و شنا کردن و دیگر کارهایی که بر روی پوست تاثیر می گذارد، معمولا در فصل تابستان به فراوانی رخ می دهد. لذا این فصل از دیدگاه مراقبت های پوستی بسیار مهم می باشد.

اشعه ماورای بنفش نور خورشید سبب سوختگی و آلرژی به خورشید می گردد و نیز لک افتادن بر روی پوست و سرطان پوست احتمال دارد، ایجاد شود. برای اینکه از همه این تاثیرات نور خورشید به دور باشید، باید به شیوه درست و مفید از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید.

برای مقابله با تاثیرات منفی نور خورشید، تنها در سایه ماندن کفایت نمی کند. برای این منظور نباید از ساعت 11 صبح تا ساعت 16 جلوی نور خورشید بمانید. پوشش مناسب، استفاده از چتر، عینک آفتابی خوب است. پوشیدن لباس های رنگ روشن و بافت ظریف برای مراقبت از تاثیرات نور خورشید مناسب می باشد. اما توجه داشته باشید که همه این کارها به تنهایی مفید نیستند، در ساحل شن و ماسه، سنگ و سطح آب روی دریا، اشعه نور خورشید را انعکاس می دهند، که در سایه هم تاثیرات منفی بر روی انسان می گذارد.

مراقبت از پوست در فصل تابستان | نکات مهم حفاظت از پوست در فصل گرما

2- لک و جوش در افراد بزرگ سال هم دیده می شود:

وقتی محیط بیرونی پوست گرم می شود، عرق کردن مانع از بالا رفتن دمای بدن می شود. اما اگر تدابیر لازم انجام نشود، در ارتباط با عرق کردن سوختگی و عرق جوش به وجود می آید. پوستی که عرقی و مرطوب باقی مانده است، احتمال به وجود آمدن عفونت قارچی در آن زیاد است. برای اینکه پوست را از تاثیرات گرما محافظت کنید، دوش گفتن زود به زود و عوض کردن روزانه لباس توصیه می شود. اگر زیاد عرق می کنید، لباس هایی بپوشید که عرق را به خود جذب می کند از جمله لباس هایی از جنس کتان یا ابریشم و ... تهیه شده اند. استفاده از لوازم بهداشتی ضد عرق به موقع می تواند، مفید باشد.

3- برای مقابله با خشکی پوست اقداماتی را انجام دهید:

در فصل تابستان برای محافظت از تاثیرات گرما زود به زود دوش گرفتن توصیه می شود. اما این کار هم سبب خشکی پوست می شود، که می تواند موجب ایجاد خارش و یا اگزمای مختلف باشد. برای محافظت از خشکی پوست، به جای اینکه در حمام تمام بدن را صابون بکشید، از کرم ها و ژل های مرطوب کننده استفاده نمائید. بعد از حمام هم با لوسیون ها بدن خود را مرطوب کنید.

4- زیاد ماندن در زیر نور خورشید شرایط را برای ایجاد لک های پوستی مهیا می کند:

در فصل تابستان بر روی پوست لکه های تند رنگی به وجود می آید که دلیل آن تغییر در تعداد و یا میزان ترشح ماده رنگی در ملانوسیت ها (Melanocyte) می باشد. یکی از شرایطی که این وضعیت را سبب می شود، تلاش برای برونزه شدن است، که مردم ساعت ها در جلوی آفتاب خود را نگه می دارند. برای درمان لک های پوستی خورشیدی می توان از ابزارهای مختلف استفاده کرد. اما اگر پیش از به وجود آمدن این لک ها به پیشگیری از آن ها پرداخته شود، برای سلامتی پوست بسیار مفید است.

5- در زمان رفتن به دریا و استخر دقت کنید:

در فصل تابستان دریا و استخر هم مانند حمام سبب خشکی پوست می شود، همچنین مواد ضد عفونی کننده که در استخرها استفاده می شود، در افراد حساس و یا در صورت استفاده نامناسب می تواند سبب اگزما شود، در آب دریا و استخر که تمیز نیست و رطوبت و محیط مرطوب اطراف استخر پر از انواع باکتری ها و قارچ ها می باشد، که ریسک ابتلا به انواع عفونت ها را افزایش می دهد. به همین دلیل در اطراف استخر با پای برهنه نگردید، برای استفاده از لوازم شخصی خود دقت داشته باشید، بعد از دریا و استخر حتماً حمام کنید و خود را به خوبی خشک کنید و سپس از لوسیون هیا مرطوب کننده پوست استفاده نمائید.

6- در زمان خرید لوازم محافظت از نور خورشید دقت کنید:

در فصل تابستان 20 دقیقه قبل از بیرون رفتن از خانه به بخش های از بدن و صورت که دیده می شود، لازم است کرم های ضد آفتاب بمالید. البته قبل از استفاده از این محصولات باید دقت داشته باشید که، این محصولات آیا با نوع پوست شما سازگاری دارد یا نه، برای انتخاب کرم های مناسب می توانید با متخصص پوست مشورت کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1101
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
مراقبت از پوست در فصل تابستان | نکات مهم حفاظت از پوست در فصل گرما
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)