قانون پارک در کوچه و حکم پارک کردن جلوی درب پارکینگ

قانون پارک در کوچه و حکم پارک کردن جلوی درب پارکینگ

استفاده از مکان ها و معابر عمومی در قانون هر کشوری از جمله ایران تابع شرایط و ضوابط خاصی هستند و شهروندان هر کشور باید نسبت به آنها آگاهی داشته باشند. البته این قوانین زمانی که تخلف و آسیبی ایجاد شود، بیشتر نمود می یابند؛ دو نمونه از این حالات تخلف مربوط پارک کردن جلوی درب پارکینگ و استفاده از جلوی مغازه ها به عنوان پارکینگ است. در این نوشته به بررسی برخی از قوانین مربوط به این امر می پردازیم.

ابتدا باید یادآور شویم که  طبق ماده ۲۴ قانون مدنی هیچ کس نمی تواند طرق و شوارع عامه و کوچه هایی راکه آخر آنها مسدود نیست، تملک کند و همچنین طبق ماده ۲۵ این قانون، هیچ کس نمی تواند اموالی را که مورد استفاده عموم است و مالک خاص ندارد از قبیل پل ها وکاروانسراها و آب انبارهای عمومی و مدارس قدیمه و میدان گاه های  عمومی را تملک کند.

بنابراین حسب این قانون نمی توان گفت که جلوی درب پارکینگ – چون یک مکان عمومی محسوب می شود- تحت تملک صاحب آن خانه و درب است. به بیان دیگر تنها محدود شما همان خانه یا به اصطلاح چهار دیواری شماست و خارج از آن را نمی توانید تملک کنید یا محدودیتی برای دیگران در رفت و آمد از آنجا قائل شوید.  در واقع جلوی درب پارکینگ چون در کوچه است جزء مکان عمومی/طرق و شوارع عامه محسوب می شود.

همچنین حسب همین قانون نمی توان جلوی درب و ویترین یک فروشگاه/مغازه را با وسیله ای مسدود کرد یا یک پارکینگ برای خود درست کرد.

حکم و نحوه برخورد با پارک جلوی درب پارکینگ

حال این سوال پیش می آید که کسانیکه جلوی درب پارکینگ یک خانه یا ساختمان توقف کرده و مانع رفت و آمد صاحب آن خانه می شوند و در واقع سد معبر می کنند، چه حکمی دارند و چگونه باید با آنها برخورد شود.

در پاسخ باید گفت که برای برخورد با کسانیکه جلوی درب پارکینگ پارک می کنند، باید از طریق پلیس(پلیس 110) اقدام کرد. از نظر قانون و پلیس پارک کردن خودرو مقابل درب منازل یک تخلف محسوب می شود و مصداق توقف در محل ممنوع است و علاوه بر جریمه توسط پلیس، خودرو به پارکینگ پلیس منتقل شده و هزینه پارکینگ نیز به عهده صاحب خودرو متخلف است.

پارک = پنجری

امروزه بر روی درب پارکینگ بسیاری از منازل بویژه در کلان شهرها و شهرهای شلوغ، عبارت پارک نکنید، پارک = پنجری و امثالهم زیاد مشاهده می شود که طبق ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی که بیان می کند هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید مالی کند، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد، این کار جرم محسوب می شود و اگر واقعا اقدام به پنچر کردن خودرو کند، این کار از مصادیق تخریب موضوع ماده ۶۷۷ قانون مجازات اسلامی قلمداد شود که حداقل مجازات آن، شش ماه حبس است.

به بیان ساده می توان گفت که پارک کردن خودرو جلوی درب پارکینگ تنها یک تخلف محسوب می شود که از سوی پلیس قابل پیگرد است و اگر این امر منجر به مزاحمت یا ممانعت در حق شود، قابل پیگیری و دعوی از طریق مراجع قضایی است.

البته پارک کردن خودرو جلوی درب پارکینگ می تواند عواقبی برای صاحب خانه داشته باشد – مانند اینکه اگر صاحب خانه بخواهد یک بیمار را با ماشین خود از خانه بیرون ببرد و پارک بودن یک خودرو جلوی درب پارکینگ مانع این کار شده و صدماتی به بیمار بزند- که متاسفانه قانون چندان در این خصوص در ایران سخت گیرانه نیست و بالعکس درخصوص آسیب زدن به خودرو فرد خاطی شرایط سخت گیرانه تری دارد. امید است که مردم ایران خود از لحاظ فرهنگی و عقلی به درک این موضوع و اهمیت آن بپردازند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.5
sigmaمجموع آرا: 10

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 173
تعداد کل آرا: 2575
تعداد کل بازدیدها: 626033


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
M
مرد ( 2017-12-18 20:34:49 )
سلام کوچه ما ده متری هست ودوطبقه خونه سرنبش کوچه دارم وهم محلی من دو بن بست از ما اونورتر اومده دم خونه ماپارک میکنه وجایی برای پارک کردن ماشین خودم ندارم وچندبارهم بهش گفتم میدونه خودم اونجا پارک میکنم وجایی ندارم اما ازقصد اگه جایی هم باشه باز میاره دم خونه ما میزاره درکل میگه هرکاری ازدستت برمیاد انجام بده من چکار کنم لطفا راهنمایی کنید
A
ادمین ( 2017-12-19 09:49:19 )
در پاسخ به پرسش مرد: پیشنهاد می شود که همانطور که در بالا ذکر شد و اگر از طریق گفتگو قابل حل نیست، از طریق قانونی اقدام کنید. اما بعضا می توانید با تدابیری دیگر هم جلوی این کار وی را بگیرید.