لانتوری چیست؟ لانتوری یعنی چه؟ معنی کلمه لانتوری

لانتوری چیست؟ لانتوری یعنی چه؟ معنی کلمه لانتوری

بسیاری از واژگان در زبان فارسی بویژه محاوره وجود دارند که ما معنی آن را نمی دانیم یا حداقل ریشه این کلمات را نمی دانیم و تنها از آنها استفاده می کنیم. واژه لانتوری از جمله این کلمات است که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد اما ریشه و منشا استفاده و شکل گیری از این واژه بسیار جالب است که در زیر به توضیح معنی و ریشه شناسی(Etymology) واژه لانتوری می پردازیم.

ابتدا باید گفت که در عامه و محاوره کلمه لانتوری به معنای تازه کار، ناکارآمد و نابلد بکار می رود و در میان طبقات پایین تر جامعه فارسی زبان کاربرد و رواج دارد.

اما جالب است بدانید که ریشه کلمه به جنوب ایران بر می گردد و در واقع لانتوری از کلمه انگلیسی لانترن(Lantern) یا لانتورگرفته شده است. کسانیکه به زبان انگلیسی آشنا هستند می دانند که کلمه لنترن(Lantern) به معنای فانوس/فانوس دریایی است و لانتور به کسی گفته می شود که لنترن یا فانوس را حمل می کند. این واژه در جنوب ایران به دلیل اینکه از قدیم ایام اهالی جنوب با انگلیسی ها و افراد انگلیسی معاشرت داشتند، در ادبیات آنها جای گرفته است و با کمی تغییر آوا مورد استفاده قرار می گیرد مانند واژه تماته که معادل tomato در زبان انگلیسی یعنی گوجه فرنگی است.

حال در پاسخ به این سوال که چرا کلمه لانتوری در قشر پایین جامعه و با معنای نامناسب و تحقیرآمیز مورد استفاده قرار می گیرد، باید گفت که داستان از این قرار است که در شرابخانه ها یا قمارخانه های قدیم(که در میان آنها انگلیسی زبان ها هم بودند)  در جنوب ایران هر کس شراب می باختهو نمی توانسته پول شراب را پرداخت کند، باید به مدت چند روز برای فردی که پول را به او باخته است، فانوس حمل می کرده است و شاید در حین حمل فانوس کارهای فرومایه تری نیز انجام می داده است که در واقع به این فرد لانتوری می گفتند یعنی حمل کننده فانوس یای فانوس کش. از این روست که هر زمان که کلمه لانتوری مورد استفاده قرار می گیرد به معنای تحقیرآمیز و نشان دهنده کسی است که کارهای پست انجام می دهد و در طبقه پایین جامعه قرار دارد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 667
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)