مادر شوهر یا عروس | حق با کدام است؟ | توصیه های عملی برای مادر شوهرها و عروس ها

مادر شوهر یا عروس | حق با کدام است؟ | توصیه های عملی برای مادر شوهرها و عروس ها
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/12/20

اختلاف میان عروس و مادر شوهر تاریخی به بلندی تاریخ بشریت دارد و همیشگی و دائمی است و همچنین مربوط به کشور و یا فرهنگ خاصی نمی شود، بلکه در همه دنیا میان عروس ها و مادر شوهرها اختلاف وجود دارد، با این حال در بسیاری از موارد این سوال پیش می آید که حق با کدام است و چگونه می توان از اختلاف میان عروس و مادر شوهر جلوگیری کرد.

مادر شوهر و یا عروس؟ حق با کدام است؟ در اصل هر دو طرف حق دارند. هر کسی حقیقت خود را دارد. آیا فکر می کنید اختلاف مادر شوهر و عروس تنها در ایران است؟ اصلاً چنین نیست. این اختلاف در همه دنیا اختلافی است، میان دو زن که یک مرد را به صورت های مختلف دوست دارند. حتی در بین اقوام و ملت هایی غریبه هم اصطلاحاتی مانند «مادر شوهر تروریست» و یا «عروس سر به هوا» وجود دارد.

- راهنمایی های عملی برای مادر شوهرها:

1- زندگی تان را آسانتر کنید:

مسائلی که مربوط به شما نیست و مشکل را بر خود حمل نکنید. بی دلیل نه برای خود و نه برای دیگران شرایط استرس زا ایجاد نکنید.

2- مطمئن باشید:

مشکلات جوان را به خودشان واگذار کنید. لذا بدون اینکه نیاز به مداخله شما باشد، برای مشکلاشان راه حلی پیدا خواهند کرد. اما اگر راه حل و روش های حل کردن مشکلات شما را قانع نمی کند، اول نقطه ضعف را بدانید.

3- هر کس نقش خود را بازی کند:

شما مادر بزرگ باشید و عروس هم مادر. لذا نیاز نیست که عروس وظایف مادر شوهر و مادر شوهر وظایف عروس را به عهده بگیرد. عروس هم خصوصیت مادری را دارد و نوزاد را نه از گرسنگی و نه از سرما و غیر نمی کشد. مادر بزرگ شدن مرحله بعدی زندگی شما می باشد، خودتان بهتر می باشید.

4- با احترام باشید:

برای دیدن احترام به دیگران احترام بگذارید. برای بی احترامی شرایط ایجاد نکنید. این گونه رفتارها را که اگر چنان شود و من هم چنان می کنم، را کنار بگذارید و خودتان را ریش سفید حساب نکنید. بدانید که این رفتارها تنها در شما تاثیرات مثبتی می گذارد.

مادر شوهر یا عروس | حق با کدام است؟ | توصیه های عملی برای مادر شوهرها و عروس ها

5- واقع گرا باشید:

البته همه مادران فرزندان خود را از زنی که با وی ازدواج کرده برتر می دانند. رضایت دادن به عروس بر اساس واقعیت ها کار آسانی نیست. چون مادر شوهرها عروسی را که آرزویش را داشتید، هنوز هم در ذهن خود دارند و این آنها را ناراحت می کند. تنها راه رهایی پذیرفتن واقعیت و عروس می باشد. عروسی که در آرزوی خود داشتید را در همان آرزوی خود به خاک بسپارید.

6- تحقیر نکنید:

همسر پسرتان و مادران نوه های خود را تحقیر نکنید. کوتاهی و عدم موفقیت های خود را به گردن عروس نندازید. این را بدانید که عروس در مشکلات گذشته شما هیچ نقشی نداشته است.

7- فاصله فیزیکی را رعایت کنید:

اگر امکان دارد، جدا زندگی کنید و شرایط زندگی جدا را فراهم نمائید. اما اگر مادیات به این اجازه نمی دهد به زمان و حریم خصوصی جوانان احترام بگذارید.

- توصیه هایی عملی برای عروس ها:

1- دوست داشته باشید:

به دلیل اینکه همسرتان را دوست دارید، سعی کنید مادرش را هم دوست داشته باشید. بزرگ کردن فرزند کار راحتی نیست. حداقل این است که او زنی است که شوهرتان را به صورت لایق بزرگ کرده و تحویل شما داده است، لذا او را دوست بدارید و زنی را که همسرتان دوست دارد، را دوست بدارید.

2- با احترام باشید:

در شرایط بد و نامناسب هم محترم باشید. عصبانیت و استرس موجب بی احترامی شود و سبب پشیمانی بعدی می گردد که بی فایده است.

3- سعی کنید ماموریت خود را درک کنید:

دلیل اصلی ازدواج شما با همسرتان خوشبخت شدن و خوشبخت کردن است. لذا ابعاد منفی اش را رها کنید و تنها ابعاد مثبت آن را در یابید. راه محافظت از خانواده مشغول شدن با حرف های مادرش شوهر و تغییر دادن افکار او نمی باشد. مادر شوهرتان را همان گونه که است، بپذیرید و رفتارهایی که سبب رضایت همسرتان می شود انجام دهید.

موقعیت خود را به هیچ کس و به هیچ وسیله ای سعی نکنید، اثبات کنید. تصمیمات خود را با عمالتان تطبیق دهید.

4- اولویت بندی کنید:

شما باید برای همه موضوعات با همسرتان و تصمیماتی که او می گیرد، اولویت بندی داشته باشید. اولویت هایی که درست گذاشته شده اند و نقش هایی که درست مشخص شده اند، می تواند مانع از برداشتن های اشتباه در آینده شود.

5- انتقاد نکنید:

همسرتان را به خاطر نزدیکان و اقوام اش انتقاد نکنید. نیازی نیست که چشم کسی را بر چیزی باز کنید. تنها باید تدبیر داشته باشید. راه هایی پیدا کنید، که اجازه برخورد و اختلاف را نمی دهد. هیچ انسانی دوست ندارد حرف های منفی نسبت به اقوام، دوستان، نژاد، ملیت و غیره خود بشنود.

6- فاصله عاطفی را حفظ کنید:

اگر به زبان عامیانه بگوییم، پرده ها را حفظ کنید. از همسرتان نه به خودش و نه به مادرش شکایت نکنید. مادر شوهر دوستتان نیست، بلکه فامیل نزدیک است.

7- فهمیده باشید:

به جای اینکه بگوئید، من مانند مادرت چرت و پرت نمی گویم و البته که جوابش را خواهم داد، خودتان را جای همسرتان بگذارید، چطور است؟ اصلاً خوشایند نمی باشد.

8- تاثیرات مثبت به وجود آورید:

مادر شوهر یا عروس | حق با کدام است؟ | توصیه های عملی برای مادر شوهرها و عروس ها

نمونه بازر این موضوع این است که، به مادرش شوهرتان هدایاتی غیره منتظره بدهید. حتی اگر صمیمی نیستند هم با حرف های زیبا بر روی آن بنویسید. فراموش نکنید که، با مادر شوهرتان تنها در مورد موضوعات مثبت و موضوعاتی که برایش جالب است، صحبت کنید. با حرف می توانید تاثیرات مثبتی به وجود آورید. مادر شوهر انتخاب خوبی نیست که، شما خستگی ها، ناراحتی ها و دیگر مشکلات معیشتی خود را با او در میان بگذارید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 80
تعداد کل آرا: 3088
تعداد کل بازدیدها: 329627

نظرات کاربران

*
M
محقق ( 2019-01-26 20:27:51 )
شاید هر دو طرف حق داشته باشند.