ماه محرم | فضیلت ماه محرم | عزاداری در ماه محرم

ماه محرم | فضیلت ماه محرم | عزاداری در ماه محرم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/07/17

وقتی انسان اسم ماه محرم را می شنود، اولین چیزی که به ذهن اش خطور می کند، واقعه کربلا و مظلومیت امام حسین (ع) است، د ر این ماه، معمولا مردم از اول تا دهم محرم که با عاشورا مشهور است عزاداری می کنند، در مورد فضلیت ها و اهمیت عزاداری در این ماه روایات بسیاری از ائمه (ع) وجود دارد و به عنوان یک انسان بر هر کسی واجب است که در ماه محرم برای امام عزاداری کند

روز اول ماه محرم، روز اول سال 1440 هجری قمری نیز می باشد و مصادف با 11 سپتامبر است. در تقویم هجری قمری 12 ماه وجود دارد و ماه محرم، اولین ماه آن می باشد. یعنی سال نو هجری با ماه محرم شروع می شود.

چند صد سال است که، وقتی اسم ماه محرم را می شنویم، اولین چیزی که به خاطر می آید، فاجعه کربلا می باشد. در صورتی که در اسلام پیش از این، جنگ در این ماه ممنوع شده بود. در سال 61 هجری قمری این فاجعه رخ داده است، که سبب شد ماه محرم در یاد ها و خاطرها باقی بماند و به ماه عزاداری معروف شود.

عزاداری در این ماه به عنوان یک انسان، بر هر کسی واجب است، چون که امام حسین (ع) قیام خود را تنها بر ضد یزید انجام نداد، بلکه برای امثال یزیدها در تمام دنیا و در تمام طول تاریخ قیام کرد. چنانچه خود امام حسین (ع) در این مورد، جمله ی معروفی دارد، که می فرماید: افرادی مثل من با افرادی مثل یزید بیعت نمی کنند. (تابع نمی شوند).

ماه محرم | فضیلت ماه محرم | عزاداری در ماه محرم

با وجود این که سال ها از این واقعه می گذرد، اما قیام امام حسین (ع) به عنوان یک مکتب برای افراد آزاده منبع الهام در مورد عشق، عزت، غرور و ... می باشد.  

در ماه محرم ده روز اول، روزهای پر فصلیتی می باشند، چرا که این روزها برای بنی هاشم روزهای سختی بودند. غمگین و عزادار بودن در این روزها و با دعا و عبادت در کنار اهل بیت بودن برای ما شرف بسیار بزرگی است. روایتی این چنینی از امام رضا (ع) وجود دارد، که امام می فرماید: همین که ماه محرم فرا می رسد، پدرم را خندان نمی دیدم، وی ده روز اول محرم را عزادار می شد، روز عاشور برای وی روز گریه و عزاداری می شد.(وسائل شیعه، ج 15، ص 394).

حضرت امام حسین (ع) با خون خود، هم تاریخ را نوشت و با فداکاری و ایثار رهایی بخش و نجات دهنده اسلام شد و هم چراغی برای راه مبارزه روشن کرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276986

نظرات کاربران

*