قرمزی و خارش کف دست | علت خارش کف دست | درمان گیاهی خارش کف دست

قرمزی و خارش کف دست | علت خارش کف دست | درمان گیاهی خارش کف دست
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/18

خارش کف دست برای همه ممکن است اتفاق بیافتد، در گذشته و بر اساس سنت های قدیمی وقتی کسی کف دست اش خارش پیدا می کردند مردم می گفتند مژده پول است و به زودی پول به دست می آورد، اما امروزه تحقیقات اثبات کرده است که خارش دست در صورت که مداوم باشد و تکرار داشته باشد می تواند نشانه بیماری و خطرناک باشد.

به طور معمول خارش دست یک علامت بوده اما بیماری نیست و علل مختلفی باعث ایجاد این پدیده می شود که برخی علت ها خطرناک و کشنده هستند.

اگر این حالت زود به زود تکرار می شود، حتماَ به آن توجه کنید، این می تواند علائم و نشانه برخی بیماری های خطرناک باشد. از جمله این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- آلرژی: کرم، صابون، گرد و خاک و ... می تواند سبب واکنش های آلرژیک شود. در تماس بودن با مواد آلرژی زا پوست خارش پیدا نمی کند. اما بعد از مدتی از تماس و یا فورا بعد از آن شروع به خارش می کند. حساسیت تماسی در برخورد دست با برخی مواد شیمیایی چون سیمان، شوینده‌ها، برخی رنگ‌ها که حساسیت‌زا هستند ممکن است باعث خارش دست شود.

2- بیماری پوستی: در این موقع علاوه بر خارش پوست، ابتدا در پوست خشکی و ترک خوردگی و بیرون ریزی مشاهده می شود و نیز دست پوسته پوسته می شود.

3- بیماری کلیوی: کلیه ها با انجام عمل فیلتر کردن، خون را از مواد مضر تمیز می کنند، در موقعی که عملکرد کلیه ها با اختلال مواجه شود، در خون مواد مضر شروع به انباشت شدن می کند و علائم و نشانه های مختلفی از خود بروز می دهد، که یکی از این علائم خارش می باشد.

قرمزی و خارش کف دست | علت خارش کف دست | درمان گیاهی خارش کف دست

4- بیماری کبد: خارش یکی از علائم و نشانه های اصلی بیماری کبد می باشد، در زمانی که عملکرد کبد با مشکل مواجه شود، در ارگانیسم بدن بیلی روبین جمع می شود، که این سبب خارش دست می گردد. از دیگر علائم بیماری کبد سرخ شدن کف دست ها می باشد، همچنین رنگ ادرار تند می شود و بر عکس مدفوع بی رنگ می شود و همچنین پوست و غشای مخاطی زرد می شود.

5- استرس

6- دیابت قندی، این بیماری هم سبب خارش کف دست ها می شود. خارش کف دست می‌تواند نشان‌ دهنده بسیاری از بیماری‌هایی نظیر هپاتیت باشد و در صورت تکرار باید جدی گرفته شود و آزمایشات اساسی برای پیگیری بیماری‌ها انجام شود.

7- اختلال در عصب های دست: در این موقع همچنین دست ها بی حس، ضعیف، و درد می کند.

افراد با بروز خارش دست سریع به پزشک مراجعه کنند چون ممکن است یک بیماری زمینه ایی خطرناک علت ایجاد آن باشد

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 3000
تعداد کل بازدیدها: 277085

نظرات کاربران

*