قلقلک چیست | علل و دلایل قلقلک کدامند

قلقلک چیست | علل و دلایل قلقلک کدامند
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/10/11

حتما تا کنون افراد دیگر را قلقلک داده اید و یا این که توسط افراد دیگر شما قلقلک داده شده اید، اما آیا تاکنون از خود پرسیده اید که چرا انسان قلقلک اش می آید و اصلاً قلقلک چیست؟ و دلایل قلقلک چه می تواند باشد؟ و یا این سوال که چرا برخی قلقلکی تر هستند؟ برای پاسخ به این سوالات توصیه می کنم این مطلب را تا پایان بخوانید.

برای آشنایی با بحث ابتدا باید بدانیم که قلقلک چیست و چگونه ایجاد می شود، برای اینکار لازم است ابتدا قلقلک تعریف شود تا مشخص شود که چرا انسان قلقلک اش می آید.

قلقلک: تحریک کردن بخشی از مناطق حساس و واکنش پذیر پوست می باشد. که در شرایط قلقلک کردن، بی اختیار واکنش نشان می دهد و به نوعی واکنش طبیعی بدن می باشد. در این موقع، در نتیجه زیاد بودن عصب های حسی در بخشی از بدن و ناحیه پوست، در زمان قلقلک دادن عضلات آن ناحیه جمع می شود.

همانطور که مشخص شده قلقلک در نتیجه تحریک بخشی از پوست بدن که دارای رشته های عصبی بسیار زیاد و حساسی می باشد، به وجود می آید، از این رو، حس کردن و یا حساس بودن پوست بدن در برابر قلقک بسیار مهم و حیاتی می باشد.

یکی از مهمترین عملکردهای پوست حس کردن می باشد. مقدار کلی جمع شدن پوست، به فعالیت رشته های عصبی بستگی دارد. این طور که دمای سطحی بدن انسان و عوامل تحریک کننده خارجی سبب واکنش طبیعی سیستم عصبی بدن می شود. تنها واکنش بدن به فشار قلقلک دادن را با مکانیزم تحریک – واکنش می توان تعیین کرد. در بخش هایی از بدن انسان که رشته های عصبی بسیار زیاد می باشند به ویژه در زیر بغل ها و غیره قلقلک دادن موثر است و موجب واکنش بدن می گردد.

انسان هایی که دارای سیستم عصبی پر تحرک هستند، با قلقلک دادن، داد و بیداد می کنند و با صدای بلند می خندند.

در برخی از مواقع واکنشی که در برابر قلقلک دادن به وجود می آید، بسیار شبیه خندیدن است. که در اصل در نتیجه اسپاسم برونش (Bronchospasm) می باشد. در این زمان دست ها به صورت غیر ارادی حرکت می کند و سعی می کند عامل قلقلک را دور نماید.

در حال حاضر، این طور محسوب می شود که، قلقلک دادن واکنش طبیعی بدن برای مراقبت از حشرات انگلی می باشد. حشرات موقعی که در بخش های معین از بدن حرکت می کنند، سبب ایجاد قلقلک می شوند. در پاسخ به این عامل عضلات تنفسی اسپاسم پیدا می کند و بدن شروع به لرزش می کند. در این موقع دست ها به صورت غیر ارادی شروع به حرکت می کند و همین ناحیه شروع به خارش می کند. لذا موجب می شود که انسان حشرات را از خودش دور نماید.

حال سوال این است که قدرت واکنش به قلقلک کردن با چه عاملی معین می شود؟ آخه در برخی از انسان ها به همان قلقلک واکنش بسیار شدید و در برخی دیگر واکنش بسیار ضعیف می باشد. طبیعی است که، این می تواند نشان دهنده آستانه تحمل هر کس در برابر قلقلک دادن باشد و یا در ارتباط با لایه های انباشت شده چربی در زیر پوست هم باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 277014

نظرات کاربران

*