مداد شمعی ها برای کودکان خطرناک هستند

مداد شمعی ها برای کودکان خطرناک هستند
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/10

هر وسیله آموزشی و بازی که در نظربگیریم هر کدام می توانند به نحوی برای کودکان مضر و یا خطرآفرین باشند. بین وسایل آموزشی مداد رنگی بدون هیچ ضرری یک وسیله مناسب برای کودکان است در صورتی که مداد شمعی از مضرترین وسایل به شمار می رود. مواد خطرناکی که در مداد شمعی وجود دارد برای سلامتی کودکان بسیار مضر است.

مداد شمعی یک وسیله بسیار ساده و کارآمد برای کودک به خصوص کودکانی است که به تازگی نوشتن و نقاشی کردن را یاد گرفته اند. با این که مداد شمعی یک وسیله آموزشی تفریحی بسیار مناسب است ولی جهت سلامتی بسیار مضر می باشد. تحقیقات جدید در زمینه مواد به کار رفته در این نوع مداد ها نشان می دهد که مواد شیمیایی بسیار خطرناکی در ترکیبات آن ها به کار رفته است که بسیار سمی و در موارد حاد می تواند مرگبار باشد. مزوتلیوما ماده شیمیایی موجود در مداد شمعی است که می تواند منجر به سرطان ریه شود. بسیاری از مشکلات مزمن ریوی و همچنین سرطان کلیه نیز از این ماده سمی سرچشمه می گیرند.

مداد شمعی خطرناک تر از سرب

خطرناک ترین ماده شیمیایی که در بسیاری از اسباب بازی ها به کار گرفته می شود، سرب است. اما آزبست به کار گرفته شده در مداد شمعی ها از وحشتناک ترین مواد در دسترس کودکان به شمار می رود. حتی بسیاری از اسباب بازی های پلاستیکی با این که حاوی فتالات می باشند از مواد به کاررفته در مداد شمعی خطرناک تر می باشند. این ماده شیمیایی بیماری هایی مشکوک به آسم و یا نقایص تولد را ایجاد می کنند. وجود موادی حاوی بنزن در مداد شمعی ها شایع ترین علت بیماری لوسمی می باشد. بسیاری دیگر از سرطان ها نیز به کمک این ماده رخ می دهد.

آزبست ها را بشناسیم

مطالعات جدید در این مورد نشان می دهد که بیش از 2500 نفر در ایالت متحده امریکا به دلیل قرار گرفتن مداوم در معرض موادی از جمله آزبست و یا مزوتلیوما جان خود را از دست می دهند.

آزبست ها از جمله مواد رنگی بسیار مضری هستند که معمولا در مصالح ساختمانی یافت می شوند. مداد رنگی ها از این مواد شیمیایی عاری بوده و خطری برای سلامتی کودک نخواهند داشت. این ماده خطرناک از محصولات جانبی پردازش تالک بوده که به میزان خیلی زیاد در لوازم آرایشی، پودر بچه و دئودورانت ها وجود دارد. با این که ممکن است میزان آزبست موجود در برخی از برندهای معتبر مداد شمعی بسیار کم و بی ضرر باشد ولی از آن جایی که افراد عادی توانایی انجام آزمایشات در این زمینه را ندارند بهتر است به جای استفاده از مداد شمعی دیگر وسایل آموزشی مانند مداد رنگی و یا آبرنگ را استفاده کنند.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 12

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 36
تعداد کل نظرات : 6
تعداد کل آرا: 949
تعداد کل بازدیدها: 23732

نظرات کاربران

*