مدت اعتبار نسخه های آزمایش، دارو یا پاراکلینیکی

مدت اعتبار نسخه های آزمایش، دارو یا پاراکلینیکی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1400/02/20

بسیاری از افراد که انواع دفترچه های بیمه ای دارند - چه از نوع خدمات درمانی و چه از نوع تامین اجتماعی یا بیمه های نیروهای مسلح- شاید ندانند که پس از چه مدت از تاریخ ویزیت توسط پزشک یا تاریخ تجویز نسخه می توانند برای گرفتن دارو یا انجام خدمات پاراکلینیکی مراجعه کنند. در واقع در اینجا به این سوال پاسخ می دهیم که نسخه های تجویز شده پزشکان چه از نوع دارو باشد و چه از نوع خدمات پاراکلینکی چه مدت اعتبار دارد؟

هنگامیکه پزشکی نسخه ای برای بیمار تجویز می کند، از تاریخی که پزشک معالج در دفترچه بیمه(چه از نوع خدمات درمانی و چه از نوع تامین اجتماعی باشد) ثبت می کند به مدت 10 روز برای نسخه های دارویی و به مدت 30 روز برای نسخه های پاراکلینیکی اعتبار دارد. یعنی بیمار باید ظرف 10 روز بعد از تجویز نسخه دارویی(البته توجه کنید که تاریخی که در نسخه ثبت می شود ملاک است و ممکن است پزشکی بنا به دلایلی تاریخ ثبت شده در نسخه را چندین روز یا چند ماه در نسخه دیرتر ثبت کند) به داروخانه های طرف قرارداده بیمه ها برای دریافت نسخه مراجعه کند.

همچنین بیمارانی که پزشک برای آنها نسخه پاراکلینیکی تجویز کرده است باید طی 30 روز از تاریخ تجویز یا همان تاریخ درج شده در دفترچه بیمه(تامین اجتماعی یا خدمات درمانی) به مراکز درمانی پاراکلینیکی مراجعه کنند. توجه کنید که منظور از مراکز پاراکلینیکی در اینجا مراکزی هستند که خدمات تشخیصی یا درمانی مکمل انجام می دهند به بیان ساده منظور مراکز سی تی اسکن، سونوگرافی، رادیولوژی، ام آر آی(MRI)، تراکم استخوان، آزمایشگاه های پزشکی، مراکز فیزیوتراپی و امثالهم می باشد. برای مثال اگر پزشک برای شما یک درمان فیزیوتراپی یا یک آزمایش نوشته است و تاریخی که در دفترچه درج کرده است 10 شهریور است شما ظرف 30 روز پس از آن یعنی تا 10 مهر می توانید به یک مرکز فیزیوتراپی یا یک آزمایشگاه برای دریافت این خدمات با دفترچه بیمه مراجعه کنید – یعنی بعد از این تاریخ شما نمی توانید از تخفیف های بیمه که مشمول آن نسخه می شود بهره مند شوید و باید بهای خدمات یا نسخه را بصورت آزاد پرداخت نمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.5
مجموع آرا: 91

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 542
تعداد کل آرا: 4908
تعداد کل بازدیدها: 2374588

نظرات کاربران

*