محافظت کودک از آسیب های طلاق | چگونه فرزند خود را از شوک طلاق محافظت کنیم؟

محافظت کودک از آسیب های طلاق | چگونه فرزند خود را از شوک طلاق محافظت کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/07/08

طلاق یکی از آسیب های اصلی خانواده ها می باشد که به ویژه امروزه در جوامع مختلف و هم چنین در کشور ما آمار آن بالا رفته است، این اسیب نه تنها به والدین صدمه می زند، بلکه برای کودکانی هم ما پدر و مادرشان طلاق می گیرند، عوارض و خطرات بسیاری به دنبال دارد. از این رو، محافظت از دور و مصون نگه داشتن آن از آسیب های طلاق بسیار مهم و ضروری است و نباید والدین در این مورد سهل انگاری کنند.

خانواده عبارت است از، روابط بین والدین، خواهر و برادر به عنوان یک اتحاد و یکپارچگی کوچک شناخته می شود. بزرگ شدن در خانواده و تربیت در آن در آینده کودک نقش زیادی دارد. اما با گذر زمان معمولا به دلیل افزایش مسئولیت های بین والدین سبب ایجاد تنش می شود. در اصل هم پدر و هم مادر شدن نیاز به آمادگی جدی دارد. چرا که در این کار به هیچ طریق راه برگشتی وجود ندارد.

برای اینکه کودک به لحاظ فیزیکی و معنوی سالم بزرگ شود، باید خانواده زندگی منظمی داشته باشد. بحث ها و مشاجرات بین والدین و دعواهای بین آنها بی شک در کودکان زمینه های ایجاد بیماری های جسمی و روحی را به وجود می آورد. طبیعی است که بحث ها و دعواهای تمام نشدنی در خانه، سبب ایجاد طلاق در خانواده می گردد.

طلاق گرفتن در حالت کلی به معنای آخرین راه برای والدین مطرح شود که در اصل از بین رفتن یکپارچگی و اتحاد یک خانواده است. این تصمیمی که والدین می گیرند، در کودکان مانند بزرگ ترها بر داشت نمی شود. بر اساس تحقیقاتی که متخصصان انجام داده اند، نشان داده که کودکان طلاق را هم متفاوت درک می کنند و هم واکنش متفاوتی نسبت به آن نشان می دهند.

تا دوره ی خردسالی که معمولا از 0 تا 2 سالگی می باشد، در این دوره بیشتر با بی خوابی، عدم تغذیه و گریه کردن بی از حد کودک به طلاق والدین واکنش نشان می دهد.

لذا در این دوره باید مادر از بحث و مشاجره اجتناب کند تا کودک احساس تحت فشار بودن و ناراحتی مادر را نداشته باشد.

از دو سالگی تا شش سالگی، که تا سن مدرسه می باشد، کودک اثرات طلاق را به صورت عمیق حس می کند. کودکانی که در این گروه سنی قرار دارند، به این نتیجه می رسند، که آنها گناهکار هستند و والدین برای مجازات آنها طلاق گرفته اند. برای این که در کودک چنین برداشت های روانی عمیقی به وجود نیاید، باید تصمیم طلاق را درست برنامه ریزی کرد. والدین بعد از این که این تصمیم را گرفتند، نتیجه را باید با هم دیگر به کودک تفهیم کنند. چون که کودک، برای از بین رفتن یکپارچگی خانواده نیست، که به خاطر آن در شک و شبهه باشد و ناراحت زندگی کند.

محافظت کودک از آسیب های طلاق | چگونه فرزند خود را از شوک طلاق محافظت کنیم؟

بعد از شش سالگی کودک می توان مشکل را درک کند. اما این حس که والدین نسبت به هم دشمنی دارند، به مروز زمان برای کودک آسیب زا می شود. به همین دلیل والدین بعد از اینکه طلاق گرفتن در پیش کودک خود در مورد یک دیگر حرف های خوب باید بزنند و از گفتن حرف های ناخوشایند اجتناب کنند.

در صورتی که افکار منفی نسبت به همسرتان دارید، اصلا در پیش فرزندان خود آن را برروز ندهید. به ویژه کودکانی که وارد دوران نوجوانی می شوند، از سن 10 الی 12 سالگی، اعلام کردن تصمیم به طلاق برای کودک بسیار سخت می باشد. چرا که نوجوانی که در این دوران تحت فشار است، تلاش می کند به والدین خود کمک کند. در این دوران امکان ندارد، کودک طلاق را بدون چون و چرا و بدون واکنش قبول کند. کودکانی که در این دوره سنی قرار دارند، عصبیت ناشی از جدایی والدین خود را به دوستان و یا معلم خود نشان می دهند.

بی تردید برای همه گروه ها سنی طلاق اقدامی سنگین و کاری عذاب آور است. حتی کوچک ترین عوض خانواده هم، به دلیل اینکه نمی تواند این روند و پروسه را متوقف کند، دچار آسیب های روحی می شود. برای اینکه این آسیب ها بزرگ نشود و ماندگار نگردد، والدین بعد از طلاق هم در موضوعات مربوط به کودک باید با هم باشند و طلاق را به عنوان رهایی از مسئولیت تلقی نکنند.

کودکان باید طلاق را تنها به پایان رسیدن ارتباط شخصی میان مادر و پدر و تغییر همه مناسبات و روابط در ارتباط با خود احساس کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 84
تعداد کل آرا: 3152
تعداد کل بازدیدها: 486031

نظرات کاربران

*