مدت اعتبار جواب آزمایش های پزشکی چقدر است؟

مدت اعتبار جواب آزمایش های پزشکی چقدر است؟

بسیاری از ما به دلایلی به آزمایشگاه ها یا مراکز پاراکلینیکی مراجعه کرده و از خدمات آزمایشگاه های پزشکی یا این مراکز پاراکلینیکی مانند خدمات رادیولوژی، ام آر آی، سونوگرافی، سنجش تراکم استخوان و امثالهم استفاده کرده ایم و برگه ای که نتیجه این آزمایش ها یا اقدامات پاراکلینیکی را نشان می دهد، دریافت کرده ایم. حال ممکن است برای بسیاری از ما این سوال پیش آید که نتایج این آزمایش ها یا برگه های تشخیصی(مانند سونوگرافی، رادیولوژی) چه مدت اعتبار دارد و قابل استناد هستند.

نکته اول و مهم این است که مدت اعتبار آزمایش های پزشکی یا برگه های جواب تشخیص پاراکلینیکی( یعنی نتیجه یا جواب سونوگرافی، رادیولوژی، ام آر آی و غیره) متفاوت است و به نوع آزمایش(که ما انواع آزمایش خون یا آزمایش ادرار داریم) بستگی دارد. اما اینکه چه مدت می توان به جواب یک آزمایش استناد کرد و آن جواب آزمایش اعتبار دارد باید گفت که درخصوص برخی از آزمایش ها مانند آزمایش های ژنتیک چون براساس ویژگی های ثابت فرد است تا پایان عمر فرد می توان به آن استناد کرد اما در مقابل برخی دیگر از جواب آزمایش ها مانند آزمایش قند خون مدت زیادی اعتبار ندارد و در شرایط عادی پزشکان حداکثر تا یک ماه آن را معتبر می دانند. همانطور که شاید تجربه کرده باشید در خصوص آزمایش قند خون برای بیماران دیابتی ممکن است در بیمارستان ها یا مراکز درمانی تست قند خون را بصورت روزانه یا حتی ساعتی انجام دهند تا وضعیت بیمار مورد بررسی بوده و تحت کنترل باشد.

بررسی هر یک از انواع آزمایش ها و مدت اعتبار جواب این آزمایش ها در اینجا مقدور نیست، اما متخصصان و پزشکان حداکثر زمان استناد به جواب آزمایش ها یا جواب اقدامات پاراکلینیکی(سونوگرافی، تراکم استخوان و امثالهم) را 6 ماه می دانند و بعد از آن نتایج این آزمایش ها یا اقدامات پاراکلینیکی معتبر نمی باشد. ضمنا توجه داشته باشید که برخی از برگه های جواب مانند برگه آزمایش ام آر آی که برای بررسی وضعیت دیسک کمر صورت می پذیرد معمولا به دلیل اینکه اگر دیسک آسیب دیده باشد، تغییر چندانی نمی کند تا مدت زیادی قابل استناد و معتبر هستند. البته بسته به تشخیص و نظر پزشک ممکن است بعد از مدتی که حداقل 6 ماه است پزشک شما را برای انجام یک ام آر آی جدید از کمر ارجاع دهد.

درخصوص آزمایش ازدواج که هم از نوع آزمایش خون و هم آزمایش اعتیاد(ادرار) است، اعتبار آزمایش ازدواج طبق قانون یک ماه است و اگر زوجین طی این مدت برای انجام تشریفات عقد به دفترخانه ازدواج رجوع نکنند، دفاتر ازدواج زوجین را برای انجام مجدد آزمایش ازدواج به آزمایشگاه معرفی می نمایند.

منبع: وبسایت های حوزه پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 305
تعداد کل آرا: 3182
تعداد کل بازدیدها: 968692
مدت اعتبار جواب آزمایش های پزشکی چقدر است؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)