مراحل و مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود

مراحل و مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/24

در مقاله تفاوت انواع شرکت ها در قانون تجارت ایران چیست؟ درخصوص انواع شرکت ها که در قانون تجارت ایران تعریف شده است، توضیح داده شد. در این مقاله در خصوص مراحل و مدارک لازم برای ثبت یکی از رایج ترین انواع شرکت ها که با کمترین میزان سرمایه و با حداقل تعداد شرکاء قابل تشکیل است یعنی شرکت با مسئولیت محدود توضیح داده می شود.

مدارک لازم برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

پیش از شروع به ثبت شرکت با مسئولیت محدود باید مدارک زیر آماده شود که البته برخی از آنها در فرایند ثبت شرکت با مسئولیت محدود آماده و تکمیل می شوند.

  • تقاضانامه ثبت شرکت(فرم مخصوص آماده) در دو نسخه
  • شرکت نامه رسمی(فرم مخصوص آماده) در دو نسخه
  • اساسنامه شرکت در دو جلد
  • صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره در دو نسخه
  • فتوکپی شناسنامه کلیه شرکاء و مدیران(اگر مدیران به غیر از شرکا و موسسین هستند)
  • اخذ و ارائه مجوزهای مربوطه(در صورتیکه فعالیت شرکت نیازمند مجوزهای خاصی باشد)

 

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

ابتدا باید یادآور شویم که برای ثبت هر شرکتی از جمله شرکت با مسئولیت محدود شما می توانید با شرکت های خدماتی که خدمات ثبت شرکت و برند را ارائه می دهند مراجعه کرده و با پرداخت هزینه ای کار ثبت شرکت تان را به آنها واگذار کنید و یا خود کلیه مدارک را آماده کرده و مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود را طی نمایید. در هر صورت برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود مراحل زیر باید طی شود:

تکمیل دو برگ تقاضانامه ثبت شرکت و دو برگ شرکت نامه رسمی(فرم های مخصوصی هستند که در اداره ثبت شرکت ها موجود می باشند)

تهیه و تنظیم دو جلد اساسنامه شرکت و امضای ذیل کلیه صفحات توسط تمامی شرکاء

مراجعه به سامانه اینترنتی ثبت شرکت ها به آدرس اینترنتی irsherkat.ssaa.ir و پر کردن فرم مربوطه در این سامانه

در این فرم ها شما باید نامی برای شرکت انتخاب کنید که نام شرکت با مسئولیت محدود باید سه ویژگی داشته باشد: معنا و مفهوم داشته باشد، با فرهنگ اسلامی هماهنگ باشد و قبلا ثبت نشده باشد.

در مرحله بعد کارشناس اداره ثبت شرکت ها نام و نام های منتخب شما برای شرکت مسئولیت محدود را از حیث موارد فوق و دیگر جنبه ها بررسی کرده و یک نام را انتخاب می کند.

همچنین فرمی که در سامانه اینترنتی ثبت شرکت ها شما پر کرده اید توسط یک کارشناس حقوقی بررسی شده و اگر نقصی داشته باشد به شما از طریق همان سامانه ابلاغ می شود و اگر مشکلی در اطلاعات وارد شده توسط شما نباشد، فرم پر شده شما تایید می شود.

پس از اینکه ثبت شرکت با مسئولیت محدود شما از طریق اینترنتی تایید شد، باید نسخه های اصلی مربوط به صورتجلسات تنظیم شده و ضمائم آن را از طریق پست به آدرسی که در تاییدیه اینترنتی ثبت شرکت مشخص شده است ارسال کنید.

سپس صورتجلسه ارسال شده توسط شما بررسی شده و اگر ایراد یا نقصی داشته باشد برای شما ابلاغ رفع نقص ارسال می شود، یا ممکن است صورت جلسه شما بطور کل رد شود که در این حالت برای شما ابلاغیه رد صورتجلسه ثبت شرکت ارسال می شود که باید صورتجلسه ای جدید را تنظیم و ارسال کنید. اگر هم که صورتجلسه شما مشکلی نداشته باشد، صورتجلسه تنظیمی شما برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود تایید می شود.

در نهایت پس از تایید کلیه مدارک، دستور ثبت شرکت در دفتر ثبت شرکت ها توسط مسئول پذیرش مدارک صادر می شود. مسئول دفتر شروع به ثبت و پیش نویس آگهی تاسیس شرکت در دفتر ثبت شرکت ها می نماید . کارت شناسایی متقاضیان را اخذ می کند وآن را با مشخصات مندرج در شرکتنامه  تطبیق می دهد. احراز هویت متقاضیان ،اخذ امضا از متقاضیان در ذیل ثبت در دفتر، تصدیق متقاضیان تحت عنوان ثبت با سند برابر است ، نوشتن شماره ی ثبت در اظهارنامه و شرکتنامه ی شرکت از سایر اقدامات مسئول دفتر می باشد.و سپس تشکیل پرونده داده و در روی آن از لحاظ تکمیل امضاگواهی می نماید.سپس دو نسخه آگهی به امضای رئیس اداره رسیده و یک نسخه از تمامی مدارک در پرونده شرکت،ضبط و نسخه دوم جهت نگهداری در شرکت به متقاضی داده می شود و این سند "سند ثبت شرکت" است.

درج در روزنامه رسمی یکی از ملزمات ثبت شرکت است که طبق ماده 197 قانون تجارت ظرف یک ماه بعد از ثبت شرکت باید خلاصه شرکت نامه و منضمات آن توسط اداره ثبت در روزنامه های کثیرالانتشار ایران و به هزینه موسسان شرکت منتشر شود.

در نهایت نیز پس از تشکیل شرکت با مسئولیت محدود باید نسبت به تعیین حوزه مالیاتی و تشکیل پرونده در اداره دارایی، تهیه دفاتر قانونی و پلمپ دفاتر و اخذ کد اقتصادی اقدام شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 113
تعداد کل آرا: 1348
تعداد کل بازدیدها: 319727

نظرات کاربران

*