لرزش و رعشه دست | چرایی و علل لرزش و رَعشه دست ها

 لرزش و رعشه دست | چرایی و علل لرزش و رَعشه  دست ها
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/03

همه ما ممکن است افرادی را دیده باشیم که وقتی فنجان چای به دست می گیرند، دستشان می لرزد و یا خودمان گاهی لرزش دست پیدا می کنیم، لرزش دست به صورت طبیعی در بسیاری از مردم وجود دارد و نرمال محسوب می شود، ولی گاهی لرزش دست نشانه بیماری پارکینسون می باشد، که لازم است بررسی ها و آزمایشات ضروری انجام شود.

لرزش و رعشه دست (Tremor)، به لرزش غیر اختیاری و ارادی دست ها گفته می شود، که در اصل علامت و نشانه بیماری پارکینسون می باشد. این بیماری به صورت ناگهانی به وجود می آید و بسیاری از افراد را می ترساند. اما بهتر است، توجه داشته باشیم، تنها یکی از دلایل لرزش دست ها این بیماری می باشد.

برای انسان های سالم لرزش دست تا حدی طبیعی و نرمال می باشد، که معمولاً لرزش خفیف دست در بین مردم شایع می باشد و به آن لرزش فیزیولوژیکی گفته می شود، که علل و دلایل ایجاد کننده و تشدید کننده آن بسیار زیاد می باشند، که در بیشتر موارد با سبک زندگی افراد ارتباط دارد. لرزش فیزیولوژیکی درحالتی طبیعی رخ داده و اهمیت بالینی ندارد. امری که به ندرت قابل مشاهده است و ممکن است در هیجان شدید مانند اضطراب یا ترس به اوج برسد. که از علت‌ها آن می‌توان به افت قند خون یا هیپوگلیسمی، تب، خستگی شدید فیزیکی و گرسنگی اشاره نمود.

1- خستگی: اختلال در خواب و استراحت موجب می شود که، انسان وقتی صبح از خواب بیدار می شود، لرزش دست داشته باشد. به ویژه وقتی چای یا قهوه آماده می کند و استکان را در دست گرفته است، این لرزش احساس می شود. این لرزش دست می تواند، شب ها قبل از خواب شروع شود.

2- مصرف کافئین:

استفاده بیشتر حد از نوشیدنی های کافئین دار، سبب لرزش دست ها می شود. میزان مصرف روزانه کافئین از 300 نباید بیشتر باشد.

3- استرس و هیجان نیز سبب ایجاد لرزش های فیزیولوژیکی می شوند.

4- برخی از اختلات عروقی، هورمونی و قرص هایی مانند قرص ضد افسردگی هم می تواند سبب لرزش دست ها شود.

 لرزش و رعشه دست | چرایی و علل لرزش و رَعشه  دست ها

- لرزش های اساسی:

شایع‌ترین نوع لرزش و رعشه دست می باشد. این نوع لرزش می‌تواند در برخی افراد خفیف و مخفی بماند و در دیگران به آرامی پیش رود، به ‌طوری‌که ابتدا در یک طرف بدن آغاز شده اما در کمتر از سه سال در هر دو طرف بدن مشاهده شود.

اگر بدون داشتن علل و دلایل گفته شده در بالا، دست هایتان می لرزد، در آن موقع بدون تلف کردن وقت باید به پزشک مراجعه کنید. لرزش اساسی دست ها معمولاً خوش خیم است و پیامد مضری ندارد. بیماری های ژنتیکی سنگین معمولاً بعد از 50 الی 60 سالگی خود را بروز می دهند. در لرزش اساسی دست، اگر دست ها در حالت راحت باشند و مشغول به کاری نباشند، لرزشی وجود ندارد. اما همین که حرکت کنند، برای نوشتن مطلبی و یا گرفتن یک فنجان آب و غیره شروع به لرزش می کنند.

متخصصان این نوع لرزش را در ارتباط با اختلال دائمی سیستم عصبی می دانند. که معمولاً از هر 25 نفر یک نفر به آن مبتلا می شوند و در دنیا بیماری است که به صورت گسترده شایع می باشد. از 50 سالگی شروع می شود و لرزش دست ها حس می گردد. البته وضعیت آن چنان سنگین نمی شود. اما درمان و پیشگیری از آن بسیار لازم است. چرا که باید از بیماری پارکینسون تشخیص داده شود.

لرزش پارکینسون در شرایط آرام و ساکت هم به وجود می آید و با گذر زمان به تمام بدن سرایت می کند. طرز راه رفتن تغییر می کند. حرکات عضلات صورت کم می شود. صدا گرفته می شود. افراد مبتلا به این بیماری همیشه غمگین و ناراحت دیده می شوند.

درمان بیماری لرزش دست ها از طرف پزشک متخصص مغز و اعصاب انجام می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299052

نظرات کاربران

*