مراقبت از سلامتی غده تیروئید با غذا | مفیدترین محصولات و غذاها برای غده تیروئید

مراقبت از سلامتی غده تیروئید با غذا | مفیدترین محصولات و غذاها برای غده تیروئید
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/24

غده تیروئید یکی از مهم ترین و حیاتی ترین غدد داخلی انسان می باشد که نقش زیادی در حفظ سلامتی دارد، با این حال، تعداد افرادی که دچار اختلال در غده تیروئید می شوند، کم نیستند، برخی به پرکاری تیروئید و برخی دیگر به کم کار تیروئید مبتلا می شود. از این رو، حفظ سلامتی این غده بسیار اهمیت دارد، که می توان با رعایت تغذیه و توجه به آن به سلامتی غده تیروئید کمک کرد.

تیروئید غده‌ای است که میزان سوخت و ساز بدن را تنظیم می‌کند. زمانی که در عملکرد این غده اختلالاتی ایجاد شود، می‌تواند مشکلاتی را در سیستم بدن فرد ایجاد کند. در کشورهای مختلف بیماری های مرتبط با غده تیروئید بسیار شایع می باشد، برای پیشگیری از بیماری های غده تیروئید، تغذیه نقش بسیار مهمی دارد. برای اینکه غده تیروئید فعالیت نرمال داشته باشد، بودن این سه ماده غذایی در وعده های روزانه بسیار واجب و لازم می باشد، که این سه ماده عبارتند از: یُد، سلنیوم و اسید تیروزین می باشند. اسید تیروزین، اسید آمینه حاصل اثر آنزیم فنیل آلانین هیدروکسیلاز بر روی اسید آمینه فنیل آلانین است. کمبود این مواد سبب ضعیف شدن فعالیت غده تیروئید شده و سبب ایجاد کم کاری تیروئید می شود. این مواد لازم و ضروری را انسان می تواند، از مواد غذایی مختلف به دست آورد. از جمله غذاهایی که حاوی این سه ماده مهم و حیاتی برای غده تیروئید می باشند، می توان به مواد غذایی زیر اشاره نمود:

1- نمک دریا و نمک ید دار: که هر دور حاوی مقدار زیادی یُد می باشند.

2- ماهی دریا: به علت داشتن یُد برای غده تیروئید مفید می باشد.

3- میوه فیجوا (Acca sellowiana): این میوه نیز به علت داشتن یُد، برای غده تیروئید مفید است.

4- گوشت و جگر مرغ: که دارای ماده سلنیوم می باشند.

5- تخم مرغ: به علت داشتن سلنیوم و تیروزین برای غده تیروئید مفید است.

6- محصولات لبنی: به علت داشتن یُد و تیروزین برای غده تیروئید مفید هستند.

7- گوشت و مرغ: به علت داشتن سلینیوم و تیروزین خوب هستند.

مراقبت از سلامتی غده تیروئید با غذا | مفیدترین محصولات و غذاها برای غده تیروئید

مواد غذایی گفته شده در بالا برای حفظ سلامتی غده تیروئید مفید و موثر هستند، اما برخی از غذاها از جمله شکر، الکل و کافئین با وجود اینکه خوشمزه هستند، برای غده تیروئید مضر می باشد. چرا که این مواد تا حد زیادی موجب افزایش هورمون استرس یا هورمون کورتیزول در بدن انسان می شوند و در روند فعالیت غده تیروئید اختلال به وجود می آورند، پس در کنار استفاده از غذایی که دارای یُد، سلنیوم و تیروزین هستند، باید تلاش کرد مصرف مواد غذایی مضر مانند کافئین را به حداقل رساند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299005

نظرات کاربران

*