مراقبت از توانایی شنوایی | مضرات گوش دادن با موسیقی با صدای بلند | چگونه از توانایی شنوایی خود مراقبت کنیم؟

مراقبت از توانایی شنوایی | مضرات گوش دادن با موسیقی با صدای بلند | چگونه از توانایی شنوایی خود مراقبت کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/02

در دوران معاصر استفاده از هدفون های مختلف برای شنیدن موسیقی در بین مردم به ویژه جوانان به امری طبیعی تبدیل شده است، اگر چه استفاده از این هدفون ها مناسب به نظر می شود، ولی بسیاری از جوانان از طریق این هدفون به موسقی با تُن صدای بند گوش می دهند، در حالی که تغییرات نشان می دهد، گوش دادن به موسیقی با صدای بلند به مرور توانایی شنوایی انسان را کاهش می دهد.

در دوران معاصر می توان گفت که، هر نوجوانی و جوانی از هدفون های MP3 برای گوش دادن به موسیقی استفاده می کند و این هدفون ها را بر روی گوش خود می گذارد. تنها همین ابزارها، که برای گوش دادن بعه موسیقی استفاده می شود، بر روی توانایی شنوایی انسان در آینده تاثیرات منفی می گذارد. این عادت جهانی و شیوه گوش دادن به موسقی، گوش ها را بسیار خسته می کند. بعد از مدت زمان مشخصی انسان، این گونه فکر می کند که صدای اولیه مشخص شده به اندازه کافی شنوا نیست و هر چقدر که می گذرد، تُن صدا را افزایش می دهد. این روند به مرور زمان، قابلیت شنوایی انسان را کاهش می دهد.

در کشورهای اروپایی به دلیل اینکه استفاده از MP3 پلیرها سابقه قدیمی تری دارد، از لحاظ طبی روش هایی مشخص شده است. به تولید کنندگان توصیه می شود، از تولید لوازمی که صدای بالای 100 دی سی بل را ایجاد می کنند، اجتناب کنند. چرا که بر روی این گونه لوازم نوشته نشده است که: «در استفاده از این گونه وسایل احتیاط کنید. برای سلامتی شما مضر است». والدین و کودکان و نوجوانانی که با مشکل کاهش توانایی شنوایی در اثر استفاده از هدفون ها مواجه می شوند، بسیار تعجب می کنند.

موسیقی را به وسیله گوش هایمان گوش می دهیم. برای اینکه تاثیرات آن را بر روی گوش نشان دهیم مثالی را مطرح می کنیم، هواپیمایی که در حال برخاستن از زمین می باشد، 130 دی سی بل صدا ایجاد می کند. در حال پرواز در آسمان 110 دی سی بل و قطار 90 دی سی بل صدا تولید می کند. در بسیاری از موارد کودکان و نوجوانان به موسیقی هایی گوش می دهند، که از این میزان زیادتر می باشد. پزشکان ادعا می کنند که، صدا اگر بیشتر از 80 دی سی بل باشد، برای گوش خطرناک است. گوش با این میزان صدا، هر روز روبرو می شود، در کوچه و خیابان و یا صدای ماشین ها را در مدت معین می شنود و به آن عادت نمی کند. اما در صورتی که هر روز با یک ریتم خاص ساعت ها به موسیقی گوش دهیم، در مدت کوتاهی وضعیت شنوایی تغییر می کند.

مراقبت از توانایی شنوایی | مضرات گوش دادن با موسیقی با صدای بلند | چگونه از توانایی شنوایی خود مراقبت کنیم؟

شنوایی انسان بسیار ظریف می باشد، در زمانی که قدرت صدا بیش از 80 دی سی بل باشد، عصب هایی که در گوش میانی قرار دارند، حساسیت خود را از دست می دهند، البته اگر بخشی از آنها، حساسیت خود را از دست دهند، انسان زیاد متوجه کاهش قابلیت شنوایی خود نمی شود. اما اگر بیش از نصف عصبی های گوش میان حساسیت خود را از دست بدهند، انسان از شنیدن صدایی مانند صدا خش خش برگ ها و صدای زنبور محروم می شود. در صورتی 30 هزار عصب شنوایی موجود در گوش حساسیت خود را از دست بدهند، انسان دیگر چیزی نمی شنود.

طبیعی می باشد که ارگانسیم هر فردی، خصوصیات خاص خود را دارد، در هر انسانی توانایی ارگانیسم برای دفاع از این آسیب ها متفات است. اما، به طور کلی این طور است که، این ابزارها به قدرت شنوایی جوان های 15 ساله آنچنان آسیب می زنند، که در 30 سالگلی احتمال دارد، قدرت شنوایی خود را از دست بدهند.

در نظر داشته باشید که، در 100 سال اخیر در شهرهای بزرگ میزان صدا 7 برابر بیشتر شده است، علاوه بر اینکه، صدای بلند به گوش آسیب می زند، برای تمام ارگانیسم بدن نیز مضر می باشد. در زمان تاثیرات صدای بلند در طولانی مدت، سلول های مغز و سر بیش از اندازه جمع می شود، که توانایی آنها را با مشکل روبرو می کند و به نوبه خود قابلیت شنوایی را هم کاهش می دهد و هم سبب پیری زودرس ارگانیسم بدن می شود.

چند سالی است که، متخصصان آمریکا به بررسی تاثیرات موسیقی پاپ بر روی نوجوانانی که این موسیقی را گوش می دهند می پردازند. بر اساس نظر آنها تنها موسیقی کلاسیک، برای هر فردی مناسب است. دلیل این آن می باشد که، این موسیقی ها ریتم های مناسب و طبیعی را دارند، موسیقی هایی مانند موتسارت، ویوالدی و بسیار از آثار موسیقایی دارای ریتم های متناسب با گوش و ضربان قلب می باشند. در یک دقیقه 60 ضربه (تپش) محسوب می شود. این موسیقی های به سیستم ایمنی بدن آسیب وارد نمی کنند و به توانایی شنوایی آسیب نمی زنند. بر عکس با گوش دادن به این موسیقی های از انعطاف پذیری گوش ها محافظت می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.7
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 3002
تعداد کل بازدیدها: 277317

نظرات کاربران

*