قوم چوکچی | آشنایی با قوم چوکچی | چوکچی ها اقوام ساکن شمال

قوم چوکچی | آشنایی با قوم چوکچی | چوکچی ها اقوام ساکن شمال

کشور روسیه بسیار پهناور است و در کنار این پهناوری دارای اقوام و ملل بسیار زیادی می باشد که برخی از آنها مانند تاتار ها یا چچن ها و غیره را همه می شناسیم ولی برخی از اقوام روسیه هستند که بسیاری از ما اسمی از آنها نشنیده ایم و شاید از وجود آنها خبر دار نباشیم، یکی از این اقوام چوکچی ها هستند که در سیبری زندگی می کنند. در این مقاله به بررسی این قوم و آشنایی با برخی از آداب و رسوم این قوم می پردازیم.

زنان خود را زود به زود عوض می کنند، والدین خود را می کشند و ملتی که سر زندانی ها خود را می برند. در مورد اقوام شمالی چوکچی چه می دانید؟ می توان گفت گه شاید هیچ چیزی در این مورد نمی دانیم. این ملت به لطیفه ها و قهرمانان جوک های روس تبدیل شده اند و همه آنها را عقب مانده و احمق تصور می کنند. اما در اصل این طور نیست، چوکچی ها درست 150 سال در برابر روس ها مقاومت کردند و مبارزه نمودند. آخر هم تابع روس ها نشده اند. لذا روس ها انتقام خود را در لطیفه ها و جوک ها از آن ها گرفتند.

قوم چوکچی | آشنایی با قوم چوکچی | چوکچی ها اقوام ساکن شمال

به دلیل اینکه در اقلیم سرد زندگی می کنند، دارای سبک و عادات زندگی غیر قابل درک و باوری هستند. که برخی از عادت و سبک زندگی آنها عبارتند از:

1- استفاده از گوشت گندیده:

در میان اقوام چوکچی همیشه خانه وجود ندارد. به همین دلیل نیاز است تا آذوقه های خود را جمع کنند. بخش اصلی آشپرخانه چوکچی ها را محلی به نام «توخ تاق» (tuxtaq) تشکیل می دهد. آنها گرازهای دریایی بزرگ را شکار می کنند. سپس آنها را خُرد کرده و گوشت آن را در وزن های 50 تا 60 کیلوگرم بسته بندی می کنند و در درون پوست می گذارند و سپس آنها را در خندق های ویژه کُنده شدن قرار می دهند و روی آن را با سنگ می پوشانند.

گوشت در آن جا می ماند و طعم ویژه ای پیدا می کند. البته ما این گوشت بو گرفته را نمی توانیم، بخوریم.

2- نجات ندادن افراد در حال عرق شدن:

یکی از عجیبت ترین رفتار و عادت های آنها این است که افراد در حال غرق شدن در دریا را نجات نمی دهند، تصور کنید، قایق واژگون می شود و افراد داخل آن به آب ریخته و غرق می شوند. اما نزدیکان این افراد هم برای نجات آن ها کاری نمی کند. علت این امر آن است که بر اساس باورهای چوکچی ها، آب ورودی است که به آخرت می رود. لذا انسان نباید در این روند دخالت کند. کسی که غرق می شود، به این معناست که عمرش به پایان رسیده است. در اقوام دیگر شمالی مانند اسکیموها هم این باور وجود دارد.

قوم چوکچی | آشنایی با قوم چوکچی | چوکچی ها اقوام ساکن شمال

3- قاتل زندانی ها:

در بین اقوام چوکچی زندانیان از زندان بسیار کم فرار می کنند. چرا که، زندانیان می دانند اگر به دست چوکچی های بیافتند خواهند مُرد. دولت در این کشور به کسانی که زندانی های فراری را دستگیر کند جایزه می دهد به همین دلیل چوکچی ها وقتی کسی از زندان فرار می کند، وی را گرفته و سرش را می برند. چون زنده بردن زندانی و یا بردن جسد آن در مسیر طولانی بسیار سخت است. لذا سر زندانی را بریده و به رئیس زندان تحویل می دهند و به جای آن پاداش و جایزه دریافت می کنند.

4- در خواست کشتن: ((مرا بکش))

شمال منطقه سردی است. گاهی در این منطقه پیدا کردن پزشک و بیمارستان امکان پذیر نیست. اگر یک چوکچی پیر شده است، از دست و پا افتاده است و یا بیماری بدی داشته باشد، فرزند پسر بزرگ خود و یا یکی از اقوام خود را دعوت می کند و از وی خواهش می کند که وی را بکشد. یک چوکچی مرگ را بهتر از اذیت شدن و سربار کسی بودن می داند.

برای این کار فردی که می خواهد کشته شود در چادر رو به دیوار می نشیند، فردی که می خواهد او را بکشد از پشت به وسیله چاقوی تیزی که پالما (palma) به ان می گوید چاقو را به قلب وی فرو می کند. این گونه بدون درد و فوراً فرد می میرد. البته می تواند با طناب هم فرد را خفه کرد و کشت، اما استفاده از چاقوی پالما یک سنت می باشد. جسد را در هوای آزاد می گذارند که در شب خرس یا گرگ جسد بخورد.

قوم چوکچی | آشنایی با قوم چوکچی | چوکچی ها اقوام ساکن شمال

5- رزندگی روزمره:

زندگی روزمره چوکچی ها تعجب انگیز است. اگر مردی بین آنها ضعیف باشد به وی لباس زنانه می پوشانند و همانند زن ها نیز با وی رفتار می کنند. زنان چوکچی به جز شوهرانشان می توانند با افراد دیگر هم باشند. که این کار طبیعی می باشد. همچینن رسم هایی دارند، مثلاً دو مرد به صورت مقطعی زنان خود را عوض می کنند. برای چوکچی ها غیرت داشتن احساس احمقانه ای است.

6- درست کردن مخمر با قارچ سمی:

در بین اقوام چوکچی رسم است، که قارچ سمی را به مخمر تبدیل کنند. این قارچ آنها را مسموم نمی کند. بر عکس مانند مواد مخدر تاثیر می گذارد. همان طور که مشخص است چوکچی ها دیر به دیر حمام می کنند، چرا که در شمال حمام کردن کار آسانی نیست. حمام کردن ماهی یکبار نرمال محسوب می شود. لذا ارگانیسم چوکچی ها متفاوت می باشد. بدن آنها عرق نمی کند و بو هم نمی دهد.

 

منبع:

Sfera.az

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
قوم چوکچی | آشنایی با قوم چوکچی | چوکچی ها اقوام ساکن شمال
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)