قانون حجاب | شرایط و قوانین حجاب اسلامی | اهمیت رعایت حجاب

قانون حجاب | شرایط و قوانین حجاب اسلامی | اهمیت رعایت حجاب
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/08/05

امروزه یکی از مباحث و موضوعاتی که در جامعه مطرح می شود حجاب می باشد، با وجود اینکه بسیاری از خانم ها به حجاب اسلامی اعتقاد دارند و آن را رعایت می کنند ولی برخی دیگر آن را به درستی رعایت نمی کنند و سعی در مخالفت و رد آن دارند، در حالی که حجاب دستور خداوند است و یکی از ملزومات دین اسلامی می باشد.

سال به سال در کشور تعداد زنان مسلمان افزایش پیدا می کند، این بسیار خوشایند و دوست داشتنی است. اما متاسفانه بسیاری از خواهران و خانم های مسلمان در مورد سبک پوشش اسلامی که حجاب باشد، اطلاعات لازم را ندارند. حجاب آن طور که خیلی ها فکر می کنند، تنها پوشش سر نیست، حجاب در دنیای اسلام برای زنان پوشش و لباس رسمی تعیین شده است. حجاب فرمان خداوند است و قرآن کریم در این باره می فرماید:

وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِينَ غَيْرِ أُولِي الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِينَ لَمْ يَظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاءِ وَلَا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ مَا يُخْفِينَ مِنْ زِينَتِهِنَّ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِيعًا أَيُّهَ الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ﴿۳۱﴾

و به زنان با ايمان بگو ديدگان خود را [از هر نامحرمى] فرو بندند و پاكدامنى ورزند و زيورهاى خود را آشكار نگردانند مگر آنچه كه طبعا از آن پيداست و بايد روسرى خود را بر سينه خويش [فرو] اندازند و زيورهايشان را جز براى شوهرانشان يا پدرانشان يا پدران شوهرانشان يا پسرانشان يا پسران شوهرانشان يا برادرانشان يا پسران برادرانشان يا پسران خواهرانشان يا زنان [همكيش] خود يا كنيزانشان يا خدمتكاران مرد كه [از زن] بى ‏نيازند يا كودكانى كه بر عورتهاى زنان وقوف حاصل نكرده‏ اند آشكار نكنند و پاهاى خود را [به گونه‏ اى به زمين] نكوبند تا آنچه از زينتشان نهفته مى دارند معلوم گردد اى مؤمنان همگى [از مرد و زن] به درگاه خدا توبه كنيد اميد كه رستگار شويد (سوره نور، آیه مبارکه ۳۱).

این موضوعی بسیار مهم است. کارکرد اصلی حجاب این است، که زیبایی زن را مخفی کند و به این طریق از وی محافظت نماید. حجاب درست سبب جلب نظر مردان نمی شود و در نتیجه خانم ها احساس راحتی و محافظت شدن می کنند.

قانون حجاب | شرایط و قوانین حجاب اسلامی | اهمیت رعایت حجاب

قرآن کریم دراین باره می فرماید:

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَنْ يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا ﴿۵۹﴾

اى پيامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوششهاى خود را بر خود فروتر گيرند اين براى آنكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند [به احتياط] نزديكتر است و خدا آمرزنده مهربان است (سوره احزاب، آیه مبارک ۵۹).

و همچنین می فرماید:

وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ الْأُولَى وَأَقِمْنَ الصَّلَاةَ وَآتِينَ الزَّكَاةَ وَأَطِعْنَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا ﴿۳۳﴾

و در خانه ‏هايتان قرار گيريد و مانند روزگار جاهليت قديم زينتهاى خود را آشكار مكنيد و نماز برپا داريد و زكات بدهيد و خدا و فرستاده‏ اش را فرمان بريد خدا فقط مى‏ خواهد آلودگى را از شما خاندان [پيامبر] بزدايد و شما را پاك و پاكيزه گرداند (سوره احزاب، آیه مبارکه ۳۳).

پوشش و حجاب زن مسلمان به این شکل که در تصاویر زیر می بینید، درست نمی باشد. این گونه پوشش ها سبب جلب نظر می شود و صحیح نیستند.

 قانون حجاب | شرایط و قوانین حجاب اسلامی | اهمیت رعایت حجاب

قانون حجاب | شرایط و قوانین حجاب اسلامی | اهمیت رعایت حجاب

لازم به ذکر است که، این گونه پوشش (حجاب) تنها برای محیط های اجتماعی در نظر گرفته شده است. در خانواده و در بین افرادی که برای زنان محرم هستند، خانم ها می توانند لباس مورد علاقه را بپوشند، البته باید عرف را رعایت کنند. لذا حجاب برای زن مسلمان لباس رسمی می باشد.

1- لباس زن مسلمان باید تمام بدنش را به جز صورت و دست ها بپوشاند. موها و ناحیه گردن حتماً باید پوشیدن باشد.

2- لباس باید تا حدی گشاد باشد، تا فرم بدن زن به ویژه سینه، کمر و ران ها را نمایش ندهد. لذا لباس را به اندازه کافی ضخیم و گشاد انتخاب کنید.

3- لباس نباید بسیار رنگ به رنگ و اتو کشیده باشد، بهتر است از رنگ های پژمرده و تند استفاده گردد، تا نظر اطرافیان را جلب نکند.

4- نباید لباس بسیار گران و لباس مد و غیر باشد. این برای روسری زنان هم مربوط می شود.

قانون حجاب | شرایط و قوانین حجاب اسلامی | اهمیت رعایت حجاب

5- استفاده از وسایل تزئینی که موجب جلب نظر می شود، پسنیدیده نیست.

6- لوازم و اشیاء زینتی را زنان تنها می توانند، زیر پوشش خود استفاده کنند. دست بندهای طلا، زنجیرها و غیره منظور است. زیر روسری می توان گوش واره انداخت و نباید دیده شود.

7- عطرها (اینجا همه انواع عطرها را در نظر بگیرید) و سایر مواد آرایشی را زن باید تنها در خانه و برای افراد محرم خود استفاده کند و در اجتماع نباید استفاده کند.

قانون حجاب | شرایط و قوانین حجاب اسلامی | اهمیت رعایت حجاب

8- پوشیدن کفش های پاشنه بلند برای لباس رسمی اسلامی مناسب نیست. کفش های پاشنه بلند با راه رفتن صدا ایجاد می کنند و این سبب جلب نظر اطرافیان می شود. علاوه بر این، این نوع از کفش ها سبب تغییر سبک راه رفتن زنان شده و موجب جلب نظر می شوند.

9- لباس ها نباید شبیه لباس های مردانه باشد.

وقتی حجاب می گویم تنها به ظاهر و خارج مربوط نمی شود. حجاب داخلی هم از جمله رعایت کردن قواعد و آداب و رسوم مردمی مهم است..

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 86
تعداد کل آرا: 3217
تعداد کل بازدیدها: 654306

نظرات کاربران

*