مراقبت از نوزاد تازه به دنیا آمده از هفته دوم تا هفته ششم | چگونه از هفته دوم تا ششم از نوزاد مراقبت کنیم

مراقبت از نوزاد تازه به دنیا آمده از هفته دوم تا هفته ششم | چگونه از هفته دوم تا ششم از نوزاد مراقبت کنیم

مراقبت از نوزاد در هفته های اول بعد از زایمان بسیار مهم و حیاتی می باشد، برای اینکه مادران بتوانند در این دوران از نوزادان خود به خوبی نگهداری و مراقبت کنند، باید حداقل اطلاعات را داشته باشند، در این مقاله، به روش ها نگهداری از نوزاد، در هفته های دوم تا ششم بعد از زایمان می پردازیم.

شیر دادن نوزاد:

1- نوزاد را چند بار لازم است، شیر داد؟

برای افزایش شیر در هفته های اول بعد از زایمان لازم است، که نوزاد را زود به زود شیر داد. بسیاری از نوزادهای تازه به دنیا آمد، لازم است، هر روز (24 ساعت)، هشت الی دوازده بار شیر بخورند.

 با مشاهده اولین علائم گرسنگی (ناراحت بودن، دنبال سینه گشتن، دست ها را دهن کردن) به نوزاد شیر دهید. منتظر نباشید، که نوزاد گریه کند. برای اینکه نوزاد به صورت فعال شیر بخورد، برای وی وقت تعیین نکنید و بعد از خوردن سینه اول، سینه دوم را به وی پیشنهاد کنید. برخی از نوزادان تازه به دنیا آمده، بیش از حد می خوابند، اگر در طول روز بیش از دو ساعت و در شب بیش از چهار ساعت از شیر خوردن نوزاد گذشته، نوزاد را بیدار کنید تا شیر بخورد. اما اگر نوزاد خوب وزن می گیرد، نوزاد را بیداری نکنید، بگذارید تا خودش بیدار شود.

از هفته دوم تا ششم بعد از زایمان، وجود علائم زیر در نوزاد نرمال می باشد و جای نگرانی ندارد.

- شیر خوردن زود به زود و یا طولانی مدت نوزاد؛

- تغییر در روش های شیر خوردن هر روزه نوزاد؛

- هر روز، معمولا در ساعات آخر روز، زود به زود شیر خوردن در عرض چند ساعت (زود به زود شیر می خورد و یا طولانی شیر می خورد). این علائم در بسیاری از نوزادها در هفته های اول رخ می دهد.

- در این زمان چون نوزاد رشد جهشی دارد، لازم است که در طول روز، زود به زود شیر بخورد. در روزهایی که نوزاد رشد جهشی دارد، معمولا بی قراری می کند، بر اساس تحقیقات روش جهش نوزاد در هفته اول بعد از زایمان و در منزل رخ می دهد که معمولا در روزهای دوم یا سوم، چهارم یا ششم و هفتم تا دهم می باشد. در این روزها نوزاد نیاز به شیر زیادی دارد.

2- چگونه بفهمیم که نوزاد، به اندازه کافی شیر نمی خورد؟

- افزایش وزن نوزاد:

نوزادی که به طور متوسط شیر می خورد، باید هفته ای به صورت میانگین 170 گرم وزن اضافه کند. اگر همانطور که پیش بینی می شود، وزن نوزاد افزایش نمی یابد، باید نوزاد را به پزشک و یا ماما نشان داد.

- کثیف کردن پوشک:

نوزاد در طول روز لازم است، سه الی چهار بار دفع مدفوع داشته باشد. برخی از نوزادها با هر بار شیر خوردن دفع مدفوع دارند و یا زود به زود دفع دارند، این شرایط طبیعی می باشد. نوزادی که شیر مادر می خورد، رنگ طبیعی مدفوع اش زرد رنگ و نرم می باشد و می تواند دون دون و تا حدی چروک شده باشد. از هفته چهارم و هفته ششم به بعد در برخی از نوزادان دفع مدفوع کاهش می یابد. که می تواند از هر هفت روز تا ده روز تنها یکبار دفع مدفوع داشته باشد. افزایش وزن طبیعی نوزاد هم مهم است. البته خیس کردن پوشک هم مهم می باشد، بعد از دو هفتگی انتظار می رود، نوزاد در هر 24 ساعت 5 الی 6 بار و یا بیشتر دفع ادرار داشته باشد.

- مقدار شیر مادر:

برخی از مادران از مقدار شیر خود ناراضی می باشند. اما اگر نوزاد تنها با شیر مادر تغذیه می کند و افزایش وزن خوبی دارد، نشان می دهد که شیر مادر کافی است. علاوه بر این مقدار و تعداد دفع ادرار و مدفوع نوزاد هم نشان می دهد، که شیر مادر برایش کفایت می کند.

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 6

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1101
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
مراقبت از نوزاد تازه به دنیا آمده از هفته دوم تا هفته ششم | چگونه از هفته دوم تا ششم از نوزاد مراقبت کنیم
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 6


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)