لوکوسیت استراز(Leukocyte Esterase) در ادرار به چه معناست و لوکوسیت استراز(LK Esterase) چگونه تفسیر می شود؟

لوکوسیت استراز(Leukocyte Esterase) در ادرار به چه معناست و لوکوسیت استراز(LK Esterase) چگونه تفسیر می شود؟

از دیگر موارد تست و بررسی در آزمایش ادرار که فهرست موارد و تست های آزمایش ادرار در تفسیر آزمایش ادرار | انواع آزمایش ادرار | اختصارات و تست های آزمایش ادرار  آمده است، تست لوکوسیت استراز/لکوسیت استراز(Leukocyte Esterase) است. در زیر در خصوص این تست در آزمایش ادرار و معنی و مفهوم نتایج تست (Leukocyte Esterase) توضیح داده می شود.

تست لوکوسیت استراز (Leukocyte Esterase) یکی از تست های ادرار است که برای بررسی وجود گلبول های سفید خون در ادرار انجام می گیرد و یکی از نشانه های مهم وجود عفونت ادراری/مجاری و دستگاه ادراری است.

در واقع لکوسیت ها سلول های سفید خون هستند که نقش ایجاد یک سیستم ایمنی در مقابل بیماری های عفونی را داشته و اگر مشکلی در سیستم ایمنی بدن پیش آید تعداد این لکوسیت ها افزایش می یابد. به بیان ساده بدن لکوسیت زیاد را زمانیکه تعدادی از لکوسیت ها به دلیل مبارزه با عفونت ها از بین بروند تولید می کند و این مقدار بیش از حد لکوسیت در ادرار خود می تواند نشانه تولید بیش از حد لکوسیت یا گلبول های سفید خون بوده و نشانه عفونت در بدن یا همان دستگاه و مجاری ادراری باشد.

وجود لکوسیت در ادرار می تواند نشانه عفونت کلیه نیز باشد که بطور معمول از دستگاه ادراری آغاز شده و به کلیه ها سرایت می کند.

علت ایجاد لکوسیت استراز در ادرار می تواند مختلف و متعدد باشد که از جمله آنها می تواند عفونت کلیه ادرار، نگهداری طولانی مدت ادرار که سبب تضعیف مثانه می شود، انسداد در دستگاه ادراری و آلودگی در مهبل(واژن) زنان از جمله شایع ترین دلایل بروز لوکوسیت استراز در ادرار هستند.

همانطور که ذکر شد لکوسیت استراز نشان دهنده تعداد گلبول های سفید است که معیار سنجش آن در ادرار بر حسب تعداد گلبول های سفید بر hpf است که بصورت (White Blood Cells per high power field) یا WBCs per hpf نشان داده می شود. میزان نرمال لکوسیت استراز بین 0 تا 5 wbc/hpf است که اگر از این مقدار تجاوز کند نشان دهنده مثبت بودن نتیجه تست لکوسیت استراز در ادرار است. مقادیر بالای 5 wbc/hpf نشانه عفونت دستگاه ادراری هستند.

منبع: healthline, foodregime و دیگر وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 280
تعداد کل آرا: 2795
تعداد کل بازدیدها: 741056


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)