قرض دادن در اسلام | فضیلت قرض دادن با حسن نیت در اسلام

قرض دادن در اسلام | فضیلت قرض دادن با حسن نیت در اسلام
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/10/30

دین اسلام کمک کردن مسلمان به یکدیگر و قرض دادن را توصیه می کند، تا مسلمان در روزهای سختی و شرایط دشوار یار و یاور هم باشند، ولی برای قرض دادن شرایط و قوانینی را وضع می کند تا مانع از ایجاد شک و شبهه و اختلاف میان مسلمانان شود و اعتماد و اعتبار مسلمانان حفظ گردد. اگر چه امروزه متاسفانه چنین عمل های پسندیده به دلیل خیانت در امانت و عدم اعتماد مردم به یکدیگر بسیار کم شده است.

 يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا تَدَايَنْتُمْ بِدَيْنٍ إِلَى أَجَلٍ مُسَمًّى فَاكْتُبُوهُ وَلْيَكْتُبْ بَيْنَكُمْ كَاتِبٌ بِالْعَدْلِ وَلَا يَأْبَ كَاتِبٌ أَنْ يَكْتُبَ كَمَا عَلَّمَهُ اللَّهُ فَلْيَكْتُبْ وَلْيُمْلِلِ الَّذِي عَلَيْهِ الْحَقُّ وَلْيَتَّقِ اللَّهَ رَبَّهُ وَلَا يَبْخَسْ مِنْهُ شَيْئًا فَإِنْ كَانَ الَّذِي عَلَيْهِ الْحَقُّ سَفِيهًا أَوْ ضَعِيفًا أَوْ لَا يَسْتَطِيعُ أَنْ يُمِلَّ هُوَ فَلْيُمْلِلْ وَلِيُّهُ بِالْعَدْلِ وَاسْتَشْهِدُوا شَهِيدَيْنِ مِنْ رِجَالِكُمْ فَإِنْ لَمْ يَكُونَا رَجُلَيْنِ فَرَجُلٌ وَامْرَأَتَانِ مِمَّنْ تَرْضَوْنَ مِنَ الشُّهَدَاءِ أَنْ تَضِلَّ إِحْدَاهُمَا فَتُذَكِّرَ إِحْدَاهُمَا الْأُخْرَى وَلَا يَأْبَ الشُّهَدَاءُ إِذَا مَا دُعُوا وَلَا تَسْأَمُوا أَنْ تَكْتُبُوهُ صَغِيرًا أَوْ كَبِيرًا إِلَى أَجَلِهِ ذَلِكُمْ أَقْسَطُ عِنْدَ اللَّهِ وَأَقْوَمُ لِلشَّهَادَةِ وَأَدْنَى أَلَّا تَرْتَابُوا إِلَّا أَنْ تَكُونَ تِجَارَةً حَاضِرَةً تُدِيرُونَهَا بَيْنَكُمْ فَلَيْسَ عَلَيْكُمْ جُنَاحٌ أَلَّا تَكْتُبُوهَا وَأَشْهِدُوا إِذَا تَبَايَعْتُمْ وَلَا يُضَارَّ كَاتِبٌ وَلَا شَهِيدٌ وَإِنْ تَفْعَلُوا فَإِنَّهُ فُسُوقٌ بِكُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ وَيُعَلِّمُكُمُ اللَّهُ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ ﴿۲۸۲﴾

اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد، هر گاه به وامى تا سررسيدى معين‏، با يكديگر معامله كرديد، آن را بنويسيد. و بايد نويسنده‏ اى (صورت معامله را) بر اساس عدالت‏، ميان شما بنويسد. و هيچ نويسنده‏ اى نبايد از نوشتن خوددارى كند؛ همان گونه (و به شكرانه آن‏) كه خدا او را آموزش داده است‏. و كسى كه بدهكار است بايد املا كند، و او (=نويسنده‏) بنويسد. و از خدا كه پروردگار اوست پروا نمايد، و از آن‏، چيزى نكاهد. پس اگر كسى كه حق بر ذمه اوست‏، سفيه يا ناتوان است‏، يا خود نمى‏ تواند املا كند، پس ولىّ او بايد با (رعايت‏) عدالت‏، املا نمايد. و دو شاهد از مردانتان را به شهادت طلبيد، پس اگر دو مرد نبودند، مردى را با دو زن‏، از ميان گواهانى كه (به عدالت آنان‏) رضايت داريد (گواه بگيريد)، تا (اگر) يكى از آن دو (زن‏) فراموش كرد، (زنِ‏) ديگر، وى را يادآورى كند. و چون گواهان احضار شوند، نبايد خوددارى ورزند. و از نوشتن (بدهى‏) چه خرد باشد يا بزرگ‏، ملول نشويد، تا سررسيدش (فرا رسد). اين (نوشتنِ‏) شما، نزد خدا عادلانه‏ تر، و براى شهادت استوارتر، و براى اينكه دچار شك نشويد (به احتياط) نزديكتر است‏، مگر آنكه داد و ستدى نقدى باشد كه آن را ميان خود (دست به دست‏) برگزار مى ‏كنيد؛ در اين صورت‏، بر شما گناهى نيست كه آن را ننويسيد. و (در هر حال‏) هر گاه داد و ستد كرديد گواه بگيريد. و هيچ نويسنده و گواهى نبايد زيان ببيند، و اگر چنين كنيد، از نافرمانى شما خواهد بود. و از خدا پروا كنيد، و خدا (بدين گونه‏) به شما آموزش مى‏ دهد، و خدا به هر چيزى داناست‏. (سوره بقره، آیه ۲۸۲).

قرض دادن در اسلام | فضیلت قرض دادن با حسن نیت در اسلام

یکی از راه هایی که انسان ها می توانند، به همدیگر کمک کنند قرض دادن و قرض گرفتن است. شرایط دنیا این طور است که، به علل و دلایل مختلف انسان گاهی در سختی های بزرگ مالی گرفتار می شود. در چنین شرایطی سختی قرض دادن به یکدیگر اهمیت بسیار زیادی دارد. قرض گرفته شده به صورت پول و یا سایر اشیاء به همان صورت و عین آن باید باز پرداخت شود. در مقابل قرض نمی تواند، چیز دیگری را داد. اگر در برابر قرض چیزی بیشتری طلب کنید، این درصد می باشد. درصد در دین اسلام حرام می باشد.

قرض دادن در اسلام | فضیلت قرض دادن با حسن نیت در اسلام

در دین اسلام قرض دادن ثواب زیادی دارد. اسلام قرض دادن را تشویق می کند. خداوند بلند مرتبه در این باره می فرماید:

إِنْ تُقْرِضُوا اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا يُضَاعِفْهُ لَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ وَاللَّهُ شَكُورٌ حَلِيمٌ ﴿۱۷﴾

اگر خدا را وامى نيكو دهيد آن را براى شما دو چندان مى‏ گرداند و بر شما مى ‏بخشايد و خدا[ست كه] سپاس‏پذير بردبار است (سوره التغاین، آیه 17)

کمک کردن بدون انتظار رفتاری بسیار زیبا و پسندیده است و قرض دادن به کسی که نیاز دارد یک رفتار پر فضیلت اسلامی است و حتی قرض دادن از صدقه دادن بهتر و زیباتر محسوب شده است.

انسان باید از راه قانونی و مشروع روزی به دست آورد. به ویژه سرپرست خانواده برای تامین روزی اهالی خانه باید فعالیت نماید و این قرض او می باشد. در کنار این، باید بدانید که در درآمد ما فقیران و محتاج ها هم سهم دارند، زکات، صدقه و در صورت نیاز قرض دادن به کسانی که دچار فقر و محرومیت هستند، کمک می کند.

قرض دادن و چاره شدن برای سختی های برادر مومن و دینی از رفتارهای اسلامی می باشد. به ویژه در دوره کنونی نیاز است، که به برداران مومن که در سختی هستند، کمک کرد. به این روش کمک می شود تا سختی را را برطرف کرد و مانع از دچار شدن به وضعیت های خیلی بدتر گردید. دین اسلام هم همراهی و برادری مومنان را طلب می کند. قرض گرفتن کار آسانی نیست. همان قدر که قرض گرفتن امکان دارد، به همان قدر باید از آن دور بود. اما اگر قرض گرفتن اجتناب ناپذیر باشد، باید با زبانی زیبا خواسته شود. در زمان قرض گرفتن هم تاکید بیش از حد نیاز نیست. برای کسی هم که قرض می دهد، رضایت قلبی و حسن نیت لازم است. لذا فردی که وضعی مالی خوبی دارد، باید به برادران دینی خود کمک کند. چرا که خداوند در قرآن کریم می فرماید:

مَنْ ذَا الَّذِي يُقْرِضُ اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا فَيُضَاعِفَهُ لَهُ أَضْعَافًا كَثِيرَةً وَاللَّهُ يَقْبِضُ وَيَبْسُطُ وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ ﴿۲۴۵﴾

كيست آن كس كه به [بندگان] خدا وام نيكويى دهد تا [خدا] آن را براى او چند برابر بيفزايد و خداست كه [در معيشت بندگان] تنگى و گشايش پديد مى ‏آورد و به سوى او بازگردانده مى ‏شويد (سوره بقره، آیه 245).

قرض دادن در اسلام | فضیلت قرض دادن با حسن نیت در اسلام

در حالی که اگر امکان قرض دادن را دارد و به دروغ بگوئید امکان قرض دادن را ندارم، گناه می باشد. لذا بهتر است بگوید امکان قرض دادن دارم، ولی به فلان دلیل نمی دهم.

کسانی که هم قرض می گیرند، باید در قرض خود قناعت کرده و سعی کنند در مدت کوتاهی قرض خود را پس دهند. لازم است قرض های داده شده باز گردانده شوند. رفتار غیر این می تواند قرض دهنده را دچار سختی کند و یا از کار خوبی که کرده است، پشیمان کند. این گونه مانع از یک کار خیر شده اید. که البته عمل پسنیده ای نیست. خداوند بلند مرتبه در قرآن می فرماید: قرض های خود را بنویسید و حتی شاهد برای آن بگیرید. که این برای این است که قرض دهنده و قرض گیرنده ضرر نکنند.

دین اسلام ضرر دادن و متضرر شدن را خوب نمی داند. زندگی تجاری، میان انسان منوط به عدم ضرر و زیان آنها می باشد. لذا به این دلیل قرض ها باید نوشته و ثبت شوند. کمک کردن، صداقت، وفا و پای بندی به حرفی که گفته می شود، اهمیت دارد. مسلمان باید در حفاظت از حق برادر خویش دقت نمایند.

به عنوان مسلمان و مومن باید قرض های همدیگر را نوشته و ثبت کنیم. چرا که حرف احتمال دارد، فراموش شود. فراموش کردن حرف هایی که در مورد پس دادن قرض است و یا ایجاد شبهه، سبب کاهش اعتماد مسلمانان به یکدیگر می شود. به همین دلیل باید قرض داده شده و پس داده شده را هر دو طرف بنویسند. در موضوع قرض دادن گرفتن شاهد را فراموش نکنید. چرا که مانع از شک و برداشت های اشتباه می شود. خداوند بلند مرتبه در این باره در آیه مباره 282 سوره بقره تاکید دارد، که متن سوره در ابتدای مقاله آورده شد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 89
تعداد کل آرا: 3248
تعداد کل بازدیدها: 713084

نظرات کاربران

*