قانون جرایم رایانه ای چیست؟ (1)

قانون جرایم رایانه ای چیست؟ (1)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1395/12/12

در پنجم خرداد سال 1388 قانونی با عنوان "قانون جرایم رایانه ای" به تصویب رسید که به بررسی مسائلی پرداخته است که از نظر قانون جرم محسوب می گردد. امروزه به علت استفاده روزافزون از رایانه و اینترنت و شبکه های اجتماعی دانستن این مطلب که چه مسائلی از دیدگاه قانونی جرم محسوب می شود بسیار حائز اهمیت است. در این مبحث و مباحث مرتبط با قانون جرایم رایانه ای به این امر پرداخته خواهد شد.

قانونگذار این قانون را در سه بخش تصویب نموده است. بخش اول این قانون شامل هشت فصل، بخش دوم شامل سه فصل و بخش سوم تنها شامل چند ماده می باشد. البته بخش دوم این قانون بعداز به تصویب رسیدن قانون آیین دادرسی کیفری (ق.آ.د.ک.) در بیست و چهارم خرداد 1394 نسخ گردیده است و به جای آن از مواد664 تا 687 ق.آ.د.ک. استفاده می شود.

بخش اول قانون جرایم رایانه ای شامل این عناوین می باشد:

فصل اول- جرایم علیه محرمانگی داده ها و سیستم های رایانه ای و مخابراتی

فصل دوم- جرایم علیه صحت و تمامیت داده ها و سیستم های رایانه ای و مخابراتی

فصل سوم- سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه

فصل چهارم- جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی

فصل پنجم- هتک حیثیت و نشر اکاذیب

فصل ششم- مسئولیت کیفری اشخاص

فصل هفتم- سایر جرائم

فصل هشتم- تشدید جرائم

درباره بخش دوم چنانکه اشاره شد مواد 644 تا 687 ق.آ.د.ک. به نحوه آیین دادرسی در جرائم رایانه ای پرداخته است که درباره آن بحث خواهد شد. در بخش سوم نیز به نکات باقی مانده راجع به جرائم و نرخ تورم و آیین نامه مربوط به آن اشاره می گردد.

این مبحث مقدمه کوتاهی درباره قانون جرائم رایانه ای است که انشاالله به طور مفصل تر بدان اشاره خواهد شد- مقالات قانون جرایم رایانه ای چیست؟ (2) و قانون جرایم رایانه ای چیست؟ (3).

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 64
تعداد کل نظرات : 8
تعداد کل آرا: 312
تعداد کل بازدیدها: 85397

نظرات کاربران

*