قاعدگی چیست و دوره قاعدگی چه نقشی در بدن زن دارند؟

قاعدگی چیست و دوره قاعدگی چه نقشی در بدن زن دارند؟

پیش از توضیح در مورد قاعدگی نامنظم ابتدا در این نوشته در مورد قاعدگی زنان توضیح داده شده و سپس به توضیح قاعدگی نامنظم یا بی نظمی قاعدگی پرداخته می شود.

قاعدگی به معنای ترشح یا خارج شدن معمول و منظم خون و بافت های از دیواره رحم از طریق واژن است که در چرخه ماهانه قاعدگی زنان اتفاق می افتد. این چرخه های قاعدگی از منارکی(menarche) یعنی اولین قاعدگی یک دختر تا زمان یائسگی که قاعدگی زن تمام می شود، اتفاق می افتند. طول دوره قاعدگی بطور متوسط در زنان 5 روز است. معمول آغاز قاعدگی در دختران 12 سال است اما ممکن است در مکان ها و شرایط مختلف این زمان کمی زودتر یا دیرتر آغاز شود.

چرخه یا دوره قاعدگی چیست؟

چرخه قاعدگی فرایند ماهانه ای است که در آن هورمون های زنان تخمدان های زن را تحریک به تولید و آزاد کردن تخمک می کنند که این کار سبب ضخیم شدن رحم شده تا از حاملگی محافظت کرده و سپس سبب شود که رحم از طریق قاعدگی از این دیواره از بین برود – اگر حاملگی اتفاق نیافتد. میانگین دوره ماهانه قاعدگی در زنان 28 روز است اما در زنان و در هر ماه ممکن است این دوره کمی متفاوت باشد. در نوجوانان دوره قاعدگی بین 21 تا 45 روز متفاوت است اما در زنان مسن تر این دوره 21 تا 35 روز است.

اولین روز خونریزی اولین روز قاعدگی محسوب می شود. پس از پایان خونریزی که تقریبا 5 روز طول می کشد، سطح هورمون استروژن شروع به افزایش می کند. بالا رفتن استروژن سبب می شود که دیواره رحم ضخیم شده و آماده نگهداشتن تخمک ها شود. همزمان تغییرات سطح هورمونی سبب می شود که فولیکول ها شروع به رشد و بلوغ کنند تا آماده شوند که یک فولیکول به سمت تخمک گذاری رود.

تخمک گذاری

در روز های 12 تا 14 یک دوره قاعدگی 28 روزه، تخمک ها از فولیکول روی تخمدان ها در فرایند تخمک گذاری(ovulation) آزاد می شود. تخمک گذاری در هر روز از روزهای 10 تا 21 چرخه/دوره قاعدگی اتفاق می افتد. زمان تخمک گذاری را می توان با تست های مختلفی مانند تست مقدار LH(Luteinizing Hormone) در ادرار مشخص می شود. اگر حاملگی اتفاق نیافتد کاهش سطح هورمون به دیواره رحم این هشدار را می دهد که در طول قاعدگی از بین برود داشته باشد. این دیواره رحم که اندومتریوم(endometrium) نام دارد در چرخه قاعدگی ساخته شده و تجزیه می شود. اندومتریوم در میانه دوره قاعدگی 28 روزه به ضخیم ترین حالت خود می رسد و اگر حاملگی اتفاق نیافتد، شکسته می شود.

قاعدگی چیست و دوره قاعدگی چه نقشی در بدن زن دارند؟

بارور شدن تخمک

بعد از تخمک گذاری تخمک ها از لوله های فالوپ به سمت پایین حرکت کرده و اسپرم مرد که از طریق رابطه جنسی وارد واژن شده است، در اینجا بارور می شود. در واقع اسپرم از واژن به سمت دهانه رحم و از طریق رحم به سمت لوله های فالوپ حرکت کرده و تا 5 روز در بدن زن باقیمانده و سپس از بین می رود. در این حالت اگر باروری(Fertilization) اتفاق بیافتد، نطفه(رویان/embryo) شکل گرفته از طریق لوله های فالوپ به رحم وارد می شود که در انجا در دیواره رحم جای می گیرد. اگر هم باروری اتفاق نیافتد، تخمک ها معمولا تجزیه شده و از بین می روند و دیواره رحم به شکل خونریزی قاعدگی از بین می رود.

لانه گزینی(نطفه/جنین انسان)

نطفه باید با موفقیت در دیواره ضخیم شده رحم جای بگیرد تا حاملگی اتفاق بیافتد. نطفه/رویان ابتدا به دیواره رحم حدود 5 تا 6 روز بعد از تخمک گذاری می چسبد و سپس 6 تا 12 روز بعد از تخمک گذاری محکم در دیواره رحم جای می گیرد. لانه گزینی سبب ترشح هورمون HCG شده است که در واقع سنجش سطح این هورمون نشان دهنده حاملگی می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
قاعدگی چیست و دوره قاعدگی چه نقشی در بدن زن دارند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)