ماستیت چیست | مشکلات شیردهی کدامند؟

ماستیت چیست | مشکلات شیردهی کدامند؟

یکی از مشکلات دوران شیردهی که برای برخی از مادران شیرده به وجود می آید بیماری ماستیت می باشد، ماستیت التهاب و عفونت پستان می باشد که می تواند خود به خود یا طی شیردهی ایجاد شود. خوشبختانه راههای مختلفی برای پیشگیری از این بیماری وجود دارد که می تواند مادران شیرده را در برابر این عفونت مصون نگه دارد. در صورت ابتلا، این عفونت قابل درمان است و معمولاً مشکل حادی برای مادران شیرده به وجود نمی آورد.

در زمان شیردهی، خشکی شیر امکان دارد، به وجود دارد، که به این حالت لاکتوز (Lactose) یا قند شیر می گویند. اگر لاکتوز به موقع در خانم های شیر ده، ترشح نشود، امکان دارد بیماری ماستیت (التهاب سینه) به وجود آید. در خانم هایی که به این بیماری مبتلا می شوند، دمای بدن معمولاً به 38 درجه و بیشتر افزایش پیدا می کند. بخش خاصی از پستان درد می کند و بر روی آن ناحیه ای قرمز رنگ و گوه ای شکل و حساس به دست زدن به وجود می آید. گاهی این آسیب های در زمان راه رفتن و یا تغییر وضعیت خیلی شدیدتر درد می گیرد و مادر را بسیار ناراحت و اذیت می کند.

راه درمان بیمار این است که، پستان بیمار در طول روز سه بار دوشیده شود و کودک زود به زود شیر بخورد. اگر افزایش دمای بدن برای مادر غیر قابل تحمل می باشد، برای بهتر کردن شرایط می توان از قرص های پاراستامول (Paracetamol) و یا قرص های حاوی پاراستامول استفاده کرد. معمولاً بعد از دو روز دمای بدن بیمار کاهش پیدا می کند و شروع به بهبود می کند.

اگر علائم و نشانه های بیماری ماستیت به صورت شدید، ادامه پیدا کرد و یا بیش از دو روز ادامه پیدا کرد، در این صورت احتمال دارد، عفونت وارد پستان شده باشد، که عفونت سبب و علت ایجاد ماستیت هم باشد که به آن بیماری ماستیت عفونی می گویند. ماسیتت عفونی نوعی ماستیت التهابی است و بدون تاخیر باید درمان شود. با هدف درمان می تواند از سوی پزشک زنان، از قرص هایی که حاوی آنتی باکتریال (آنتی بیوتیک ها) هستند، استفاده کرد. در این موقع مادر، لازم است اطلاعات کافی در مورد شیر دادن کودک به پزشک ارائه دهد. چرا که در این صورت پزشک به مادر قرص هایی را تجویز می کند که، مادر بدون نگرانی و با مصرف این قرص ها به شیر دادن کودک ادامه می دهد. بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها شرایط جسمانی مادر شروع به بهبود می کند. در این دوره هم علاوه بر ادامه درمان، لازم است پستان ها تا قطره آخر روزانه سه بار دوشیده شوند.

در زمانی که خانمی مبتلا به ماستیت عفونی می باشد، انجام دادن کمپرس گرم سینه توصیه نمی شود. چرا که در نتیجه انجام دادن کمپرس گرم سینه، در همین مناطق آبسه می تواند، ایجاد شود. در صورتی که درمان های انجام شده برای ماستیت موثر می باشند، بعد از بهبود سینه ها دوشیدن پستان را می توان متوقف کرد.

ماستیت چیست | مشکلات شیردهی کدامند؟

برای جلوگیری از ابتلا بیماری ماستیت لازم است که مادران به توصیه های کارشناسان که در ادامه تقدیم شما می شود، توجه نمایند.

- اولین و اصلی ترین شرط این است که، پستان را به شکل صحیح به نوزاد خود بدهید. به موقع شرایط شیر دهی و وضعیت های آن را تغییر دهید. بدون خواست نوزاد (بدون اینکه نوزاد پستان را ول کند) سینه را از نوزاد نگیرید. نوزاد خود را بر اساس یک برنامه ریزی معین شده شیر ندهید، بلکه بر اساس خواست و تمایل نوزاد به او شیر دهید.

- پستان را در جلوی بینی نوزاد با انگشتان فشار ندهید، اگر فکر می کنید که نوزاد بد نفس می کشد، که در بیشتر موراد اصلاً این گونه نیست، در چنین شرایطی تنها کودک را کمی به پایین بکشید. تا با پستان فاصله داشته باشد.

- در هیچ شرایطی از سوتین های تنگ استفاده نکنید. در فروشگاه سوتین هایی که از مواد پارچه ای و برای شیردهی درست شده اند، وجود دارد. در زمان خواب و شب هنگام هم درآوردن سوتین ها را فراموش نکنید.

- بر روی شکم خود نخوابید. این شیوه خوابیدن سبب گرفته شدن مجراهای پستان می شود.

- پستان های خود را از تروما (Trauma)، ضربه های مختلف محافظت کنید.

- سعی کنید از شرایط استرس زا و به طور کلی از استرس به دور باشید. چرا که هورمون اکسی‌توسین (Oxytocin) در برابر استرس، هیجان و کارهای فیزیکی سخت بسیار حساس می باشد. حتی اگر شیر مادر به اندازه کافی ترشح می شود، باز استرس مانع از ترشح کافی هورمون اکسی توسین خواهد شد، که سبب غیر طبیعی شدن شیر می شود و موجب ایجاد خشکی در سینه و در نتیجه بیماری ماستیت در پستان خواهد شد.

- در دوره های قبل خانم های شیر ده از مادران خود می شنیدند که، می گفتن پستان ها خود را گرم نگه دارید و آن را سرما ندهید، یعنی از آن دوران این طرز فکر شکل گرفته بود که، بعد از سرما خورد سینه زنان بیماری لاکتوز به وجود می آید. اما اکنون ما می دانیم که، سرما خوردن نمی تواند، سبب به وجود آمدن بیماری لاکتوز شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
ماستیت چیست | مشکلات شیردهی کدامند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)