لباس رسمی ادارات | فلسفه داشتن لباس رسمی | پوشش اداری چگونه باید باشد؟

لباس رسمی ادارات | فلسفه داشتن لباس رسمی | پوشش اداری چگونه باید باشد؟

امروزه بسیاری از ادارات و شرکت های برای کارکنان خود لباس رسمی طراحی می کنند، که همه کارکنان ملزم به پوشیدن آن در زمان کار هستند، ولی آیا می دانید فلسفه لباس رسمی چیست و چه تاثیر بر روی عملکرد کارکنان و همچنین کار شرکت و ادارات و غیره دارد، آیا پوشیدن لباس رسمی بهره وری را بالا می برد؟ آیا برای آینده و تصویر شرکت ها و ادارات بهتر است؟

خاله فاطمه برای اولین بار به بانک مراجعه کرد، تا حقوق بازنشستگی خود را بگیرد، اما بسیار متعجب شد، هنوز زن پایش را جلوی در نگذاشته بود، که در خود به خود باز شد و در داخل مردان و زنانی را دید، که همه یک جور لباس پوشیده بودن و گویا همه هم قد و هم هیکل بودند و وزن یکسانی داشتند. آنچه خاله فاطمه را متعجب کرد، باز شدن خود به خود در نبود، چرا که این در را در سوپرمارکت های بزرگ هم دیده بود، چیزی که وی را متعجب کرده بود، زنان و مردانی بودن که کاملاً شبیه هم در پشت هر یک از پنجره های بانک نشسته بودند. خاله فاطمه به مقایسه اینجا با محل کار خود پرداخت و با تعجب به خانه بازگشت. نوه خاله خانم به وی گفت که این لباس رسمی پذیرفته شده در بانک ها می باشد. بسیاری از روسای بانک ها بعد از مشاوره های روانشناسی این چنین دختران و پسرانی را استخدام می کنند. چرا که تنها این نوع همکاری ها و این نوع پوشش اعتبار بیشتری به همراه دارد. از این رو، مقاله ما بیشتر در مورد موضوعی است که، خاله فاطمه را متعجب کرد. آیا لباس رسمی لازم است و یا هر کسی با هر لباسی که داشت، بهتر است سر کار بیاید؟.

- لباس رسمی برای چیست؟

پوشیدن لباس رسمی از انگستان آمده است. لباس رسمی اداری می تواند، از جانب هر شرکتی و یا سرمایه گذاری تعیین شود. لباس رسمی کاری می تواند پیراهن سفید با شلوار سیاه و یا غیره باشد. در لباس رسمی شرکت ها هم آرایش کردن بیش از اندازه همکاران، رنگ موهای عجیب و غریب و تزئین های غیر طبیعی قبول نیست. همچنین به آنها توصیه می شود که، با سلیقه و از پوشش های کلاسیک استفاده کنند. رنگ های مناسب برای شغل های رسمی قهوه ای، سیاه، سبز تند، خاکستری تند و آبی تند می باشد. در اصل لباس رسمی برای همه دارای معنی یکسانی نیست و همه کارکنان ادارات و شرکت ها آن را قدم درستی محسوب نمی کنند. کارکنان این را از بین رفتن آزادی خود محسوب می کنند و درباره آن به رئیس خود شکایت می کنند.

لباس رسمی ادارات | فلسفه داشتن لباس رسمی | پوشش اداری چگونه باید باشد؟

بر اساس گفته های مدل معروف آذربایجانی میرزا علی یوا (Mirzəliyeva) معمولاً در اداره جات بیشترین رنگی که در مورد لباس رسمی استفاده می شود، رنگ سیاه و سفید و خاکستری است. بر اساس تجربیات جهانی در ادارات دولتی و شرکت های خصوصی از لباس رسمی استفاده می شود. در دوره های اخیر، در این رابطه به مدل های معروف مراجعه می کنند.

در دوره های اخیر سفارشات من در مورد لباس رسمی زیاد بوده است. مراجعه کننده ها معمولا شرکت ها هستند، آنها بر اساس اهمیت معیارهای خود، مثلاَ می گویند که شلوار زیاد گشاد نباشد و پیراهن هم سفید باشد و غیره که من در این چارچوب کار می کنم.

بر اساس گفته های روانشناس وفا اکبر (Vəfa Əkbər)، در هر اداره باید قوانینی وجود داشته باشد، که آن را از ادارات دیگر متفاوت کند. این در بین کارکنان همبستگی عاطفی ایجاد می کند. کارکنان بر اساس شغل و مسئولیت های سنگین آن با هم فرق می کنند. طبقات پایین کار انجام می دهند و طبقات بالا مدیریت می کنند. اما در مورد لباس رسمی همه یک جور می پوشند، که می توان گفت همه با هم برابر هستند. در بسیاری از مواقع طبقات بالا و هیات مدیره از پوشیدن لباس رسمی ناراضی می شود. بسیار بهتر است که در لباس کار تفاوت ها از بین برود. این بر روی تصویر شرکت تاثیر مثبت می گذارد.

لباس رسمی ادارات | فلسفه داشتن لباس رسمی | پوشش اداری چگونه باید باشد؟

- یا باید کارش را از دست بدهد و یا لباس اش را تغییر دهد.

وقتی به بُعد قانونی موضوع نگاه می کنیم، می بینیم با قانون تنظیم نشده است، یعنی در ادارات دولتی قانونی برای استفاده از لباس رسمی وجود ندارد. وکلای مردم هم این را از دیدگاه حقوقی غیر ممکن می دانند. بر اساس گفته های فاضل مصطفی (Fazil Mustafa)، برای هر ساختار یکپارچه لباس متحد الشکل وجود دارد و از این فورم لباس استفاده می شود. اما این در مورد همه شرکت ها صادق نیست. لذا برای همه نمی توان یک نوع لباس پوشاند. لباس رسمی را نمی توان در همه ادارات اجرا کرد. ماموران با فورم دلخواه می توانند به اداره بروند. تعیین کردن فروم لباس ویژه برای آنها موجب محدودیت آنها می شود.

وکلای مردم بر این باور هستند که، این نشان دهنده میزان اجتماعی بودن جامعه است. مامور می تواند از کُت و شلوار و کروات استفاده کند. اما این بدین معنا نیست که، همه باید این طوری باشند. شاید با اصول کمونیستی موافق باشد، ولی با اصول امروزی موافق نیست.

- از فرق سر تا نوک ناخن

متخصصان بر این باورند که، لباس رسمی دارای سه بعد مثبت می باشد:

اول: لباس رسمی در مورد شرکت، کارخانه، اداره ها و غیره ... تصویر جدی به وجود می آورد.

دوم: با لباس رسمی در محل کار، انرژی ویژه کاری ایجاد می شود.

سوم، این نشان می دهد که، همه اعضا برابر هستند.

لباس رسمی ادارات | فلسفه داشتن لباس رسمی | پوشش اداری چگونه باید باشد؟

بر روی لباس رسمی علائم زیادی وجود دارد. که حداقل آن نصب لوگو یا آرم شرکت می باشد، که می توان گفت این تبلغ شرکت است. همین در مورد جدی بودن، جواب گو بودن و دقیق بودن اطلاعاتی را می دهد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1055
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
لباس رسمی ادارات | فلسفه داشتن لباس رسمی | پوشش اداری چگونه باید باشد؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)