قالکاری چیست و قالکار کیست؟

قالکاری چیست و قالکار کیست؟

در دنیا و ایران مشاغلی که شاید برای افراد عادی عجیب باشند، بسیار وجود دارند. یکی از این مشاغل شغل قالکاری(که غالکاری هم نوشته می شود اما صحیح آن قالکاری است زیرا قال به معنای کوره زرگری/طلاکاری است) و قالکار است. در زیر به توضیح در خصوص کار و شغل قالکاری می پردازیم.

بطور کلی قالکاری حرفه ای است که فلزات گرانبهایی- بویژه طلا – را هنگامیکه با دیگر مواد(معمولا کم ارزش) آمیخته شده اند از آنها جدا می سازد. این جداسازی می تواند جداسازی طلا از درون دستگاه ها یا تجهیزات الکترونیکی که در آنها طلا به کار رفته است – آنگونه که در مقاله فیلم نحوه استخراج طلا از کامپیوتر های خراب توضیح داده شده است، جداسازی طلا از دندان طلا، آلیاژهای طلا، خاک، آب و حتی فاضلاب را شامل شود.

از معنی لغوی قالکار(که قال به معنای کوره یا بوته زرگری است) می توان این استنباط را کرد که ریشه قالکاری به استخراج و بدست آوردن طلا از خاک کوره یا بوته زرگری بوده است. اما شکل امروزی آن کمی متفاوت است و علاوه بر خاک از دیگر مکان ها یا وسایل نیز می توانند طلا قالکاری یا استخراج کنند.

در واقع قالکار از هرچیزی که احتمال می رود در آن طلا باشد، حتی به میزان اندک سعی می کند طلا جدا و استخراج نماید و مزیت آن این است که اگر حجم وسایل، خاک، آب یا هرچه در آن طلا وجود دارد زیاد باشد، میزان طلای استخراج شده از آن هم قابل توجه خواهد بود. برای مثال گفته می شود که برای قالکاری فاضلاب بازار طلای تهران مزایده برگزار می شود که این نشان دهنده این است که میزان طلای موجود در این فاضلاب قابل توجه است و سود خوبی برای قالکار خواهد داشت.

قالکاری چیست و قالکار کیست؟

لازم به ذکر است که قالکاری تخصص ویژه ای است و استخراج طلا از هر مکان یا وسیله ای نیازمند تخصص و تجهیزات خاصی می باشد. برای مثال استخراج یا قالکاری طلا از آب یا فاضلاب از قالکاری طلا از وسایل الکترونیکی مانند کامپیوترها متفاوت است و هرکدام تخصص و ابزارهای خاص قالکاری خود را می خواهد. همچنین کارگاه های مجهز به کوره ها و ماشین آلات مخصوص این کار نیز وجود دارند که از دستگاه ها یا فلزات دارای فلزات گرانبها بطور صنعتی یا نیمه صنعتی طلا یا دیگر فلزات گرانبها استخراج می کنند. نمونه ای از این دستگاه های قالکاری را در تصویر زیر می بینید.

قالکاری چیست و قالکار کیست؟

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3.9
sigmaمجموع آرا: 12

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 173
تعداد کل آرا: 2575
تعداد کل بازدیدها: 626059


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)