قانون جرایم رایانه ای چیست؟ (14)

قانون جرایم رایانه ای چیست؟ (14)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1395/12/17

درمباحث قانون جرایم رایانه ای چیست؟ (1)، (2)، (3)، (4)،(5)، (6)، (7)، (8)، (9)،(10)، (11)، (12) و قانون جرایم رایانه ای چیست؟ (13) به فصل های اول، دوم، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم و هشتم بخش یکم و بیست ماده از بخش دوم اشاره ای شد. در ادامه بحث راجع به قانون جرایم رایانه ای، به بخش دهم قانون آیین دادرسی کیفری (ق.آ.د.ک.) که آیین دادرسی جرایم رایانه ای را مورد بررسی قرار می دهد و جایگزین بخش دوم قانون جرایم رایانه ای گشته است پرداخته می شود. این فصل شامل بیست و چهار ماده و پنج تبصره می باشد که در این بحث و مباحث دیگر به آنها اشاره می گردد. با توجه به اینکه مواد ق. آ.د.ک. شماره گذاری خود را نسبت به ترتیب مواد دارند. این بخش از ماده 664 آغاز می گردد. این مبحث ادامه قانون جرایم رایانه ای چیست؟ (13) می باشد.


ماده684ـ آیین‌نامه اجرائی نحوه نگهداری و مراقبت از ادله الکترونیکی جمع‌آوری‌شده ظرف شش‌ ماه از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون توسط وزیر دادگستری با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه می‌شود و به تصویب رئیس قوه قضائیه می‌رسد.
در این ماده به آیین نامه اجرایی نحوه نگهداری و مراقبت از ادله الکترونیکی اشاره گشته است که باید در شش ماه توسط وزیر دادگستری تهیه و به تصویب رئیس قوه قضاییه برسد. این آیین نامه در دوازدهم مرداد 1393 با 48 ماده و 11 تبصره به تصویب رسیده است.
ماده685ـ چنانچه داده های رایانه ای توسط طرف دعوی یا شخص ثالثی که از دعوی آگاهی ندارد، ایجاد یا پردازش یا ذخیره یا منتقل شود‌ و سامانه رایانه ای یا مخابراتی مربوط به نحوی درست عمل کند که به صحت و تمامیت، اعتبار و انکارناپذیری داده ‎ها خدشه وارد نشود، قابل استناد است.
در این ماده به استنادپذیری داده های رایانه ای و چگونگی آن اشاره می کند و قابل استناد بودن آنگونه موارد طبق ماده فوق را مورد تایید قرار می دهد.
ماده686ـ کلیه مقررات مندرج در این بخش، ‌علاوه بر جرائم رایانه ای شامل سایر جرائمی که ادله الکترونیکی در آنها مورد استناد قرار می گیرند نیز می شود.
در این ماده به قابل استناد بودن مقررات و قوانین این بخش در جرائمی که ادله الکترونیکی در آن مورد استناد است اشاره شده است. یعنی اینکه اگر جرمی انجام شد و در آن دلایلی وجود داشته باشد که مرتبط به دلایل الکترونیکی است، این مقررات در آن کاربرد دارد.
ماده687ـ در مواردی که در این بخش برای رسیدگی به جرائم رایانه ‌ای مقررات خاصی از جهت آیین‌ دادرسی پیش‌ بینی‌ نشده است، تابع مقررات‌عمومی آیین ‌دادرسی کیفری است.
در آخرین ماده این بخش به این نکته اشاره می شود که ممکن است به هر دلیلی مقرراتی برای رسیدگی به مواردی پیش بینی نشده و یا اگر می شد تکراری بر قوانین گذشته می بود، به همین منظور قانونگذار تبعیت کردن از آیین دادرسی کیفری را در این موارد الزامی کرده است.
در ادامه به بخش سوم قانون جرائم رایانه ای و آخرین بحث این قانون پرداخته خواهد شد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 64
تعداد کل نظرات : 8
تعداد کل آرا: 314
تعداد کل بازدیدها: 95949

نظرات کاربران

*