قطعنامه 2379 شورای امنیت سازمان ملل چیست؟ نتیجه قطعنامه 2379 شورای امنیت

قطعنامه 2379 شورای امنیت سازمان ملل چیست؟ نتیجه قطعنامه 2379 شورای امنیت

شورای امنیت سازمان ملل در 21 سپتامبر 2017، به اتفاق آراء قطعنامه ای برای بررسی جنایات گروه داعش در عراق تصویب کرد. بر اساس گفته های وزیر امور خارجه اتیوپی ورکنه گبیهو نگوو، که کشورش ریاست دوره ای شورای امنیت را برعهده دارد، پیش نویس این قطعنامه به اتفاق آرا (15 رای) به عنوان قطعنامه 2379 به تصویب رسید. اکنون این سوال مطرح می شود، که قطعنامه 2379 شورای امنیت سازمان ملل چیست؟ و چه نتیجه ای دارد؟

قطعنامه 2379 شواری امنیت سازمان ملل

بر اساس این قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، دبیر کل سازمان ملل آنتونیو گوترش، باید تیم تحقیقاتی برای کمک به مسئولان عراقی در جهت بررسی جنایات شبه نظامیان داعش و سپردن آنها به دست عدالت تشکیل دهد، کارشناسان این تیم تحقیقاتی قرار است شواهد مربوط به جنایات جنگی، نسل کشی و جنایت علیه بشریت را که داعش مرتکب آن شده است را جمع آوری کنند. این تیم تحقیقاتی شامل وکلای عراقی، بازپرسان جنایی و کارشناسان بین المللی خواهد بود که هدایت آن را مشاور ویژه دبیرکل بر عهده خواهد داشت. و در مجموع دو سال فرصت دارند تا گزارش خود را تکمیل نمایند. و نتایج تحقیقات و بررسی های خود را در اختیار مراجع بین المللی بگذارد.

با تصویب این قطعنامه، شورای امنیت سازمان ملل، مجوز تشکیل یک کمیته تحقیقات با حضور کارشناسان داخلی وخارجی را برای جمع آوری اطلاعات در مورد جنایات داعش در عراق را صادر کرد.

زمینه و اهداف قطعنامه 2379

یکی از علل و زمینه هایی که منجر به صدور قطعنامه 2379 شورای امنیت شد، در خواست ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق از شورای امنیت برای تشکیل گروهی بود که به وسیله آن بتوانند، شواهدی درباره جنایات داعش در عراق مرتکعب شده اند جمع آوری کنند. البته ابراهیم جعفری در این نامه به حفظ حاکمیت و صلاحیت قضایی عراق تاکید کرده است. در همین راستا بود که شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج شنبه (21 سپتامبر) به اتفاق آرا تصمیم گرفت یک گروه تحقیقاتی برای جمع آوری شواهد قتل عام اقلیت یزیدی عراق و سایر جنایات «دولت اسلامی» (داعش) تشکیل دهد.

پیش نویس قطعنامه 2379 برای مجازات داعش و کشاندن آن به پای میز محاکمه به جرم جنایات جنگی است را بریتانیا آماده کرده بود و هدف از آن، تشکیل یک تیم تحقیقاتی برای کمک به بررسی جنایات جنگی داعش در عراق است. این قطعنامه با تأکید بر ارتباط تنگاتنگ میان نابودی میراث فرهنگی و نابودی زندگی انسانها، جنایات داعش را که شامل قتل، حمله به زیرساخت‌های اساسی، نابودی میراث فرهنگی از جمله مکان‌های باستان‌شناسی و قاچاق اموال فرهنگی است، محکوم می‌کند.

نتایج قطعنامه 2379

در صورت اجرای این قطعنامه می توان گفت که حداقل نتایج زیر را به دنبال خواهد داشت:

1- نجات سران داعش

با بررسی قطعنامه هایی که شورای امنیت سازمان ملل بر علیه داعش (قطعنامه های 2169، 2170، 2178، 2199 و 2149) صادر کرده است، مشخص می شود که شورای امنیت در مسیر مقابله با گروه تروریستی داعش از یک روند کند، بطی و محافظه کارانه استفاده کرده. بدین مفهوم که همواره سعی کرده است تا از کمترین و نرم ترین ابزارها در این زمینه استفاده کند. و حتی المقدور کار را به ماده 42 منشور نکشاند. اما اکنون که نیروهای عراقی توانسته اند داعش را شکست دهند، با تصویب قطعنامه 2379، در تلاش است مانع اجرای قوانین داخلی عراق درمورد عاملان جنایت داعش شود و با اجرای قوانین بین المللی مسئولان داعش را از مجازات های سنگین نجات دهد. چون در این قطعنامه به عراق اجازه داده نشده است که مطابق با قوانین داخلی خود عاملان جنایت را مجازات کند و با محاکمه مسئولان داعش بر اساس قوانین بین المللی احتمال دارد، در روند محاکمات اعمال نفوذ کرده و احکامی به سود داعش صادر شود، زیرا داعش ساخته و پرداخته سرویس های اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا و اسرائیل میباشد.

2- تضعیف حاکمیت و صلاحیت قضایی دولت عراق

این قطعنامه، با تشکیل کمیته تحقیقات برای رسیدگی به جنایات داعش، که متشکل از بازپرسان و کارشناسان بین المللی است، حاکمیت ملی عراق را نقض می کند، نقض حاکمیت ملی کشورها، برخلاف موازین بین المللی و موجب بی ثباتی است. اگر چه در قطعنامه بر ضروت احترام اعضای این کمیته به حاکمیت ملی عراق و سیستم قضایی این کشور در حین انجام تحقیقات در رابطه با جنایات داعش تاکید شده است، اما تشکیل تیم تحقیقات به این معناست که دستگاه قضایی عراق به تنهایی صلاحیت بررسی و رسیدگی به جرایم مسئولان داعش را ندارد و باید از کارشناسان بین المللی استفاده شود.

 

اگر چه این قطعنامه، به عراق در جمع آوری شواهد و اجرای عدالت و محاکمه سران داعش کمک خواهد کرد، ولی نتایج ان برای عراق می تواند به نقش استقلال و حاکمیت ملی این کشور منجر شود و صلاحیت قوه قضائیه در عراق را زیر سوال ببرد. از طرف دیگر، دولت های غربی که در ایجاد و هدایت داعش نقش داشتند، از طریق این قطعنامه می تواند از اعضای داعش حمایت کنند و صدور احکام سنگین بر علیه آنها جلوگیری نمایند. 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 780
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1523
تعداد کل بازدیدها: 60692


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)