مراقبت از دندان های شیری | اهمیت مراقبت و نگهداری از دندان شیری

مراقبت از دندان های شیری | اهمیت مراقبت و نگهداری از دندان شیری

دندان های شیری کودک را برخی از والدین زیاد جدی نمی گیرند و به سلامتی و تمیز کردن ان اهمیت چندانی نمی دهند، در حالی که سلامتی دندان های شیری بسیار مهم است و نه تنها بر روی سلامتی کلی ارگانیسم کودک تاثیر می گذارد بلکه بر روی سلامتی دندان های دائمی کودک هم اثر گذار است. از این رو، دقت در سلامتی دندان های شیری بسیار مهم است.

برخی از والدین به دندان های شیری کودک نظارت نمی کند و از آن مراقبت ندارند. در حالی که این کار اشتباه است. دندان های شیری مانند دندان های دائمی نیاز به مراقبت دارند. حداقل روزی دو بار لازم است که دندان های شیری کودک را تمیز کرد و در صورت نیاز درمان هم باید شود. از زمانی که کودک به دنیا می آید، لازم است که مادر به فکر سلامتی وی باشد. این مربوط به سلامتی دندان های شیری هم می شود. در درجه اول لازم است که مادر تلاش کند تا دو سالگی کودک را با شیر خود تغذیه نماید. این کار واجب می باشد. چرا که شیر مادر برای سلامتی کودک لازم و همه مواد مورد نیاز کودک را دارد.

زمانی که حتی کودکان یک یا دو دندان در می آورند، لازم است که حتماً آنها را تمیز کرد. برای این کار، مادر انگشت خود را باید در شیر جوشیده شده خیس کند و پارچه استریل را بر روی انگشت خود پیچیده و هر روز صبح و شب دندان ها کودک را با احتیاط تمیز نماید. در کودکانی که تا حدی بزرگ می باشند، لازم است که بعد از غذا خوردن دهان خود را آب کشید و با مسواک بدون خمیر به صورت آرام دندان های کودک را تمیز نمود.

زمانی که کودک همه دندان های شیری خود را در آرود، (که حدوداً تا 2 الی 5/2 سالگی روی می دهد) لازم است که کودک شروع به تمیز کردن دندان های خود با مسواک و خمیر دندان کند. بر حسب سن کودک در بازار مسواک های مخصوص تولید شده است و ترکیبات خمیر دندان کودک هم تا حدی بی ضرر می باشد. به دلیل اینکه کودکان کم سن و سال بخشی از خمیر دندان را قورت می دهند، لذا مقدار کمی از خمیر بر روی مسواک بزنید.

برای اینکه کودک شیوه صحیح مسواک زدن را یاد بگیرند، باید تحت نظارت بزرگترها مسواک بزنند و خمیر دندان های مخصوص تهیه شود در ترکیبات خمیر دندان های مخصوص کودک به مقدار زیاد فسفر، کلیسم و غیره وجود دارد که برای دندان ها مفید است.

به کودکی، که تا حدی بزرگ شده است یاد دهید با لیوان یا فنجان مایعات را بنوشد، خوردن مایعات با شیشه شیر زودتر سبب تخریب دندان کودکان می شود.

مراقبت از دندان های شیری | اهمیت مراقبت و نگهداری از دندان شیری

در شب ها به ویژه قبل از خواب به کودکان نوشیدنی شیرین ندهید، به طور کلی، کودکان را به خوردن چای شیرین، کمپوت، کارامل و دیگر شیرینی هایی مانند این عادت ندهید. به جای این شیرینجات می توانید به کودک زرد آلوی خشک، کشمش خشک و غیره دهید. بعد از دو سالگی می توان به کودک در مقدار کمک عسل، مارمالاد و شکلات دارد.

پوسیدگی های موجود در دندان های شیری باید حتماً درمان شود. دندان های شیری در مقایسه با دندان های دائمی چون ضعیف تر هستند، زود تر پوسیده می شوند. اگر پوسیدگی دندان شیری به موقع درمان نشود عوارض متعددی در پی دارد. می تواند منجر به عفونت های چرکی مانند پالپیت یا التهاب عصب دندان (Pulpitis) و حتی پریودنتیت که التهاب جدی لثه است، هم شود. علاوه بر این خرابی این دندان ها به دندان های کناری هم زودتر منتقل می شود.

دندان های پوسیده به ویژه اگر تعداد آنها زیاد باشد، در ارگانیسم بدن منبع عفونت می شود و این برای ارگانیسم کودکان ضعیف بسیار مضر است. به همین دلیل بیماری های مختلف در کودک می تواند به وجود آید. لذا با مشاهده اولین لکه سیاه در دندان ها کودک حتماً به دندان پزشک مراجعه کنید.

دکتر دندان پزشک اطفال متخصص بدون دلیل جدی دندان های شیری کودک را نمی کشد، بلکه درمان می کند. چرا که کشیدن دندان های شیری بدون دلیل جدی می تواند در سیستم دندان و فک کودک اختلال به وجود آورد. دندان ها جا به جا می شوند. در نتیجه روند در آمدن دندان ها دائمی سخت تر می شود. نبود دندان ها روند جویدن غذا را سخت می کند. در نتیجه کودک بدون اینکه غذا را خوب بجود آن را قورت می دهد. که بر روی دستگاه گوارش کودک تاثیر منفی می گذارد.

سلامتی دندان ها در داشتن تغذیه سالم نقش بزرگی دارد. لذا لازم است کودک همیشه محصولات لبنی مانند خامه، شیر، ماست و غیره بخورد. علاوه بر این دادن غذاهای سفت هم به کودک لازم است. کودک بهتر است گوشت پخته، هویج، سیب تازه، گردو و فندق بخورد. چرا که کودکی که همیشه غذاهای نرم می خورد مانند کتلت، موز، پوره و غیره، نمی تواند طریقه درست جویدن غذا را یاد بگیرد و بر روی دندان ها تاثیر منفی می گذارد.

مراقبت از دندان های شیری | اهمیت مراقبت و نگهداری از دندان شیری

بعد از 5 سالگی دندان ها شیری کودک باید با فاصله باشد، اگر دندان ها محکم به هم چسبیده هستند می توان گفت که کودک تا حد مطلوب غذاهای سفت نخورده است. در نتیجه این احتمال دارد که دندان های دائمی کج در بیایند.

به این تریتب می تواند گفت که سالم بودن دندان های شیری موجب سلامتی دندان های دائمی می شود. دندان های دائمی حدودا از 6 سالگی تا 14 سالگی در می آیند. دندان های عقل کمی دیرتر یعنی در 20 الی 25 سالگی در می آیند. در حال حاضر در برخی از مردم دندان عقل به طور کلی در نمی آید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 44
تعداد کل آرا: 2881
تعداد کل بازدیدها: 217185
مراقبت از دندان های شیری | اهمیت مراقبت و نگهداری از دندان شیری
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)